ABD'nin açıklamalarına Rusya'dan jet yanıt!

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD'nin, ülkesinin Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarını ihlal ettiği ve yaptırımları denetleyen bağımsız uzmanların hazırladığı raporda değişiklik yapılması için heyete baskı yaptığı suçlamalarını reddederek, ''Raporu hazırlayan uzmanlar, Washington vizyonunun esiri.'' dedi.

17 Eylül 2018 Pazartesi 21: 6
ABD'nin açıklamalarına Rusya'dan jet yanıt!
BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarının ihlal  edildiği gerekçesiyle ABD'nin talebi üzerine toplandı.

Rus temsilcisi Nebenzia, Konseyde yaptığı konuşmada, ABD'li mevkidaşı  Nikki Haley'nin, Rusya'nın Kuzey Kore yaptırımlarını ihlal ettiği suçlamarını  reddeti.

Rusya'nın Kuzey Kore yaptırımlarını denetleyen bağımsız uzmanların  hazırladığı raporda değişiklik yapılması için heyete baskı yaptığı iddialarını da  yalanlayan ve ABD'den rapor ile ilgili daha fazla bilgi talep etmelerine rağmen  taleplerine cevap alamadıklarını belirten Nebenzia, ''Kim uluslararası toplumu  kandırmaya ve hile yapmaya çalışıyor? Raporu hazırlayan uzmanlar, Washington  vizyonunun esiri.'' diye konuştu.

ABD'nin, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanması için Pyongyang ile  yürüttüğü ikili görüşmelere ilişkin de değerlendirmede bulunan Vassily Nebenzia,  ''Kuzey Kore'den nükleer silahsızlanmasına karşılık boş sözleri kabul etmesi  isteniyor. Müzakere süreci iki yönlü bir sokak. Talepleriniz karşılığında hiçbir  şey sunmazsanız, bir anlaşmaya varmanız mümkün değil. Yaptırımlar diplomasinin  yerini alamaz.'' değerlendirmesinde bulundu.

Çinli temsilci Ma Zhaoxu ise füze denemelerini durdurarak ABD ile  diyalog kuran Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların hafifletilmesi talebine destek  verdi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »