ABD'den Suriye'yi kızdıracak açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: "Suriye savaş uçaklarının, meşru muhalefetin bulunduğu bölgelerde uçması sınırlandırılabilir. (Suriye'deki) Uçuşlara sınırlama getirmeliyiz. Bu, Suriye rejiminin 'El Nusra Cephesi'yle mücadele ediyorum' bahanesiyle sivil hedeflere saldırmasını engeller."

21 Eylül 2016 Çarşamba 19:56
ABD'den Suriye'yi kızdıracak açıklama
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de  kritik bölgelerde uçuşların sınırlandırılmasını istedi.  Kerry, BMGK'da düzenlenen üst düzeyli Suriye toplantısında Esad rejimi  ile Rusya'nın yardım görevlileri ve sivil halka yaptığı saldırılara tepki  gösterdi. Halep yakınlarında gerçekleşen hava saldırılarına işaret eden Kerry,  şöyle konuştu:

"Bugün sizinle bazı gerçekleri paylaşmak istiyorum: Çatışmaların  durması anlaşmasına rağmen dün akşam hava saldırısı sonucu Halep yakınlarındaki  bir sağlık kuruluşunda 4 yardım görevlisi öldü. Gece bu bölgede savaş uçakları  havada olan sadece iki ülke vardı, Rusya ve Suriye. Pazartesi günü ise tam yetki  ve izin verilmiş insani yardım konvoyuna yönelik 2 saat süren menfur saldırıda 20  yardım görevlisi öldürüldü. Bu saldırı Suriye'ye barış getirme çalışmalarımıza  ağır darbe vurdu ve Rusya ya da Esad rejiminin Cenevre'de verdikleri söze sadık  kalmaları konusunda derin şüphe uyandırdı."

Uçuşa yasak bölge taleplerine de değinen Kerry, bazı kritik bölgelerde  uçuşların sınırlandırılmasını, meşru muhalefet ile El Nusra ve DAEŞ arasında  ayrım yapılması gerektiğini ifade etti.

Kerry, şunları kaydetti: "Suriye savaş uçaklarının meşru muhalefetin bulunduğu bölgelerde  uçması sınırlandırılabilir. Uçuşlara sınırlama getirmeliyiz arkadaşlar. Bu Suriye  rejiminin 'El Nusra cephesiyle mücadele ediyorum' bahanesiyle sivil hedeflere  saldırmasını engeller. Hep birlikte bir an önce kritik noktalarda bulunan tüm  hava araçlarının yere inmesini sağlamalıyız ve insani yardımların kesintisiz  ulaşmasını temin etmeliyiz."

RUSYA TARAFSIZ ARAŞTIRMA İSTİYOR

Birleşmiş Milletler zirvesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Kerry, Lavrov'la görüşmesinde adeta "paralel evrendeymiş gibi hissettiğini" söyledi. ABD Dışişleri Bakanı, tüm ülkeleri ateşkesi sabote etmeye çalışan taraflardan da desteğini çekmeye çağırdı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halep'in batısında Birleşmiş Milletler'e ait yardım konvoyunun vurulması olayına ilişkin tarafsız bir gözlem heyetinin olayı detaylıca incelemesini talep etti.

ABD'nin saldırıdan Rusya'nın sorumlu olduğuna dair iddiasını da ele alan Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'de yaptığı konuşmada, ateşkesin devam edebilmesi için kapsamlı bir yaklaşımla tüm tarafların ortak adımlar atması gerektiğini savundu.

ABD ve Rusya arasında 9 Eylül'de Cenevre'de varılan anlaşma sonucu Suriye'de bayram boyunca 1 haftalık ateşkes ilan edilmiş, ateşkes yüzlerce defa ihlâl edilmişti. ABD yönetimi ateşkesin iki gün daha uzatılmasını talep ederken Suriye rejimi bir hafta sonunda ateşkesin bittiğini ilan etmiş, ardından Halep'e giden bir BM yardım konvoyu vurulmuştu. ABD, olaydan Rus hükümetini sorumlu tutmuş, Rusya ise iddiaları reddetmişti.

Suriye'de uçuşa yasak 'güvenli bölge' kurulması fikri, Türkiye tarafından Mayıs 2013'ten bu yana öneriliyordu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »