Abdullah Gül ve Mahmud Abbas'tan ortak açıklaması

Abdullah Gül ve Filistin devlet başkanı ortak basın açıklaması yaptı.

19 Temmuz 2014 Cumartesi 0:30
Abdullah Gül ve Mahmud Abbas'tan ortak açıklaması
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'a gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Devlet Konukevi'nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı.

Gül'ün konuşmasından satır başları

"Biraz önce çok geniş bir şekilde Sayın Mahmud Abbas ve arkadaşları bizi olup bitenlerle ilgili bilgilendirdiler. Kendilerine de söylediğim gibi hükümetimizin, birinci öncelik ateşkesin sağlanması ve 2012’deki gibi bir mutabakatın ortaya çıkması ve sürdürülebilir bir halin alması. Bu süre içerisinde zaten ambargo altında çok sıkıntılar çeken Gazze’deki Filistin halkı başta olmak üzere bütün Filistinlilere insani yardımların süratle ulaştırılması. Ateşkesin sürekliliğinin sağlanması ve daha sonra da iki devlet vizyonu çerçevesi içerisinde nihai görüşmelerin kalıcı çözümün sağlanması, ama öncelik ateşkesin sağlanıp kara harekâtını denizden havadan saldırıların durdurulması, Filistinli çoluk çocuk masum insanların kanının akmasının engellenmesi."

İsrail Gazze'yi hedef alarak Filistin'deki ulusal birliği hedef alıyor

Öncelik İsrail'in karadan ve denizden saldırılarının durdurulması, masum insanların kanının akmasının önlenmesi

Türkiye Filistin'in yanında olmaya devem edecektir.

Kririk bir süreçte Filistin Devlet Başkanı Abbasve arkadaşlarının Türkiye'yi ziyaret edip istişare etmesinden dolayı teşekkür ediyorum.

Abbas'ın konuşmasından satır başları

Türkiye'yi Filistin meselesinde temel olarak gördüklerini söyleyen Abbas, "Her zaman olduğu gibi Türkiye ile iletişim ve bağlantılarımızı devam ettiriyoruz. Sürekli Türkiye ile istişarelere devam edeceğiz. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler çabalarımıza ilişkin olarak Türkiye’nin bize desteği onur verici bir roldür. Bu gelişmelerden sonra uluslararası örgütlere üyelik olsun onun akabinde Filistinliler arasında uluslararası uzlaşı oldu ve Filistinliler arasında hükümet kuruldu. İsrail, Filistinliler arasındaki uzlaşı ve birliği istemiyor. Keza aynı şekilde İsrail, Birleşmiş Milletler ve uluslaraarası örgütlere üyeliğimizi istemiyor. Bu yüzden başkenti Kudüs olmak üzere bağımsız Filistin devleti kurulmaması için İsrail sürekli bahaneler üretiyor." şeklinde konuştu.

Gazze'deki olayların başlangıcına değinen Abbas, "Esasında olaylar, Muhammed Abuhıdeyr isimli Filistinlinin yakalanması ile başladı. Halihazırda saldırılar gerçekleşti. Biz bütün dünya ülkeleri, Araplar ve ABD başta olmak üzere hepsiyle ateşkes sağlanması için yoğun çabalarımızı sürdürüyoruz. Batı Şeria'da Filistinliler ile İsrail arasında çatışmalar devam etmektedir. Tabii ki bizim talebimiz üzerine Mısırlı kardeşlerimiz ateşkes sağlanması ve görüşmelere geçilmesi konusunda bir girişimde bulundular. İsrail tarafı bunu kabul etti. Biz de Filistinliler kabul etmemiz gerekir ki İsrail’i zor durumda bırakalım." ifadelerini kullandı.

Gül'ün tüm sözlerine katıldığını belirten Abbas, "Vizyonumuz bir, görüşümüz bir. Türk hükümetinin bize verdiği destekten ötürü teşekkür ediyorum." dedi.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »