Açıklama yaparken bir anda yere yığıldı

Dövize endeksli olarak çektikleri krediler nedeniyle mağdur olan bir grup dövizzede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) önünde toplanarak eylem yaptı. 9 günlük açlık grevindeki bir dövizzede, tansiyonu yükselince bayılarak fenalık geçirdi.

22 Ağustos 2014 Cuma 2:16
Açıklama yaparken bir anda yere yığıldı
BDDK’nın gayrettepe’deki binası önünde toplanan Dövize Endeksli konut Kredisi Mağdurları Derneği (DÖVDER) mensubu bir grup dövizzede, seslerini duyurabilmek amacıyla bir eylem düzenledi. Türkiye’de faaliyet gösteren bazı özel bankalardan dövize endeksli olarak çektikleri krediler nedeniyle mağdur olan dövizzedeler, 9 günlük açlık greviyle beraber bugün yeni bir eylem düzenledi.

DÖVDER üyesi Nurgül Cerrahoğu, grup adına basın açıklamasını okudu. Cerrahoğlu, “Bizler burada, 9 gündür döviz endeksli konut kredisi mağdurları olarak ‘oturma eylemi’ yapıyoruz. Meclis komisyonunca da onaylanan ve çözüm bulunması kararlaştırılan mağduriyetimiz henüz giderilmedi. Bu mağduriyet ayrım yapılmadan hepimiz için giderilene kadar gece-gündüz oturmaya devam edeceğiz. Bu süreçte ne yiyeceğiz, ne de içeceğiz” dedi.

Adını saydığı bazı özel bankalardan kredi çektiklerini aktaran Cerrahoğlu, “Bu ismini saydığım tüm bankalar tarafından 250 bin TL üzeri kredi alanlar, kredisini 2006 yılında kullananlar, ödeme zorluğu çektiği için kredi vadesini uzatanlar, banka ile mahkemelik olanlar, aynı bankadan TL’ye dönenler ve TBB tavsiye kararına uyduğu halde yapılandırılması yapılmayan mağdurlar olarak mağduriyetimiz giderilene kadar buradayız. TBB tavsiye kararı uyarınca; 3 bin döviz mağdurundan 2 bin 600’ünün yapılandırılması yapılarak mağduriyeti giderildi. Geriye 410 mağdurumuz kaldı. 2 bin 600 mağdur Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da, geriye kalan 410, kişi yani bizler neyiz?” şeklinde açıklama yaptı.

Yaptığı açıklanmanın ardından tansiyonu yükselen Cerrahoğlu, bir anda yere yığılarak baygınlık geçirdi. Eylemcinin imdadına ilk olarak protestoya katılan diğer dövizzedeler yetişti.

Dövizzedelerin eylemi, açlık grevi şeklinde devam ediyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »