17°  
Ankara
17 °
Rüzgar
8.05 km/s

Nem
%50
 
 
 
Okunma sayısı Okunma: 282  Yorum sayısı 0 Yorum   Haber tarihi 16 Mart 2012 17:31

Adalet Bakanı Ergin: 4. yargı reformu paketi açıklaması

Adalet Bakanı Ergin: ''Gelecek 4.paket, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir pakettir'' ''23 Eylül 2012'den itibaren v

Adalet Bakanı Ergin: 4. yargı reformu paketi açıklaması
Son Dakika
facebook twitter google
reklam
reklam
büyüt küçült sıfırla

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gelecek olan 4. yargı reformu paketinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir paket olduğunu bildirdi. 
     Ergin, Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 25. toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplandırdı. 
     Üçüncü yargı reformu ile birçok sanığın tahliye edilebileceğinin iddia edildiği hatırlatılarak, bu konuda çalışmaları olup olmadığı ve bundan kaç kişinin istifade edeceğinin sorulması üzerine Ergin, parlamentoda bulunan yargıyı hızlandırma paketi içinde değişik düzenlemeler olduğunu, ancak burada bu hazırlıklar yapılırken ''Şu kadar dosya bundan etkilensin'' gibi bir bakış açıları olmayacağını söyledi. 
     Ergin, yasama faaliyetlerinin ortaya çıkan ihtiyaçlardan, değişen şartlardan, yeni konseptlerden, gelişen şartlara bakılarak yapıldığını, o anlamda ''Bundan kaç kişi istifade eder- Şu davanın tarafları istifade eder'' gibi bir çalışmalarının olmadığını, genel olarak yargı reformu stratejisi çerçevesinde yapmış oldukları bir çalışma olduğunu ifade etti. 
     Sadullah Ergin, 4'üncü yargı reformu paketiyle ilgili olarak da ''Gelecek 4. pakette Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir pakettir. Ondan da kaç kişi istifade eder- Doğrusu böyle bir çalışmamız yok'' dedi. 
     Bir gazetecinin ''İfade özgürlüğü eylem planını Nisan ayına kadar hayata geçirmeyi planladığınızı söylediniz. Bu konuda bilgi verir misiniz-'' şeklindeki sorusuna karşılık da Ergin, bir ifade özgürlüğü eylem planı hazırlığı, bir de genel anlamda insan hakları ihlallerinin önlenmesine dönük ayrı bir çalışmaları olduğunu, nisan ayı içerisinde Bakanlar Kurulu'na getirip siyasi değerlendirmelerden sonra kamuoyu ile bunu paylaşacaklarını bildirdi. 
     
     -AİHM'e giden şikayetlerde azalma beklentisi- 
     
     AİHM'deki dosyaların Türkiye 'nin uzun süredir mustarip olduğu bir konu olduğunu belirten Ergin, bu konuyu tamamen Türkiye 'nin gündeminden düşürecek çalışmalar yaptıklarını, adımlar attıklarını söyledi. 
     Ergin, ''Bunlardan bir tanesi Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını düzenleyen ve 2010 yılındaki 12 Eylül referandumu ile Anayasamıza giren bireysel başvuru düzenlemesidir. 23 Eylül 2012'den itibaren vatandaşlarımız Strazburg mahkemelerine gitmeden önce Anayasa Mahkemesi'nde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan haklarını arayabileceklerdir'' dedi. 
     Adalet Bakanlığı olarak AİHM'e bir öneride bulunduklarını ifade eden Ergin, şunları kaydetti: 
     ''Uzun yargılamalardan dolayı Türkiye 'yi şikayet eden vatandaşlarımızın dava dosyası yıl sonu itibariyle 2 bin 500 civarındaydı. 23 Eylül 2012 tarihine kadar bu sayının 3 bin 500'e ulaşması öngörülüyor. Dolayısıyla Türkiye 'de uzun yargılamalardan dolayı mağdur olduğunu düşünen yaklaşık 3 bin 500 vatandaşımız, devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet etmiş oluyor. Bizim teklifimiz şu oldu; 'Biz kendimiz yurt içinde, Türkiye 'de bir iç hukuk yolu oluşturalım, vatandaşımızla orada biz kendimiz uzlaşalım ve oluşturacağımız bu iç hukuk yolu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkin bir iç hukuk yolu olarak kabul edilirse o 3 bin 500 başvuruyu Türkiye 'de çözelim, Strazburg mahkemeleri bu işe bakmasın.' Mahkeme bu önerimize sıcak yaklaştı ve Türkiye 'ye bunu kabul ettiğini bildirdi. Bir de pilot dosya önerdi. 20 Mart tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu yöndeki kararının çıkmasını bekliyoruz. O karar çıktıktan sonra kendimiz Türkiye 'de bir iç hukuk yolu oluşturacağız. Komisyon marifetiyle bunu oluşturacağız. Davacılarla bu komisyonda belli bir zeminde uzlaşma arayacağız. AİHM'in burayı etkin iç hukuk yolu olarak kabul etmesi halinde artık diğer uyuşmazlıkların tamamı, 3 bin 500 dosya bu komisyonda görülecek.'' 
     Bunun Türkiye açısından önemli bir gelişme olduğunu belirten Ergin, Strazburg mahkemesi için de önemli bir iş yükünün tatlıya bağlanması sonucunu doğurabileceğini söyledi. 
     Ergin, ''Bunun geçmişte örnekleri var. Terör zararlarının tazmini konusunda oluşturduğumuz komisyon da bunun bir benzeridir. Bu şekilde mahkemeleşmeden ihtilafları çözme yolunda bir adım öngörülmüştür. Bu şekildeki uzlaşma yolları artı Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru kabul etmesiyle beraber Türkiye 'den Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden şikayetlerde önemli bir azalma olacağını öngörüyoruz ve Türkiye 'nin Strazburg mahkemelerindeki sicili kısa bir süre içerisinde pozitife dönecektir'' diye konuştu. 
     
     -Yasaları aşan uygulamalarla mücadele- 
     
     Adalet Bakanı Ergin, 28 Şubat dönemine ilişkin savcılığın düğmeye bastığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de ''Bu konuya ilişkin daha önce de değişik haberler çıktı. Birtakım görevlilerin ifadeye çağrıldığı ve ifadelerinin alındığı yönünde haberler oldu. Sizin gibi biz de takip ediyoruz. Savcılığın soruşturması şu aşamada bizlere açık değil. Bunun yansımasıyla beraber haberdar oluyoruz ama bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Hangi süreçte ne şekilde gelişir beraberce izleyeceğiz'' dedi. 
     Dink ailesinin 2 MİT görevlisinin yargılanması talebine ilişkin olarak da Ergin, bu konuyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda devam eden bir soruşturma olduğunu hatırlatarak, o çerçevede gelişmeleri izlemek gerektiğini söyledi. 
     Sadullah Ergin, tutuklu yakınlarının cezaevlerine ziyaretçi olarak gitmelerinde uygulanan prosedüre ilişkin olarak da şunları kaydetti: 
     ''Cezaevlerine gidenlerin tamamı için uygulanan bir mevzuat vardır ve bu mevzuata dayalı uygulamalar yapılmaktadır. Burada yaşanan birtakım hadiseler, olaylara baktığınızda insan olarak hepimiz bundan etkileniyoruz ama cezaevlerinde şu anda 130 bin civarında hükümlü ve tutuklu var. Buraların güvenliğinin sağlanması açısından da öteden beri uygulana gelen kurallar var. Bu kuralların uygulanmasından kaynaklı sorunlarla uğraşmamız gerekir ama kuralların kendisi normalde uzun tecrübeler sonucunda oluşturulmuş kurallardır. Ancak kuralı aşan uygulamalar varsa bunlara ilişkin gelen talepler, şikayetler olduğunda bunlar en titiz şekilde değerlendiriliyor. 
     Son günlerde basına yansıyan 2 gazetecinin yakınlarıyla ilgili uygulamada o kişileri rencide etmek için yapılmış bir uygulama varsa, böyle bir iddia varsa bunların gereği yapılır. Ancak mevzuattaki bir kuralı uyguladığı için de görevliye bir şey söyleme imkanımız yok. Burada olayın oluş biçimi, insani açıdan hepimizi etkileyen bir anlatım da var. Ancak özel kabinlerde bu kontroller yapılıyor. Şayet x-ray cihazı ötmeye devam ediyorsa, ben gittiğim takdirde de bakan olarak oradan geçiyorum, milletvekilleri gittiği takdirde de oradan geçiyorlar. Cezaevinin güvenliği açısından herkes için uygulanan genel geçer bir kuraldır ama olaylardaki münferit oluşları genel bir sunum içinde takdim etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Yasaları aşan, kuralları aşan ve karşısındaki insanı rencide etmek için, küçük düşürmek için yapılmış bir uygulama varsa elbette ki bununla da mücadele etmek görevim.''

Anadolu Ajansı (AA)

 
Etiketler Etiketler: Türkiye
reklam
reklam
 
 
* * * Bu bilgi kimseyle paylaşılmayacaktır.

UYARI:
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumun kişi ya da kuruluşlara karşı eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü veya hakaret nitelikli olması halinde ilgili kişi veya kurumun hakkınızda yasal işlem başlatabileceğini unutmayınız. IP adresiniz sisteme kaydedilecektir.

Diğer Son Dakika Haberleri

Isparta'da trafik kazsı
Salih Memecan'dan tepki çeken karikatür
NATO'dan flaş karar
Şeker hastalığına ameliyatla çözüm
Mevsimsel hastalıklara karşı koruyucu kalkan: Tarhana
Otonomi Temel Atma Töreni -Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Erkoç: -"Otonomi 5 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak" (Fotoğraflı-görüntülü)
Sosyal Güvenlik Haftası -Kırıkkale'de Sosyal Güvenlik Haftası Kapsamında En Yüksek Prim Ödeyen 13 İş Yerine Plaket Verildi (Fotoğraflı)
Çözüm Süreci -Memur-sen İl Temsilcisi Atçı: -"Türkiye, Milletin İradesi Ve Devletin Sorumluluk Almasıyla Otuz Yıldır Devam Eden Bir Sorunu Çözme Sürecini Hayata Geçirmeyi Başarmıştır" (Fotoğraflı)
Galatasaray'da Coşkulu Antrenman
Ankaraspor Kafilesinin Geçirdiği Trafik Kazası -Yaralılardan 15'i Taburcu Edildi -Otobüs Sürücü Yıldız, Gözaltına Alındı (Fotoğraflı-görüntülü)

Günün Haberleri

HDP'den 1 Mayıs kararı
12:40 Gündem

''Taksim'de olacağız.''

23 Nisan 2014 12:40
Sivasspor Cicinho'yu bırakmadı
12:24 Spor

Sivasspor, Süper Lig’in asist kralı Cicinho'ya iki yıllık yeni sözleşme imzalattı.

23 Nisan 2014 12:24
Ahmet Özhan baba olmak istiyor
12:20 Magazin

Ahmet Özhan 27 yıllık evliliğini bitirerek tekrar nikah masasına oturduğu eşi Filiz Akbulut'tan çocuk sahibi olmak istiyor.

23 Nisan 2014 12:20
Gupse Özay kaza geçirdi
12:19 Magazin

Yalan Dünya dizisindeki Nurhayat karakterinin canlandıran Gupse Özay yolda yürürken önüne düşen beton parçaları nedeniyle zor anlar yaşadı.

23 Nisan 2014 12:19
Türkiye'ye 53 yeni santral
12:18 Gündem

Bu yılın ilk 3 ayında 30 ilde 650 megavat kurulu güce sahip 53 santral elektrik üretimine başladı. Türkiye'nin elektrik üretimindeki kurulu gücü 64 bin 612 megavata ulaştı.

23 Nisan 2014 12:18
Naz Elmas'tan aşk iddialarına red
12:15 Magazin

Geçtiğimiz hafta adı Galatasaraylı futbolcu Burak Yılmaz'la aşk dedikodusuna karışan Naz Elmas açıklama yaptı.

23 Nisan 2014 12:15
Nejat İşler Cihangir'de
12:06 Magazin

Dün taburcu olan Nejat İşler bugün arkadaşlarıyla buluştu.

23 Nisan 2014 12:06
Taksitli ödemeler martta yüzde 17 azaldı
12:05 Ekonomi

Kredi kartıyla taksitli ödemeler, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 6,8 milyar liraya geriledi. Taksitli ödemelerin toplam kredi kartı ödemelerindeki payı martta yüzde 21'e düştü.

23 Nisan 2014 12:05
Minareyi kışın yatırıp yazın kaldırıyorlar
11:58 Yerel

Rize ilginç yapıları, camileri, apartmanlarının yanı son dönemde ilginç minarelerini de ekledi.

23 Nisan 2014 11:58
Devlet erkanı 23 Nisan için Anıtkabir'de
11:41 Gündem

TBMM'nin açılışının 94. yılı dolayısıyla Meclis'te tören düzenlendi. Erdoğan ile Kılıçdaroğlu 17 Aralık operasyonundan sonra ilk kez bir araya geldi.

23 Nisan 2014 11:41
Tüm yurtta 23 Nisan coşkuyla kutlanıyor
11:40 Gündem

Tüm yurtta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanıyor...

23 Nisan 2014 11:40
Tuncay Özkan Özür Dileyecek mi?
11:32 Siyaset

Fatih Altaylı’nın Habertürk’teki Teke Tek programında konuğu Tuncay Özkan idi. Altaylı ve Özkan çok ilginç bir program yaptılar. Tuncay Özkan kendisiyle ilgili çok karmaşık bir profil ortaya koydu.

23 Nisan 2014 11:32
Ağrı'da kuduz can aldı
11:26 Yerel

Ağrı'da köpek tarafından ısırıldıktan sonra tedavisine geç başlanılan Hüseyin Medenioğlu, kuduzdan hayatını kaybetti.

23 Nisan 2014 11:26
Malezya'daki kayıp uçakla ilgili çarpıcı iddia
11:19 Dünya

Kayıp uçak bir yere mi indi?

23 Nisan 2014 11:19
Polise molotof atanlara hapis cezası
11:09 Yerel

Adana'da polise molotof atan 14 yaşındaki İ.G. 14 yıl 4 ay, 15 yaşındaki Ş.B. 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

23 Nisan 2014 11:09
Nazlı Ilıcak'tan Rıza Sarraf için çarpıcı sözler
11:05 Gündem

''Rıza Sarraf'ın heykelini Atatürk'ün yanına diksinler''

23 Nisan 2014 11:05
İyilik yapmak isterken canından oldu
10:58 Yerel

Mersin'de bir kadını saldırıdan kurtarmak isteyen lokanta sahibi bıçaklanarak öldürüldü.

23 Nisan 2014 10:58
Galatasaray'da büyük operasyon
10:47 Spor

Galatasaray istenilen başarıların elde edilememesi ardından, Mayıs ayında büyük bir operasyon başlatacak.

23 Nisan 2014 10:47
Caner Erkin için geri sayım başladı
10:40 Spor

Fenerbahçe'de sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan Caner Erkin ile küçük pürüzlerin de ortadan kalktığı öğrenildi.

23 Nisan 2014 10:40
Afganistan’da 19 militan öldürüldü
10:36 Dünya

Afganistan’da Taliban’a yönelik düzenlenen operasyonlarda 19 militan öldürüldü.

23 Nisan 2014 10:36
 

Anket

E-bilet

E-bilet uygulamasını doğru buluyor musunuz?


» Tüm anketler

Şans Oyunları

Süper Lig Puan Durumu

Namaz Vakitleri

Şehir seçiniz:
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:1905:5312:5416:3819:4321:09

Astroloji

 
Gazete5 - Gerçeğin Habercisi
 
 

HDP'den 1 Mayıs kararı

''Taksim'de olacağız.''
facebook twitter google plus rss