AB'den ABD'ye 20 milyar dolarlık misilleme!

Avrupa Birliği Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD`nin ithal otomobillere ilave gümrük vergileri uygulaması halinde AB`nin 20 milyar dolarlık ticari misilleme hazırlığı yaptığını söyledi.

25 Temmuz 2018 Çarşamba 20: 5
AB'den ABD'ye 20 milyar dolarlık misilleme!
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi  Cecilia Malmström, İsviçre'nin Dagens Nyheter gazetesine yaptığı açıklamada,  "Umarım buna gerek kalmaz ve bir çözüm bulabiliriz ama AB Komisyonu çok sayıda  ABD ürününü içeren 20 milyar dolarlık uzun bir liste hazırlıyor."  değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu gümrük vergisi misillemesinin herhangi bir ABD eyaletini  hedefe almayacağına işaret eden Malmström, tarım, makine, yüksek teknoloji gibi  çeşitli ürünleri kapsayacağını anlattı.

AB Komisyonu Bütçeden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger de, Almanya  yayın kuruluşu Deutschlandfunk'a yaptığı açıklamada, AB'nin tüm sektörlere  yönelik  gümrük vergilerini kaldırmayı müzakere etmeye hazır olduğunu ancak bunun  çelik ve alüminyuma uygulanan mevcut gümrük vergilerinin kaldırılması halinde  yapılabileceğini ifade etti.

AB ve ABD arasındaki ticari uzlaşmazlıkları ve ticaret savaşını  önlemek istediklerine dikkati çeken Oettinger, mevcut gümrük vergileri  kaldırılırsa  hızla müzakerelere başlanabileceğini ve hafifleştirilmiş bir  Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) üzerinde uzlaşı  sağlanabileceğini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ABD Başkanı Donald Trump  bugün Washington'da görüşme yapacak.

Juncker, Trump'la ticari konuları görüşecek. Juncker ve Trump'ın  transatlantik ticareti geliştirmeye odaklanacakları toplantının diğer gündem  maddeleri güvenlik, terörle mücadele, enerji güvenliği ve ekonomik büyüme olacak.

ABD ile AB arasındaki ilişkiler, Trump yönetiminin AB'yi de çelik ve  alüminyum ithalatına ilave gümrük vergilerine tabi tutmasıyla gerilmiş, AB buna  karşı ticari misillemede bulunmuştu. Trump ise söz konusu gelişmelerin ardından  Avrupa'dan ithal otomobillere vergi uygulama tehdidinde bulunmuştu.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »