18 Şubat 2019, Pazartesi

ABD'li papaz Brunson cezaevinden çıktı

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve "sağlık sorunları" dikkate alınarak cezası "ev hapsine" dönüştürülen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson cezaevinden çıktı.

25 Temmuz 2018 Çarşamba 20: 0
ABD'li papaz Brunson cezaevinden çıktı
İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince sağlık sorunları nedeniyle "konutunu  terk etmekten yasaklanması" ve yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına karar  verilerek tahliyesi kararlaştırılan Brunson, kaldığı İzmir 2 Nolu F Tipi Ceza  İnfaz Kurumu'ndan çıktı.

Brunson, cezaevi nizamiyesinde resmi araca binerek eskort eşliğinde ev  hapsini geçireceği adrese hareket etti.

Brunson'ın ikametinin önünde de geniş güvenlik önlemi alınırken, polis  evi kontrol etti.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 Temmuz'da görülen duruşmada  tutukluluk halinin devamına hükmedilen Brunson, avukatı İsmail Cem Halavurt  aracılığıyla sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek bu karara itirazda  bulunmuş, itirazı değerlendiren mahkeme, Brunson'un İzmir'deki adresinde  "konutunu terk etmekten yasaklanması" ve yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına  karar vererek tahliyesini kararlaştırmıştı.

POMPEO: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlemek amacıyla tutuklanan rahip Andrew Brunson hakkında adli kontrol şartıyla cezaevinden çıkmasına ve ev hapsine alınmasına karar verdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, papazın serbest bırakılmasıyla ilgili Twitter'dan açıklama yaptı. Pompeo, “Türkiye'de Pastor Brunson'un hapishaneden ev hapsine taşınması ile ilgili geç kalınmış haberleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak bu yeterli değil. Brunson'a karşı inandırıcı bir kanıt görmedik. Türk yetkililere bu davayı derhal adil bir şekilde çözmeleri için çağrıda bulunuyoruz” dedi. 

İDDİANAMEDEN

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği  iddiasıyla tutuklanan ABD'li papaz Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı  Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, din adamı görüntüsü altında  söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında  eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş  birliği yaptığı belirtilmişti.

Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek  görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege bölgesi imamı ve firari Bekir Baz  ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak"  suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi  Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe  girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer  verilen iddianamede, cep telefonundaki "Türkleri sallayacak bazı olayları  bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir  şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok  geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da  kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti.

Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü  FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın  yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.


OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »