AB'den ABD'ye nükleer anlaşma çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'ye İran'la varılan nükleer anlaşmanın korunması çağrısında bulundu.

9 Ekim 2017 Pazartesi 17:56
AB'den ABD'ye nükleer anlaşma çağrısı
Anlaşma İran ile P5+1 ülkeleri (Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Rusya ve Çin) arasında imzalanmıştı. İran'ın nükleer programını kısıtlayan anlaşma, ülkeye uygulanan ambargonun hafifletilmesini de öngörüyordu.

ABD medyasında yer alan Başkan Donald Trump'ın anlaşmadan çekileceği iddiasının ardından Almanya, Fransa ve İngiltere'den tepki gelirken konuya ilişkin bir açıklama da AB'den geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Temsilcisi Federica Mogherini, ran ile yapılan anlaşma ve son dönemde nükleer programlarıyla gündeme gelen Kuzey Kore’ye yönelik mesajlar verdi. 

Uluslararası toplumun, nükleer programına ilişkin 2015’te İran ile vardığı anlaşmayı "kazan-kazan çözümü” olarak niteleyen Mogherini, "Bu anlaşma, sadece tek bir ülkeye ait değil bütün dünyaya ait. Bizim dönemimizin en kötü nükleer krizine bir son nokta koydu" dedi. 

"8 KEZ BELGELENDİ"

Mogherini, İran'ın anlaşmaya saygı duyduğunu ve bunun 8 kez belgelendiğine dikkati çekerek, “Bu anlaşmayı hepimizin koruma zorunluluğu, sorumluluğu var. Bunda hepimizin çıkarı var. Silahların yayılmasına ilişkin uluslararası anlaşmaları korumalı ve genişletmeliyiz. Zaman bunları kaldırma zamanı değildir" ifadesini kullandı. 

Kuzey Kore'nin nükleer programı hakkında da Mogherini, bu ülkeden gelen tehdit karşısında yeni bir cephe açılmasına izin verilemeceğıini bildirdi.

Mogherini, şunları kaydetti:

"Kuzey Kore üzerinde en yüksek baskıyı kuruyoruz. AB olarak, BM yaptırımlarının uygulamasında iyi örneği sergiliyoruz ve ek olarak kendi tedbirlerimizi uygulamaya koyuyoruz. Ama aynı zamanda, uluslararası toplum ve özellikle de bölgedeki partnerimizle birlikte geri dönüşü olmayan, teyit edilebilir düzeyde bütünüyle nükleerden arındırılmış bir Kore Yarımadası inşa etmek için birlikte çalışıyoruz ve bir şeyler yapmanın tek yol olduğuna inanıyoruz."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »