13°  
Ankara
13 °
Rüzgar
12.87 km/s

Nem
%77
 
 
 
Okunma sayısı Okunma: 284  Yorum sayısı 0 Yorum   Haber tarihi 16 Mart 2012 17:31

Adalet Bakanı Ergin: 4. yargı reformu paketi açıklaması

Adalet Bakanı Ergin: ''Gelecek 4.paket, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir pakettir'' ''23 Eylül 2012'den itibaren v

Adalet Bakanı Ergin: 4. yargı reformu paketi açıklaması
Son Dakika
facebook twitter google
reklam
reklam
büyüt küçült sıfırla

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gelecek olan 4. yargı reformu paketinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir paket olduğunu bildirdi. 
     Ergin, Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 25. toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplandırdı. 
     Üçüncü yargı reformu ile birçok sanığın tahliye edilebileceğinin iddia edildiği hatırlatılarak, bu konuda çalışmaları olup olmadığı ve bundan kaç kişinin istifade edeceğinin sorulması üzerine Ergin, parlamentoda bulunan yargıyı hızlandırma paketi içinde değişik düzenlemeler olduğunu, ancak burada bu hazırlıklar yapılırken ''Şu kadar dosya bundan etkilensin'' gibi bir bakış açıları olmayacağını söyledi. 
     Ergin, yasama faaliyetlerinin ortaya çıkan ihtiyaçlardan, değişen şartlardan, yeni konseptlerden, gelişen şartlara bakılarak yapıldığını, o anlamda ''Bundan kaç kişi istifade eder- Şu davanın tarafları istifade eder'' gibi bir çalışmalarının olmadığını, genel olarak yargı reformu stratejisi çerçevesinde yapmış oldukları bir çalışma olduğunu ifade etti. 
     Sadullah Ergin, 4'üncü yargı reformu paketiyle ilgili olarak da ''Gelecek 4. pakette Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir pakettir. Ondan da kaç kişi istifade eder- Doğrusu böyle bir çalışmamız yok'' dedi. 
     Bir gazetecinin ''İfade özgürlüğü eylem planını Nisan ayına kadar hayata geçirmeyi planladığınızı söylediniz. Bu konuda bilgi verir misiniz-'' şeklindeki sorusuna karşılık da Ergin, bir ifade özgürlüğü eylem planı hazırlığı, bir de genel anlamda insan hakları ihlallerinin önlenmesine dönük ayrı bir çalışmaları olduğunu, nisan ayı içerisinde Bakanlar Kurulu'na getirip siyasi değerlendirmelerden sonra kamuoyu ile bunu paylaşacaklarını bildirdi. 
     
     -AİHM'e giden şikayetlerde azalma beklentisi- 
     
     AİHM'deki dosyaların Türkiye 'nin uzun süredir mustarip olduğu bir konu olduğunu belirten Ergin, bu konuyu tamamen Türkiye 'nin gündeminden düşürecek çalışmalar yaptıklarını, adımlar attıklarını söyledi. 
     Ergin, ''Bunlardan bir tanesi Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını düzenleyen ve 2010 yılındaki 12 Eylül referandumu ile Anayasamıza giren bireysel başvuru düzenlemesidir. 23 Eylül 2012'den itibaren vatandaşlarımız Strazburg mahkemelerine gitmeden önce Anayasa Mahkemesi'nde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan haklarını arayabileceklerdir'' dedi. 
     Adalet Bakanlığı olarak AİHM'e bir öneride bulunduklarını ifade eden Ergin, şunları kaydetti: 
     ''Uzun yargılamalardan dolayı Türkiye 'yi şikayet eden vatandaşlarımızın dava dosyası yıl sonu itibariyle 2 bin 500 civarındaydı. 23 Eylül 2012 tarihine kadar bu sayının 3 bin 500'e ulaşması öngörülüyor. Dolayısıyla Türkiye 'de uzun yargılamalardan dolayı mağdur olduğunu düşünen yaklaşık 3 bin 500 vatandaşımız, devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet etmiş oluyor. Bizim teklifimiz şu oldu; 'Biz kendimiz yurt içinde, Türkiye 'de bir iç hukuk yolu oluşturalım, vatandaşımızla orada biz kendimiz uzlaşalım ve oluşturacağımız bu iç hukuk yolu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkin bir iç hukuk yolu olarak kabul edilirse o 3 bin 500 başvuruyu Türkiye 'de çözelim, Strazburg mahkemeleri bu işe bakmasın.' Mahkeme bu önerimize sıcak yaklaştı ve Türkiye 'ye bunu kabul ettiğini bildirdi. Bir de pilot dosya önerdi. 20 Mart tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu yöndeki kararının çıkmasını bekliyoruz. O karar çıktıktan sonra kendimiz Türkiye 'de bir iç hukuk yolu oluşturacağız. Komisyon marifetiyle bunu oluşturacağız. Davacılarla bu komisyonda belli bir zeminde uzlaşma arayacağız. AİHM'in burayı etkin iç hukuk yolu olarak kabul etmesi halinde artık diğer uyuşmazlıkların tamamı, 3 bin 500 dosya bu komisyonda görülecek.'' 
     Bunun Türkiye açısından önemli bir gelişme olduğunu belirten Ergin, Strazburg mahkemesi için de önemli bir iş yükünün tatlıya bağlanması sonucunu doğurabileceğini söyledi. 
     Ergin, ''Bunun geçmişte örnekleri var. Terör zararlarının tazmini konusunda oluşturduğumuz komisyon da bunun bir benzeridir. Bu şekilde mahkemeleşmeden ihtilafları çözme yolunda bir adım öngörülmüştür. Bu şekildeki uzlaşma yolları artı Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru kabul etmesiyle beraber Türkiye 'den Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden şikayetlerde önemli bir azalma olacağını öngörüyoruz ve Türkiye 'nin Strazburg mahkemelerindeki sicili kısa bir süre içerisinde pozitife dönecektir'' diye konuştu. 
     
     -Yasaları aşan uygulamalarla mücadele- 
     
     Adalet Bakanı Ergin, 28 Şubat dönemine ilişkin savcılığın düğmeye bastığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de ''Bu konuya ilişkin daha önce de değişik haberler çıktı. Birtakım görevlilerin ifadeye çağrıldığı ve ifadelerinin alındığı yönünde haberler oldu. Sizin gibi biz de takip ediyoruz. Savcılığın soruşturması şu aşamada bizlere açık değil. Bunun yansımasıyla beraber haberdar oluyoruz ama bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Hangi süreçte ne şekilde gelişir beraberce izleyeceğiz'' dedi. 
     Dink ailesinin 2 MİT görevlisinin yargılanması talebine ilişkin olarak da Ergin, bu konuyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda devam eden bir soruşturma olduğunu hatırlatarak, o çerçevede gelişmeleri izlemek gerektiğini söyledi. 
     Sadullah Ergin, tutuklu yakınlarının cezaevlerine ziyaretçi olarak gitmelerinde uygulanan prosedüre ilişkin olarak da şunları kaydetti: 
     ''Cezaevlerine gidenlerin tamamı için uygulanan bir mevzuat vardır ve bu mevzuata dayalı uygulamalar yapılmaktadır. Burada yaşanan birtakım hadiseler, olaylara baktığınızda insan olarak hepimiz bundan etkileniyoruz ama cezaevlerinde şu anda 130 bin civarında hükümlü ve tutuklu var. Buraların güvenliğinin sağlanması açısından da öteden beri uygulana gelen kurallar var. Bu kuralların uygulanmasından kaynaklı sorunlarla uğraşmamız gerekir ama kuralların kendisi normalde uzun tecrübeler sonucunda oluşturulmuş kurallardır. Ancak kuralı aşan uygulamalar varsa bunlara ilişkin gelen talepler, şikayetler olduğunda bunlar en titiz şekilde değerlendiriliyor. 
     Son günlerde basına yansıyan 2 gazetecinin yakınlarıyla ilgili uygulamada o kişileri rencide etmek için yapılmış bir uygulama varsa, böyle bir iddia varsa bunların gereği yapılır. Ancak mevzuattaki bir kuralı uyguladığı için de görevliye bir şey söyleme imkanımız yok. Burada olayın oluş biçimi, insani açıdan hepimizi etkileyen bir anlatım da var. Ancak özel kabinlerde bu kontroller yapılıyor. Şayet x-ray cihazı ötmeye devam ediyorsa, ben gittiğim takdirde de bakan olarak oradan geçiyorum, milletvekilleri gittiği takdirde de oradan geçiyorlar. Cezaevinin güvenliği açısından herkes için uygulanan genel geçer bir kuraldır ama olaylardaki münferit oluşları genel bir sunum içinde takdim etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Yasaları aşan, kuralları aşan ve karşısındaki insanı rencide etmek için, küçük düşürmek için yapılmış bir uygulama varsa elbette ki bununla da mücadele etmek görevim.''

Anadolu Ajansı (AA)

 
Etiketler Etiketler: Türkiye
reklam
reklam
 
 
* * * Bu bilgi kimseyle paylaşılmayacaktır.

UYARI:
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumun kişi ya da kuruluşlara karşı eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü veya hakaret nitelikli olması halinde ilgili kişi veya kurumun hakkınızda yasal işlem başlatabileceğini unutmayınız. IP adresiniz sisteme kaydedilecektir.

Diğer Son Dakika Haberleri

Isparta'da trafik kazsı
Salih Memecan'dan tepki çeken karikatür
NATO'dan flaş karar
Şeker hastalığına ameliyatla çözüm
Mevsimsel hastalıklara karşı koruyucu kalkan: Tarhana
Otonomi Temel Atma Töreni -Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Erkoç: -"Otonomi 5 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak" (Fotoğraflı-görüntülü)
Sosyal Güvenlik Haftası -Kırıkkale'de Sosyal Güvenlik Haftası Kapsamında En Yüksek Prim Ödeyen 13 İş Yerine Plaket Verildi (Fotoğraflı)
Çözüm Süreci -Memur-sen İl Temsilcisi Atçı: -"Türkiye, Milletin İradesi Ve Devletin Sorumluluk Almasıyla Otuz Yıldır Devam Eden Bir Sorunu Çözme Sürecini Hayata Geçirmeyi Başarmıştır" (Fotoğraflı)
Galatasaray'da Coşkulu Antrenman
Ankaraspor Kafilesinin Geçirdiği Trafik Kazası -Yaralılardan 15'i Taburcu Edildi -Otobüs Sürücü Yıldız, Gözaltına Alındı (Fotoğraflı-görüntülü)

Günün Haberleri

Türkiye gündemi 25 Nisan 2014
09:01 Gündem

Türkiye'de bugün neler olacak? Gündemde neler var? Gazete5.com'dan Türkiye gündemini takip edebilirsiniz. İşte 25 Nisan 2014 Türkiye gündemi..

25 Nisan 2014 09:01
Nefret cinayetinin zanlısı yakalandı
08:59 Yerel

Geçen Pazar günü Beyoğlu'nda işlenen transeksüel kadın cinayetinin zanlısı yakalandı.

25 Nisan 2014 08:59
PKK iki kişiyi kaçırdı
08:51 Yerel

PKK Diyarbakır'da iki kişiyi kaçırdı!

25 Nisan 2014 08:51
İstanbul'da sis engeli
08:30 Yerel

İstanbul'da sabah saatlerinden itibaren sis etkili oldu

25 Nisan 2014 08:30
25 Nisan 2014 gazete manşetleri
08:30 Gündem

25 Nisan 2014 tarihli gazete manşetleri

25 Nisan 2014 08:30
Michaeel Phelps havuza geri döndü
00:04 Spor

Olimpiyat tarihinin en çok madalya kazanan ismi konumunda bulunan Amerikalı yüzücü Michaeel Phelps, 2012 Londra'dan sonra bıraktığını açıkladığı yüzmeye geri dönme kararı aldı.

25 Nisan 2014 00:04
Van ve Diyarbakır Emniyeti'nde 1000 Polis Tasfiye Edildi
23:57 Gündem

El Kaide operasyonlarına katılan, Van'da 400 Diyarbakır'da 600 polisin görev yerleri değiştirildi.

24 Nisan 2014 23:57
Cervantes Ödülü Poniatowska'nın
23:41 Dünya

İspanyol dilinin en prestijli ödülünün bu seneki sahibi gazeteci yazar Elena Poniatowska. Don Quixote’nin efsanevi yazarı Miguel Cervantes adına her yıl verilen ödül için Cervantes’in doğduğu Alcala de Henares’te perşembe akşamı tören düzenlendi.

24 Nisan 2014 23:41
Taksim'de 24 Nisan Anması
23:35 Gündem

İstiklal Caddesi girişinde saat 19.00'da toplanan bin kişilik grup 1915 olaylarında hayatını kaybedenler için anma etkinliği gerçekleştirdi.

24 Nisan 2014 23:35
AYM Anıtkabir'e çıktı
23:22 Gündem

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç beraberindeki Anayasa Mahkemesi üyeleri ve raportörlerinden oluşan heyetle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

24 Nisan 2014 23:22
Barcelona, 11 Futbolcuyu Gönderme Kararı Aldı
23:12 Spor

Katalan devi Barcelona, Valdes, Pinto, Alves, Puyol, Song, Dos Santos, Tello, Afellay, Cuenca, Fabregas ve Alexis Sanchez'i takımdan gönderecek.

24 Nisan 2014 23:12
Vakti saati geldiğinde açıklanacak
23:09 Siyaset

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir dizi ziyaretler için geldiği Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde vatandaşlara seslendi. İlk kez cumhurbaşkanını halkın seçeceğini ifade eden Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk kez halk uygulamasıyla yapılacaktır. Geçmiş dönemlerde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi krizler yaşanmıştır. Türkiye'nin siyasi krize, onunla beraber yaşanacak bir ekonomik krize tahammülü yoktur" diye konuştu.

24 Nisan 2014 23:09
Kimyasalların yüzde 90'ı imha edildi
23:09 Gündem

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'deki kimyasalların yüzde 92,5'inin ülkeden çıkarıldığını ya da imha edildiğini bildirdi.

24 Nisan 2014 23:09
Davutoğlu‘ndan tarihe damga vuracak söz!
22:49 Gündem

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

24 Nisan 2014 22:49
Fenerbahçe, Şampiyonluğu Eski Kupayla Kutlayacak
22:41 Spor

Çaykur Rizespor maçında alınacak 1 puanla şampiyon olacak Fenerbahçe, kutlamaları tartışmalı 2010-2011 sezonunun kupasıyla yapacak.

24 Nisan 2014 22:41
1915 Mesajı Profesörü Gözyaşlarına Boğdu
22:33 Gündem

Başbakan'ın 1915 mesajı ile ilgili konuşan Prof. Dr. Halil Berktay, canlı yayında "Çok mutluyum çok." diyerek gözyaşlarına boğuldu.

24 Nisan 2014 22:33
Gül, dünyanın en etkili 100 kişisi arasında
22:19 Gündem

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Time dergisinin, “Dünyanın en etkili 100 kişisi" listesinde yer aldı.

24 Nisan 2014 22:19
Facebook Aktif Kullanıcı Sayısı 1 Milyara Ulaştı
21:49 Teknoloji

Facebook, 2014'ün ilk çeyreğindeki aylık aktif kullanıcısı sayısı 1.01 milyara ulaşırken geçen yıla göre yüzde 34 artış sağladı.

24 Nisan 2014 21:49
Küresel ilkeleri teyit ediyor
21:37 Gündem

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı hakkında, "Başbakan Erdoğan'ın çarpıcı açıklaması küresel ilkeleri teyit ediyor" ifadesini kullandı.

24 Nisan 2014 21:37
Şarj Aleti Kısa Devre Yaptı, TIR ve Sürücüsü Yandı
21:10 Yerel

Adana'da 21 yaşındaki Mehmet Nurullah Kaymaz, cep telefonunu şart ettiği cihazın kısa devre yapması sonucu TIR'da çıkan yangında ağır yaralandı.

24 Nisan 2014 21:10
 

Anket

E-bilet

E-bilet uygulamasını doğru buluyor musunuz?


» Tüm anketler

Şans Oyunları

Süper Lig Puan Durumu

Namaz Vakitleri

Şehir seçiniz:
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:1505:5012:5416:3919:4521:12

Astroloji

 
Gazete5 - Gerçeğin Habercisi
 
 

Türkiye gündemi 25 Nisan 2014

Türkiye'de bugün neler olacak? Gündemde neler var? Gazete5.com'dan Türkiye gündemini
facebook twitter google plus rss