26 Mayıs 2018, Cumartesi

Acildeki doktorlara bonzai eğitimi

Sağlık Bakanlığı, acildeki doktorlara verdiği sentetik uyuşturucu kullanımına yönelik eğitimin 31 Mart'a kadar tamamlanmasını istedi.

26 Ocak 2015 Pazartesi 18:48
Acildeki doktorlara bonzai eğitimi
Halk arasında "bonzai" olarak bilinen sentetik uyuşturucu kullanımının artması üzerine, acildeki doktorları eğitme kararı alan Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelindeki eğitimlerin 31 Mart'a kadar tamamlanmasını istedi.

Bakanlık, acillerde görev yapan hekimleri, "bonzai" türü uyuşturucu kullanımına bağlı sağlık sorunu yaşayanlara daha kolay tanı koyabilmeleri için eğitme kararı almış, geçen yıl aralık ayında da bu eğitimleri verecek 165 psikiyatri uzmanı va acil hekimine eğitici eğitimi verilmişti.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Tesisleri Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Muhammed Bayram tarafından il genel sekreterliklerine gönderilen genelgeye göre, eğitici eğitimi alanlar, belirlenen konular çerçevesinde hastane acillerinde görev yapan tüm hekimlere yönelik eğitimlerini 31 Mart'a kadar tamamlayacak.
 

KİMLER EĞİTİLECEK


Genelgeye göre, bonzai eğitimini, hastane acil servislerinde çalışan ve akut madde alımı, ilaç ve madde zehirlenmesi vakalarını karşılayan tüm doktorların alması zorunlu.

Eğitimi alacak gruplar, acillerdeki vardiya uygulaması da dikkate alınarak haftada en az 100 katılımcının hazır bulunması sağlanarak, belirlenecek.

Bakanlığın planlamasına göre, 2 ay içinde ülke çapında 5 bin dolayındaki acil hekiminin eğitiminin tamamlanması öngörülüyor.

AA
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »