Açıköğretim öğrencilerinden bütünleme eylemi

Açıköğretim fakültesi öğrencilerine bütünleme hakkı isteyen Türk Büro-Sen üyeleri, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) önünde eylem yaptı.

27 Haziran 2013 Perşembe 0:44
Açıköğretim öğrencilerinden bütünleme eylemi
YÖK önünde toplanan sendika üyesi grup adına açıklama yapan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, açıköğretim fakültesinde yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin okuduğunu, bunların büyük bir kısmının da kamu çalışanı olduğunu söyledi.

Açıköğretim fakültesi öğrencilerinin, diğer fakültelerde okuyan öğrencilere verilen hakların kendilerine verilmesini istediğini belirtten Yokuş, "Açıköğretimliler sadece adalet istiyorlar. Kendilerine ayrıcalık falan yapılsın istemiyorlar. YÖK mevzuatında, normal eğitimde, normal öğrencilere hangi haklar veriliyorsa aynı hakların, açıköğretimde okuyan öğrencilere verilmesini talep ediyorlar. Bundan daha doğal bir talep olabilir mi? Anayasanın eşitlik ilkesine uygun muamele yapılsın istiyorlar" dedi.

Gruba destek vermek amacıyla eyleme katılan MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ise tüm öğrencilerin sahip olduğu bütünleme hakkınının muhafaza edilmesi gerekirken, açıköğretim fakültesi öğrencilerinin ellerinden bu hakkın alındığını savundu.

Yeniçeri, bütünleme hakkı verilmemesinin, kişilerin bir yıl kaybetmesi anlamına geleceğini, bu kararlarla insanların geleceklerini bir dönem daha ertelemeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »