25 Haziran 2018, Pazartesi

ABD'den yeni operasyon açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İngiltere'nin başkenti Londra'da Amerikalı mevkidaşı Ashton Carter ile görüştü. Görüşmede Rakka'nın terör örgütü IŞİD'in elinden alınmasının ve IŞİD'in bölgeden tamamen silinmesinin önemine değinildi.

8 Eylül 2016 Perşembe 17:39
ABD'den yeni operasyon açıklaması
Londra'da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Barışı Koruma Savunma  Bakanları Toplantısı çerçevesinde bir araya gelen iki bakanın görüşmesine ilişkin  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan açıklama yapıldı.

Carter'ın görüşmede, ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığa  desteğini vurgulayarak, ortak tehditlere karşı iki ülkenin yan yana durmayı  sürdüreceği taahhüdünde bulunduğu kaydedildi. Ashton Carter'ın ayrıca terörle  mücadelede Türkiye'nin kararlılığı ve IŞİD'le mücadelede Türkiye'nin önemli  desteği için Türk mevkidaşına teşekkür ettiği belirtilen açıklamada, şöyle  denildi:

"İki bakan, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı başarılarını  görüştü ve Carter Işık'a Türkiye'nin sınırlarından IŞİD'i temizleme çabalarına  ABD'nin desteğinin süreceği teminatı verdi. İki bakan ayrıca, Rakka'yı geri  almanın önemini ve yerel güçlerin merkezi rol oynamalarının gerekliliğini  görüştü. Her iki bakan da ortak çıkarlarla ilgili yürütülen sık iletişimin  sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

"RAKKA OPERASYONU BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE BAŞLAYACAKTIR"

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ayrıca BBC Radyo 4'e  değerlendirmelerde bulundu.

"Carter "IŞİD'in kendisini  yabancı savaşçılar, ekipman ve benzeri şeylerle desteklemesinin yollarından biri,  atardamarı olan Türkiye-Suriye arasında kalan son sınır kısmının, sınırın her iki  tarafından daha güvenli hale getirilmesine yardımcı olmak için şu anda Türkiye  ile çalışıyoruz. Aynı zamanda, IŞİD'in Rakka'daki kontrolünü çökertme ve kuşatma  planı için de Suriye Demokratik Güçleri ile çalışıyoruz. Bu iki tarafla çalışma  niyetindeyiz." dedi. 

Terör örgütü IŞİD'e karşı mücadele eden koalisyonun çabalarına değinen  Carter, IŞİD'in Irak ve Suriye'de yok edilmesini başaracaklarını ancak bunun zor  olacağını ve zaman alacağını söyledi.

Carter, "Harekat planımızı yürütebilmek üzere son 9 ayda özgün adımlar  atıyoruz. Musul ve Rakka'nın kuşatılması aynen planlandığı gibi gidiyor."  ifadesini kullandı.

IŞİD’in Suriye ve Irak’tan tamamen temizlemesi için hem Musul hem de  Rakka operasyonlarının ne zaman başlayabileceği yönündeki soruya Carter, "Mümkün  olan en kısa sürede. Birkaç ayda içerisinde diye düşünüyorum. (Her iki kentin  birkaç ay içerisinde kuşatılması) Şu anda çalışma aşamasında ve önümüzdeki  aylarda daha fazla gözler önüne serilecek." cevabını verdi.

"TÜRKİYE HARİKA BİR İŞ YAPIYOR"

"IŞİD'e karşı Türkiye'nin Rakka'da ABD ile operasyon yapılabileceği"  yönündeki haberlere ilişkin olarak da Carter, Türkiye ile ortak eylem içerisinde  olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Koalisyonun üyesi olan Türkiye, hava harekatına katılan bir dizi  uçağa ev sahipliği yapması da dahil olmak üzere harika iş yapıyor. IŞİD'in  kendisini yabancı savaşçılar, ekipman ve benzeri şeylerle desteklemesinin  yollarından biri, atardamarı olan Tükiye-Suriye arasında kalan son sınır  kısmının, sınırın her iki tarafından daha güvenli hale getirilmesine yardımcı  olmak için şu anda Türkiye ile çalışıyoruz. Aynı zamanda, IŞİD'in Rakka'daki  kontrolünü çökertme ve kuşatma planı için de Suriye Demokratik Güçleri ile  çalışıyoruz. Bu grupla ayrıca önemli bir kent olan Menbiç'te de çalıştık. Bu iki  tarafla çalışma niyetindeyiz. İkisinin de birbirleriyle farklılıkları var, bunu  anlıyoruz."

"KİLİDİN ANAHTARI RUSLAR"

Suriye'deki son duruma da değinen Carter, nihayetinde siyasi geçiş  olmadan bölgedeki şiddetin bitmeyeceğini dile getirdi.Carter, "Bu kilidin anahtarı Ruslar. Rusların doğru tarafa geçmesi  gerekli." ifadesini kullandı.

 Milli Savunma Bakanı Işık ayrıca, Londra'daki BM Barışı Koruma Savunma  Bakanları Toplantısı kapsamında İngiliz mevkidaşı Michael Fallon ile de bir araya  geldi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »