21 Şubat 2019, Perşembe

Abdullah Gül açıkladı: Aday olmayacağım

24 Haziran'daki seçimlere ilişkin, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ismini zikretmesiyle başlayan hareketliliğin, tamamen kendisi dışında geliştiğini belirten Abdullah Gül, "Temel Bey'in yaptığı temaslar sonunda böyle geniş bir mutabakatın ve arzunun ortada olmadığı da gözükmüştür. Dolayısıyla adaylığımla ilgili bir süreç artık söz konusu değildir" dedi.

28 Nisan 2018 Cumartesi 19:15
Abdullah Gül açıkladı: Aday olmayacağım
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Maslak'taki ofisinde gazetecilere açıklama yaptı. Türkiye'nin olağanüstü bir dönemde, vaktinden önce bir erken seçime  gittiğini ifade eden Gül, seçimlerin Türkiye için hayırlı olmasını temenni etti.

Gül, seçimlerin aniden, erken yapılacağının anlaşılması üzerine Saadet  Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ismini zikretmesiyle başlayan  hareketliliğin, tamamen kendisinin dışında geliştiğini ifade ederek, şunları  söyledi:

"Benim bir organizem vehayut da talebim veya inisiyatif alarak  organize ettiğim bir süreç değildir. Önce bunun bilinmesini isterim. Benim  bilgime ve tecrübeme, siyaset ve devlet yönetim anlayışıma güvenen kişilerin  talebiyle ortaya çıkmıştır. Bunun içerisinde benim camiamdan insanlar olduğu gibi  toplumun geniş tabakalarından da birçok kişiler böyle bir talep içerisinde  olmuşlardır. Ben de çok geniş bir mutabakat söz konusu olursa o zaman üstümüze  düşeni arkadaşlarımla beraber yapmaktan kaçınmayacağımı da söylemişimdir.  Dolayısıyla bir taraftan gelecekle ilgili kaygılarım varken ve toplumun büyük  kesiminden de böyle bir sorumluluk yüklenmem gerektiği talebi söz konusu olunca  da bunun uzağında durma gibi bir sorumsuzluk göstermeyeceğimi ifade etmişimdir.

Öncelikle hepimizin bildiği gibi dindar kimlikli bir siyasetiyle  tanınan Temel Bey'in diyalog ve uzlaşı çabalarını takdirle karşılıyorum. Temel  Bey'in yaptığı temaslar sonunda böyle geniş bir mutabakatın ve arzunun ortada  olmadığı da gözükmüştür. Dolayısıyla adaylığımla ilgili bir süreç artık söz  konusu değildir. Tarih önünde vicdanen müsterihim. Benimle ilgili çeşitleri  görüşleri olan, bazılarının 'Risk almaz', bazılarının 'Hep geride durur' gibi  bazen seviyeli, seviyesiz birçok eleştirileri karşısında da bir şey söylemek  istemiyorum ama ben tarih karşısında vicdanen sorumluyum. Dolayısıyla böyle bir  talep ve gelişme söz konusu değildir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »