12°  
Ankara
12 °
Rüzgar
8.05 km/s

Nem
%66
 
 
 
Okunma sayısı Okunma: 283  Yorum sayısı 0 Yorum   Haber tarihi 16 Mart 2012 17:31

Adalet Bakanı Ergin: 4. yargı reformu paketi açıklaması

Adalet Bakanı Ergin: ''Gelecek 4.paket, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir pakettir'' ''23 Eylül 2012'den itibaren v

Adalet Bakanı Ergin: 4. yargı reformu paketi açıklaması
Son Dakika
facebook twitter google
reklam
reklam
büyüt küçült sıfırla

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gelecek olan 4. yargı reformu paketinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir paket olduğunu bildirdi. 
     Ergin, Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 25. toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplandırdı. 
     Üçüncü yargı reformu ile birçok sanığın tahliye edilebileceğinin iddia edildiği hatırlatılarak, bu konuda çalışmaları olup olmadığı ve bundan kaç kişinin istifade edeceğinin sorulması üzerine Ergin, parlamentoda bulunan yargıyı hızlandırma paketi içinde değişik düzenlemeler olduğunu, ancak burada bu hazırlıklar yapılırken ''Şu kadar dosya bundan etkilensin'' gibi bir bakış açıları olmayacağını söyledi. 
     Ergin, yasama faaliyetlerinin ortaya çıkan ihtiyaçlardan, değişen şartlardan, yeni konseptlerden, gelişen şartlara bakılarak yapıldığını, o anlamda ''Bundan kaç kişi istifade eder- Şu davanın tarafları istifade eder'' gibi bir çalışmalarının olmadığını, genel olarak yargı reformu stratejisi çerçevesinde yapmış oldukları bir çalışma olduğunu ifade etti. 
     Sadullah Ergin, 4'üncü yargı reformu paketiyle ilgili olarak da ''Gelecek 4. pakette Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir pakettir. Ondan da kaç kişi istifade eder- Doğrusu böyle bir çalışmamız yok'' dedi. 
     Bir gazetecinin ''İfade özgürlüğü eylem planını Nisan ayına kadar hayata geçirmeyi planladığınızı söylediniz. Bu konuda bilgi verir misiniz-'' şeklindeki sorusuna karşılık da Ergin, bir ifade özgürlüğü eylem planı hazırlığı, bir de genel anlamda insan hakları ihlallerinin önlenmesine dönük ayrı bir çalışmaları olduğunu, nisan ayı içerisinde Bakanlar Kurulu'na getirip siyasi değerlendirmelerden sonra kamuoyu ile bunu paylaşacaklarını bildirdi. 
     
     -AİHM'e giden şikayetlerde azalma beklentisi- 
     
     AİHM'deki dosyaların Türkiye 'nin uzun süredir mustarip olduğu bir konu olduğunu belirten Ergin, bu konuyu tamamen Türkiye 'nin gündeminden düşürecek çalışmalar yaptıklarını, adımlar attıklarını söyledi. 
     Ergin, ''Bunlardan bir tanesi Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını düzenleyen ve 2010 yılındaki 12 Eylül referandumu ile Anayasamıza giren bireysel başvuru düzenlemesidir. 23 Eylül 2012'den itibaren vatandaşlarımız Strazburg mahkemelerine gitmeden önce Anayasa Mahkemesi'nde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan haklarını arayabileceklerdir'' dedi. 
     Adalet Bakanlığı olarak AİHM'e bir öneride bulunduklarını ifade eden Ergin, şunları kaydetti: 
     ''Uzun yargılamalardan dolayı Türkiye 'yi şikayet eden vatandaşlarımızın dava dosyası yıl sonu itibariyle 2 bin 500 civarındaydı. 23 Eylül 2012 tarihine kadar bu sayının 3 bin 500'e ulaşması öngörülüyor. Dolayısıyla Türkiye 'de uzun yargılamalardan dolayı mağdur olduğunu düşünen yaklaşık 3 bin 500 vatandaşımız, devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet etmiş oluyor. Bizim teklifimiz şu oldu; 'Biz kendimiz yurt içinde, Türkiye 'de bir iç hukuk yolu oluşturalım, vatandaşımızla orada biz kendimiz uzlaşalım ve oluşturacağımız bu iç hukuk yolu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkin bir iç hukuk yolu olarak kabul edilirse o 3 bin 500 başvuruyu Türkiye 'de çözelim, Strazburg mahkemeleri bu işe bakmasın.' Mahkeme bu önerimize sıcak yaklaştı ve Türkiye 'ye bunu kabul ettiğini bildirdi. Bir de pilot dosya önerdi. 20 Mart tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu yöndeki kararının çıkmasını bekliyoruz. O karar çıktıktan sonra kendimiz Türkiye 'de bir iç hukuk yolu oluşturacağız. Komisyon marifetiyle bunu oluşturacağız. Davacılarla bu komisyonda belli bir zeminde uzlaşma arayacağız. AİHM'in burayı etkin iç hukuk yolu olarak kabul etmesi halinde artık diğer uyuşmazlıkların tamamı, 3 bin 500 dosya bu komisyonda görülecek.'' 
     Bunun Türkiye açısından önemli bir gelişme olduğunu belirten Ergin, Strazburg mahkemesi için de önemli bir iş yükünün tatlıya bağlanması sonucunu doğurabileceğini söyledi. 
     Ergin, ''Bunun geçmişte örnekleri var. Terör zararlarının tazmini konusunda oluşturduğumuz komisyon da bunun bir benzeridir. Bu şekilde mahkemeleşmeden ihtilafları çözme yolunda bir adım öngörülmüştür. Bu şekildeki uzlaşma yolları artı Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru kabul etmesiyle beraber Türkiye 'den Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden şikayetlerde önemli bir azalma olacağını öngörüyoruz ve Türkiye 'nin Strazburg mahkemelerindeki sicili kısa bir süre içerisinde pozitife dönecektir'' diye konuştu. 
     
     -Yasaları aşan uygulamalarla mücadele- 
     
     Adalet Bakanı Ergin, 28 Şubat dönemine ilişkin savcılığın düğmeye bastığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de ''Bu konuya ilişkin daha önce de değişik haberler çıktı. Birtakım görevlilerin ifadeye çağrıldığı ve ifadelerinin alındığı yönünde haberler oldu. Sizin gibi biz de takip ediyoruz. Savcılığın soruşturması şu aşamada bizlere açık değil. Bunun yansımasıyla beraber haberdar oluyoruz ama bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Hangi süreçte ne şekilde gelişir beraberce izleyeceğiz'' dedi. 
     Dink ailesinin 2 MİT görevlisinin yargılanması talebine ilişkin olarak da Ergin, bu konuyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda devam eden bir soruşturma olduğunu hatırlatarak, o çerçevede gelişmeleri izlemek gerektiğini söyledi. 
     Sadullah Ergin, tutuklu yakınlarının cezaevlerine ziyaretçi olarak gitmelerinde uygulanan prosedüre ilişkin olarak da şunları kaydetti: 
     ''Cezaevlerine gidenlerin tamamı için uygulanan bir mevzuat vardır ve bu mevzuata dayalı uygulamalar yapılmaktadır. Burada yaşanan birtakım hadiseler, olaylara baktığınızda insan olarak hepimiz bundan etkileniyoruz ama cezaevlerinde şu anda 130 bin civarında hükümlü ve tutuklu var. Buraların güvenliğinin sağlanması açısından da öteden beri uygulana gelen kurallar var. Bu kuralların uygulanmasından kaynaklı sorunlarla uğraşmamız gerekir ama kuralların kendisi normalde uzun tecrübeler sonucunda oluşturulmuş kurallardır. Ancak kuralı aşan uygulamalar varsa bunlara ilişkin gelen talepler, şikayetler olduğunda bunlar en titiz şekilde değerlendiriliyor. 
     Son günlerde basına yansıyan 2 gazetecinin yakınlarıyla ilgili uygulamada o kişileri rencide etmek için yapılmış bir uygulama varsa, böyle bir iddia varsa bunların gereği yapılır. Ancak mevzuattaki bir kuralı uyguladığı için de görevliye bir şey söyleme imkanımız yok. Burada olayın oluş biçimi, insani açıdan hepimizi etkileyen bir anlatım da var. Ancak özel kabinlerde bu kontroller yapılıyor. Şayet x-ray cihazı ötmeye devam ediyorsa, ben gittiğim takdirde de bakan olarak oradan geçiyorum, milletvekilleri gittiği takdirde de oradan geçiyorlar. Cezaevinin güvenliği açısından herkes için uygulanan genel geçer bir kuraldır ama olaylardaki münferit oluşları genel bir sunum içinde takdim etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Yasaları aşan, kuralları aşan ve karşısındaki insanı rencide etmek için, küçük düşürmek için yapılmış bir uygulama varsa elbette ki bununla da mücadele etmek görevim.''

Anadolu Ajansı (AA)

 
Etiketler Etiketler: Türkiye
reklam
reklam
 
 
* * * Bu bilgi kimseyle paylaşılmayacaktır.

UYARI:
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumun kişi ya da kuruluşlara karşı eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü veya hakaret nitelikli olması halinde ilgili kişi veya kurumun hakkınızda yasal işlem başlatabileceğini unutmayınız. IP adresiniz sisteme kaydedilecektir.

Diğer Son Dakika Haberleri

Isparta'da trafik kazsı
Salih Memecan'dan tepki çeken karikatür
NATO'dan flaş karar
Şeker hastalığına ameliyatla çözüm
Mevsimsel hastalıklara karşı koruyucu kalkan: Tarhana
Otonomi Temel Atma Töreni -Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Erkoç: -"Otonomi 5 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak" (Fotoğraflı-görüntülü)
Sosyal Güvenlik Haftası -Kırıkkale'de Sosyal Güvenlik Haftası Kapsamında En Yüksek Prim Ödeyen 13 İş Yerine Plaket Verildi (Fotoğraflı)
Çözüm Süreci -Memur-sen İl Temsilcisi Atçı: -"Türkiye, Milletin İradesi Ve Devletin Sorumluluk Almasıyla Otuz Yıldır Devam Eden Bir Sorunu Çözme Sürecini Hayata Geçirmeyi Başarmıştır" (Fotoğraflı)
Galatasaray'da Coşkulu Antrenman
Ankaraspor Kafilesinin Geçirdiği Trafik Kazası -Yaralılardan 15'i Taburcu Edildi -Otobüs Sürücü Yıldız, Gözaltına Alındı (Fotoğraflı-görüntülü)

Günün Haberleri

Batan feribotta ölü sayısı artıyor
10:06 Dünya

Güney Kore’nin güneybatısı açıklarında geçen hafta batan feribotta hayatını kaybedenlerin sayısı 159’a yükseldi.

24 Nisan 2014 10:06
Cardozo'da mutlu sona az kaldı
10:05 Spor

Trabzonspor'a uzun süredir gizli şekilde yürütülen Cardozo operasyonunda Portekiz'den müjdeli haber geldi.

24 Nisan 2014 10:05
Orhan Pamuk panik oldu
10:02 Magazin

Yeni sevgilisiyle yemek yerken görüntülendiğini fark eden Orhan Pamuk sandalyesini hareket ettirerek kız arkadaşının yanından uzaklaşmaya çalıştı. Başaramayınca kafasını yana eğerek görüntülenmekten kurtulmaya çalıştı.

24 Nisan 2014 10:02
Sezen Aksu kedisi için özel önlem aldı
10:01 Magazin

Sezen aksu yeni kedisi için tüm güvenlik önlemlerini alıyor.

24 Nisan 2014 10:01
Nurgül Yeşilçay'dan 500 bin dolarlık imza
10:00 Magazin

Bir süre dizilerde rol almayacağını söyleyen Nurgül Yeşilçay, bir yandan yeni sinema filmi için çalışmalara başlarken bir yandan da reklam anlaşmaları imzalıyor.

24 Nisan 2014 10:00
Yaşlı çifti evlerinde öldürüldü
09:59 Yerel

Karı-koca, evlerinde bıçakla öldürülmüş halde bulundu

24 Nisan 2014 09:59
Amrabat dönmek istiyor
09:47 Spor

Başta Malaga olmak üzere pek çok İspanyol kulübünden transfer teklifi alan Nordin Amrabat, Galatasaray'a dönmek istediğini açıkladı.

24 Nisan 2014 09:47
Cemil Çiçek, 'Mühim olan soruşturulmasıdır ve soruşturulacak'
09:38 Siyaset

TBMM Başkanı Çiçek, dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturması açılması konusunda, ''Mühim olan soruşturulmasıdır ve soruşturulacak. Geri kalanın önemi yok'' dedi.

24 Nisan 2014 09:38
Esed güçlerinin operasyonlarında 42 kişi öldü
09:34 Dünya

Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 42 kişinin öldüğü bildirildi.

24 Nisan 2014 09:34
Muharrem ince o iddiaya cevap verdi
09:26 Siyaset

Tekrar edilecek olan Yalova seçimlerine ilişkin konuşan CHP'li Muharrem İnce, 'CHP’liler altın dağıttı' iddialarına yanıt verdi.

24 Nisan 2014 09:26
Kenan Işık‘tan sevindirici haber
09:25 Magazin

Bir aydır komada yatan ünlü sunucu Kenan Işık, kendisinin sevdiği şiirlerin okunmasına tepki vermeye başladı.

24 Nisan 2014 09:25
Irak'ta 39 IŞİD militanı öldürüldü
09:14 Dünya

Irak ordusunun, Anbar'da düzenlediği hava saldırısında 39 IŞİD militanının öldürüldüğü bildirildi.

24 Nisan 2014 09:14
Jodie Foster kız arkadaşıyla evlendi
09:14 Magazin

Oscar ödüllü ABD'li yıldız Jodie Foster'ın, 44 yaşındaki kız arkadaşı Alexandra Hedison ile evlendiği açıklandı.

24 Nisan 2014 09:14
Erdoğan'ın 1915 açıklamasını ABD nasıl karşıladı?
09:12 Siyaset

ABD, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 1915 olaylarına yönelik açıklamalarını tarihi bir konuşma olarak niteledi.

24 Nisan 2014 09:12
BDP'ye yeni isim: DTP
09:11 Siyaset

Milletvekilleri 28 Nisan’da HDP’ye geçecek olan BDP, 8 Haziran’da yapılacak kurultayında ismini değiştirmeye hazırlanıyor.

24 Nisan 2014 09:11
MHP liderinden selfie
09:11 Siyaset

TBMM’nin 94’nci yıl kutlamaları çerçevesinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Fuaye Salonu'nda verdiği 23 Nisan Resepsiyonunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanı sıra partinin üst düzey yöneticilerde katıldı.

24 Nisan 2014 09:11
Başbakan Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı açıklaması
09:11 Siyaset

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında açıklamalarda bulundu.

24 Nisan 2014 09:11
Filler sarhoş olursa
09:11 Yaşam

Güney Afrika'daki Singita Kruger Ulusal Parkı'nda ilginç bir olay yaşandı

24 Nisan 2014 09:11
Adnan Januzaj'ın tercihi Belçika oldu
09:06 Spor

Manchester United'ın genç yıldızı Adnan Januzaj, milli takım tercihini Belçika'dan yana kullandı.

24 Nisan 2014 09:06
Metallica Türkiye'ye süprizlerle geliyor
09:04 Magazin

Bu yaza damga vuracak olan “Metallica by Request” konseri için geri sayım tüm hızıyla devam ederken, Metallica’nın Türk hayranlarına yapacağı sürprizler de belli oluyor.

24 Nisan 2014 09:04
 

Anket

E-bilet

E-bilet uygulamasını doğru buluyor musunuz?


» Tüm anketler

Şans Oyunları

Süper Lig Puan Durumu

Namaz Vakitleri

Şehir seçiniz:
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:1705:5212:5416:3819:4421:11

Astroloji

 
Gazete5 - Gerçeğin Habercisi
 
 

24 Nisan 2014 gazete manşetleri

24 Nisan 2014 tarihli gazete manşetleri
facebook twitter google plus rss