Abdullah Öcalan'dan 'ikinci aşama' mesajı

Çözüm sürecinin ikinci aşamasına gelindiği konuşulurken terörist başı Abdullah Öcalan'dan da konuyla ilgili mesaj geldi. Öcalan ikinci aşama mesajında herkesi sürece zarar verecek söylemlerden uzak durmaya çağırdı.

29 Haziran 2013 Cumartesi 7: 0
Abdullah Öcalan'dan 'ikinci aşama' mesajı
Terör örgütü PKK üyelerinin yurt dışına çıkmaları ile birlikte çözüm sürecinin birinci aşamasının tamamlandığı iddiaları BDP tarafından gündeme getirilirken ikinci aşamayla ilgili terörist başı Abdullah Öcalan'dan mesaj geldi. Öcalan, çözüm sürecinin ikinci aşamasına geçildiğini ifade ederek artık hükümetin yasal düzenleme konusunda adım atması gerektiğini savundu.

Öcalan, Brüksel’de düzenlenen Barış ve Demokrasi Konferansı’na gönderdiği mesajında sürece ilişkin çok önemli açıklamalar yaptı. Terör örgütüne yakınlığıyla bilinen ajansta yer alan açıklamaya göre mesajda şöyle denildi:

'Gelinen aşamada PKK’nin kendi üstüne düşen sorumluluğunu ciddiyetle yerine getirmiş olması nedeniyle ölümler durmuş, provokasyonlara fırsat vermeden geri çekilme aşaması, büyük oranda tamamlanmıştır. Şimdi artık hükümete sorumluluğun düştüğü, 2. aşamaya geçmiş durumdayız. Ben bu aşamaya dair görüş ve önerilerimi yazılı olarak devlete sunmuş bulunmaktayım. Başbakan Erdoğan’ın “silahlar sussun, fikirler konuşsun, siyaset konuşsun” söyleminin altının doldurulması gereken aşama da, işte bu aşamadır.

SÖYLEM VE PRATİĞE DİKKAT


Herkesin demokratik siyaset hakkının güvence altına alındığı bir sistemi yaratmak için Hükümetin gerekli yasal anayasal düzenlemeleri yapması, bu sürecin en temel beklentisidir. Sürece dair güvensizlikleri derinleştiren söylem ve pratiklerden herkesin uzak durması, çözüm sürecini çok fazla zamana da yaymadan somut adımların pratikleştirilmesi elzemdir. Hükümetin demokratik siyaset kanallarını açmaması, demokratik siyasetten kaçması, bu çözüm sürecinin anlamına ters olacaktır.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »