21 Mayıs 2018, Pazartesi

ABD'nin saldırı planına Rusya'dan jet yanıt

CNN'nin ABD'nin Suriye'de yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu duyurmasıyla ipler bir anda gerildi, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Washington'ın herhangi bir adımını Moskova yönetiminin yanıtsız bırakmayacağını duyurdu.

29 Haziran 2017 Perşembe 19: 9
ABD'nin saldırı planına Rusya'dan jet yanıt
İç savaş ülkesi Suriye'de süper güçler bir kez daha karşı karşıya. Şam rejiminin destekçisi Rusya, ABD'nin rejim birliklerine yeni bir saldırı düzenlemesi halinde karşılık vereceğini en yetkili ağızdan ilan etti.

Beyaz Saray'dan yapılan 'Şam rejimi yeni bir kimyasal saldırıya hazırlanıyor' açıklamasının ardından bu kez CNN International bir özel haberle gündemi değiştirdi. Savunma Bakanlığı Pentagon kaynaklarına dayandırılan habere göre, ABD Akdeniz'deki savaş gemileri ve uçaklarını saldırı konumuna geçirdi. CNN, 7 Nisan'da savaş gemilerinden Tomahawk füzelerinin fırlatıldığı Şayrat hava üssünün halihazırda Pentagon tarafından an be an gözetlendiğini de bildiriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün ABD'yi yanıtsız bırakmayacaklarını söyledi. Washington'ı Suriye'yi vurmaması için uyaran Lavrov, orantılı bir tepki vereceklerini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanı'na göre, Pentagon'dan gelen Şayrat hava üssü açıklamaları ve hemen ardından yapılan haberlerle bir provokasyon başlatmak isteniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise, konuyu bir adım daha ileri taşıdı. Zaharova, "Yeni istihbarat verileri elde ettik. Bu yönde bir senaryo ve provokasyon hazırlandığını düşünüyoruz" dedi, Sarakab ve Ariha kasabalarının ismini verdi.

Washington ve Moskova, son olarak Suriye'nin güneyindeki El Tanf'ta ABD'nin rejim güçlerini vurmasıyla gerilim yaşamıştı.

Asıl kıyametin koptuğu olay ise, Şayrat hava üssünün ABD füzeleriyle hedef alınması oldu. 4 Nisan tarihinde İdlib yakınlarındaki Han Şeyhun kasabasında 87 sivilin kimyasal saldırıda ölmesi üzerine Trump yönetimi harekete geçmiş ve bombardımana katılan uçakların havalandığı üssü vurmuştu. Şimşek yüklü bulutların havada çarpışmasına yol açan saldırı sonrası, Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev, "ABD'yle çatışmaya ramak kaldı" demişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »