Abdullah Gül Erzincan'da cemevi ziyaret etti

Çakır'ın Erzincan'ı çok güzel özetlediğini belirten Gül, Erzincan'ın tarihten gelen değerleri bir arada toplayan ülkenin en müstesna illerinden biri olduğunu vurguladı.

16 Kasım 2013 Cumartesi 1:33
Abdullah Gül Erzincan'da cemevi ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erzincan Belediye Başkanlığını ziyaret ederek, Belediye Başkanı Yüksel Çakır'dan kente ilişkin bilgi aldı. Gül'e ziyaretinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım eşlik etti.

Geçmişte yaptığı ziyaretlerdeki resimlerine baktığını, kendisinin de beledeyi başkanının da değiştiğini ifade eden Gül, geçen sürede Erzincan'ın da çok değiştiğini, mamur hale geldiğini ve kendini toparladığını dile getirdi.

Kentin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu bildiren Gül, her gittiği belediyede "Şehirlerin esas sahipleri belediyelerdir" dediğini anımsattı. Diğer kamu görevlilerinin görev süreleri sonunda başka yerlere gittiğini, ancak şehirlerin gerçek sahiplerinin belediyeler olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, belediyeliren şehirleri güzel yapabilecekleri gibi hiç oturulamaz hale de getirebileceklerine söyledi.

Gül, "İmar faaliyetleri, yaptıkları, kendi iç yasaları, düzenlemeler... Bundan, Erzincan Türkiye'nin imar açısından da en müstesna bir yerdir. Tabii afetlerden çok büyük zarar görmüştür ama bunun getirdiği fırsatı da en iyi şekilde değerlendirmiştir ve düzgün bir şehircilik yapısı vardır. Bu şehrin güzel yapısını bozmamak gerekiyor. Daha da güzelleştirmek devam ettirmek belediyelerin muhakkak ki en önemli politikaları olması gerekir" diye konuştu. 

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin artık her tarafı yaşanılabilir yerdir. Her tarafında havaalanları vardır. En güzel gelişmiş hastaneler ve üniversiteler vardır. Dolayısıyla bir insanın yaşayabilmesi için, yerleşebilmesi için ne gerekiyorsa bunların hepsi Erzincan'da da vardır. Buranın müstesnalığı çok katlı binaların olmadığı, gayet ferah bir şehir olmasıdır. Bu ferahlığını aman muhafaza edin. Daha da güzelleştirin ve insanlar hem şehirleri ile övünsünler hem de başkaları gelip buraya yerleşsin. Nüfusunuz daha büyüsün. Bu nüfuslar az bu şehirlere. Daha da gelişsin, daha da büyüsün. Ve şehrinizin belediyenizin ellerinde en güzel hale gelsin."

Erzincan'da olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydeden Gül, Erzincan'ın en önemli özelliğinin buradaki tolerans, hoşgörü, farklılıkların birbirine saygısı olduğuna vurguladı. Bunun tarihten beri böyle olduğunu belirten Gül, "O açıdan bu Türkiye için de çok semboldür gerçekten" diye konuştu.

Gül, hoşgörünün, dayanışmanın, kardeşliğin cesaretle ortaya konulması dolayısıyla şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan Üniversitesini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Gül, belediye başkanlığının ardından Erzincan Üniversitesi Rektörlüğünü ziyaret etti.

Türkiye'nin her şehrinde üniversite bulunduğunu hatırlatan Gül, öğrencilerin hedefinin üniversitede 4-5 yıl geçirmek olmaması gerektiğini belirtti. Üniversiteye girenlerin mezun olduklarında vasıflı hale gelmeleri gerektiğine dikkati çeken Gül, üniversite eğitiminin öğrencilerin vizyonunu ve bakış açısını geliştirmesi gerektiğini kaydetti.

Bu vasıfların öğretim üyeleri tarafından öğrencilere verilememesi durumunda kaynakların israf edileceği uyarısında bulunan Gül, "Üniversitelerin özellikle dikkatini çekiyorum. Her mezunun büyük bir özgüvenle diplomasını gösterebilmesi lazım. Gerekirse barakada bile eğitim yapılabilir ancak kalitesi yüksek olmalıdır" diye konuştu. 

Gül, üniversitenin eğitim kalitesinin yükselmesinin Erzincan'a en büyük iyilik olacağına işaret ederek, bunun gerçekleştiğini görmenin kendisini memnun ettiğini söyledi.

Gül, cemevi ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesini ziyaret etti. Gül'ün ziyareti basına kapalı gerçekleşti. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »