Ankara
4 °
Rüzgar
1.61 km/s

Nem
%81
 
 
 
Okunma sayısı Okunma: 279  Yorum sayısı 0 Yorum   Haber tarihi 16 Mart 2012 17:31

Adalet Bakanı Ergin: 4. yargı reformu paketi açıklaması

Adalet Bakanı Ergin: ''Gelecek 4.paket, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir pakettir'' ''23 Eylül 2012'den itibaren v

Adalet Bakanı Ergin: 4. yargı reformu paketi açıklaması
Son Dakika
facebook twitter google
reklam
reklam
büyüt küçült sıfırla

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gelecek olan 4. yargı reformu paketinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir paket olduğunu bildirdi. 
     Ergin, Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 25. toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplandırdı. 
     Üçüncü yargı reformu ile birçok sanığın tahliye edilebileceğinin iddia edildiği hatırlatılarak, bu konuda çalışmaları olup olmadığı ve bundan kaç kişinin istifade edeceğinin sorulması üzerine Ergin, parlamentoda bulunan yargıyı hızlandırma paketi içinde değişik düzenlemeler olduğunu, ancak burada bu hazırlıklar yapılırken ''Şu kadar dosya bundan etkilensin'' gibi bir bakış açıları olmayacağını söyledi. 
     Ergin, yasama faaliyetlerinin ortaya çıkan ihtiyaçlardan, değişen şartlardan, yeni konseptlerden, gelişen şartlara bakılarak yapıldığını, o anlamda ''Bundan kaç kişi istifade eder- Şu davanın tarafları istifade eder'' gibi bir çalışmalarının olmadığını, genel olarak yargı reformu stratejisi çerçevesinde yapmış oldukları bir çalışma olduğunu ifade etti. 
     Sadullah Ergin, 4'üncü yargı reformu paketiyle ilgili olarak da ''Gelecek 4. pakette Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarının sonuçlarını ortadan kaldırmaya ve yeni ihlaller olmamasına dönük tedbirlere yönelik bir pakettir. Ondan da kaç kişi istifade eder- Doğrusu böyle bir çalışmamız yok'' dedi. 
     Bir gazetecinin ''İfade özgürlüğü eylem planını Nisan ayına kadar hayata geçirmeyi planladığınızı söylediniz. Bu konuda bilgi verir misiniz-'' şeklindeki sorusuna karşılık da Ergin, bir ifade özgürlüğü eylem planı hazırlığı, bir de genel anlamda insan hakları ihlallerinin önlenmesine dönük ayrı bir çalışmaları olduğunu, nisan ayı içerisinde Bakanlar Kurulu'na getirip siyasi değerlendirmelerden sonra kamuoyu ile bunu paylaşacaklarını bildirdi. 
     
     -AİHM'e giden şikayetlerde azalma beklentisi- 
     
     AİHM'deki dosyaların Türkiye 'nin uzun süredir mustarip olduğu bir konu olduğunu belirten Ergin, bu konuyu tamamen Türkiye 'nin gündeminden düşürecek çalışmalar yaptıklarını, adımlar attıklarını söyledi. 
     Ergin, ''Bunlardan bir tanesi Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını düzenleyen ve 2010 yılındaki 12 Eylül referandumu ile Anayasamıza giren bireysel başvuru düzenlemesidir. 23 Eylül 2012'den itibaren vatandaşlarımız Strazburg mahkemelerine gitmeden önce Anayasa Mahkemesi'nde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan haklarını arayabileceklerdir'' dedi. 
     Adalet Bakanlığı olarak AİHM'e bir öneride bulunduklarını ifade eden Ergin, şunları kaydetti: 
     ''Uzun yargılamalardan dolayı Türkiye 'yi şikayet eden vatandaşlarımızın dava dosyası yıl sonu itibariyle 2 bin 500 civarındaydı. 23 Eylül 2012 tarihine kadar bu sayının 3 bin 500'e ulaşması öngörülüyor. Dolayısıyla Türkiye 'de uzun yargılamalardan dolayı mağdur olduğunu düşünen yaklaşık 3 bin 500 vatandaşımız, devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet etmiş oluyor. Bizim teklifimiz şu oldu; 'Biz kendimiz yurt içinde, Türkiye 'de bir iç hukuk yolu oluşturalım, vatandaşımızla orada biz kendimiz uzlaşalım ve oluşturacağımız bu iç hukuk yolu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkin bir iç hukuk yolu olarak kabul edilirse o 3 bin 500 başvuruyu Türkiye 'de çözelim, Strazburg mahkemeleri bu işe bakmasın.' Mahkeme bu önerimize sıcak yaklaştı ve Türkiye 'ye bunu kabul ettiğini bildirdi. Bir de pilot dosya önerdi. 20 Mart tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu yöndeki kararının çıkmasını bekliyoruz. O karar çıktıktan sonra kendimiz Türkiye 'de bir iç hukuk yolu oluşturacağız. Komisyon marifetiyle bunu oluşturacağız. Davacılarla bu komisyonda belli bir zeminde uzlaşma arayacağız. AİHM'in burayı etkin iç hukuk yolu olarak kabul etmesi halinde artık diğer uyuşmazlıkların tamamı, 3 bin 500 dosya bu komisyonda görülecek.'' 
     Bunun Türkiye açısından önemli bir gelişme olduğunu belirten Ergin, Strazburg mahkemesi için de önemli bir iş yükünün tatlıya bağlanması sonucunu doğurabileceğini söyledi. 
     Ergin, ''Bunun geçmişte örnekleri var. Terör zararlarının tazmini konusunda oluşturduğumuz komisyon da bunun bir benzeridir. Bu şekilde mahkemeleşmeden ihtilafları çözme yolunda bir adım öngörülmüştür. Bu şekildeki uzlaşma yolları artı Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru kabul etmesiyle beraber Türkiye 'den Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden şikayetlerde önemli bir azalma olacağını öngörüyoruz ve Türkiye 'nin Strazburg mahkemelerindeki sicili kısa bir süre içerisinde pozitife dönecektir'' diye konuştu. 
     
     -Yasaları aşan uygulamalarla mücadele- 
     
     Adalet Bakanı Ergin, 28 Şubat dönemine ilişkin savcılığın düğmeye bastığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de ''Bu konuya ilişkin daha önce de değişik haberler çıktı. Birtakım görevlilerin ifadeye çağrıldığı ve ifadelerinin alındığı yönünde haberler oldu. Sizin gibi biz de takip ediyoruz. Savcılığın soruşturması şu aşamada bizlere açık değil. Bunun yansımasıyla beraber haberdar oluyoruz ama bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Hangi süreçte ne şekilde gelişir beraberce izleyeceğiz'' dedi. 
     Dink ailesinin 2 MİT görevlisinin yargılanması talebine ilişkin olarak da Ergin, bu konuyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda devam eden bir soruşturma olduğunu hatırlatarak, o çerçevede gelişmeleri izlemek gerektiğini söyledi. 
     Sadullah Ergin, tutuklu yakınlarının cezaevlerine ziyaretçi olarak gitmelerinde uygulanan prosedüre ilişkin olarak da şunları kaydetti: 
     ''Cezaevlerine gidenlerin tamamı için uygulanan bir mevzuat vardır ve bu mevzuata dayalı uygulamalar yapılmaktadır. Burada yaşanan birtakım hadiseler, olaylara baktığınızda insan olarak hepimiz bundan etkileniyoruz ama cezaevlerinde şu anda 130 bin civarında hükümlü ve tutuklu var. Buraların güvenliğinin sağlanması açısından da öteden beri uygulana gelen kurallar var. Bu kuralların uygulanmasından kaynaklı sorunlarla uğraşmamız gerekir ama kuralların kendisi normalde uzun tecrübeler sonucunda oluşturulmuş kurallardır. Ancak kuralı aşan uygulamalar varsa bunlara ilişkin gelen talepler, şikayetler olduğunda bunlar en titiz şekilde değerlendiriliyor. 
     Son günlerde basına yansıyan 2 gazetecinin yakınlarıyla ilgili uygulamada o kişileri rencide etmek için yapılmış bir uygulama varsa, böyle bir iddia varsa bunların gereği yapılır. Ancak mevzuattaki bir kuralı uyguladığı için de görevliye bir şey söyleme imkanımız yok. Burada olayın oluş biçimi, insani açıdan hepimizi etkileyen bir anlatım da var. Ancak özel kabinlerde bu kontroller yapılıyor. Şayet x-ray cihazı ötmeye devam ediyorsa, ben gittiğim takdirde de bakan olarak oradan geçiyorum, milletvekilleri gittiği takdirde de oradan geçiyorlar. Cezaevinin güvenliği açısından herkes için uygulanan genel geçer bir kuraldır ama olaylardaki münferit oluşları genel bir sunum içinde takdim etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Yasaları aşan, kuralları aşan ve karşısındaki insanı rencide etmek için, küçük düşürmek için yapılmış bir uygulama varsa elbette ki bununla da mücadele etmek görevim.''

Anadolu Ajansı (AA)

 
Etiketler Etiketler: Türkiye
reklam
reklam
 
 
* * * Bu bilgi kimseyle paylaşılmayacaktır.

UYARI:
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumun kişi ya da kuruluşlara karşı eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü veya hakaret nitelikli olması halinde ilgili kişi veya kurumun hakkınızda yasal işlem başlatabileceğini unutmayınız. IP adresiniz sisteme kaydedilecektir.

Diğer Son Dakika Haberleri

Isparta'da trafik kazsı
Salih Memecan'dan tepki çeken karikatür
NATO'dan flaş karar
Şeker hastalığına ameliyatla çözüm
Mevsimsel hastalıklara karşı koruyucu kalkan: Tarhana
Otonomi Temel Atma Töreni -Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Erkoç: -"Otonomi 5 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak" (Fotoğraflı-görüntülü)
Sosyal Güvenlik Haftası -Kırıkkale'de Sosyal Güvenlik Haftası Kapsamında En Yüksek Prim Ödeyen 13 İş Yerine Plaket Verildi (Fotoğraflı)
Çözüm Süreci -Memur-sen İl Temsilcisi Atçı: -"Türkiye, Milletin İradesi Ve Devletin Sorumluluk Almasıyla Otuz Yıldır Devam Eden Bir Sorunu Çözme Sürecini Hayata Geçirmeyi Başarmıştır" (Fotoğraflı)
Galatasaray'da Coşkulu Antrenman
Ankaraspor Kafilesinin Geçirdiği Trafik Kazası -Yaralılardan 15'i Taburcu Edildi -Otobüs Sürücü Yıldız, Gözaltına Alındı (Fotoğraflı-görüntülü)

Günün Haberleri

Çankırı'da "yaran geceleri" sona erdi
00:08 Yerel

Çankırı'da, yaran gecelerinin 2013-2014 sezonu, başağa ocağının yakılmasıyla sona erdi.

20 Nisan 2014 00:08
CHP Kendi Adayını Belirleyecek
00:02 Siyaset

Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleriyle bir araya gelmesinin ardından CHP, cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayını belirlemeyi kararlaştırdı.

20 Nisan 2014 00:02
Twitter'dan Engelleme Açıklaması
00:01 Gündem

Twiter, 'Haramzadeler333' ve 'Başçalan' hesaplarının engellenmesiyle ilgili, Twitter Policy hesabı üzerinden açıklama yaptı.

20 Nisan 2014 00:01
Zeki Müren şarkıları eğitim için seslendirildi
23:54 Yerel

"Sanat Güneşi" Zeki Müren'in şarkıları, Bodrum ilçesindeki bir okul yararına seslendirildi

19 Nisan 2014 23:54
Demet Akalın Bebeğinin İlk Görüntüsünü Paylaştı
23:45 Magazin

Doğumundan sonra bebeğinin görüntüsünü medyayla payşlaşmayan Demet Akalın Instgram hesabın çocuğunun görüntüsünü ilk kez paylaştı.

19 Nisan 2014 23:45
Chelsea'ye evinde darbe
23:38 Spor

İngiltere Premier Lig 35. hafta maçında Chelsea, sahasında Sunderland'e 2-1 mağlup oldu.

19 Nisan 2014 23:38
Florya baskını
23:18 Spor

TT Arena'da Kasımpaşaspor'a 4-0 mağlup olan Galatasaray taraftarları protesto için Florya'ya akın etti.

19 Nisan 2014 23:18
Sivas'ta trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı
23:06 Yerel

Ulaş ilçesinde düğün dönüşü meydana gelen kazada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

19 Nisan 2014 23:06
Balans ayarı demokrasilerde seçimle oluyor
22:42 Siyaset

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Diktatörlüklerin sonunu getiren demokrasi ve seçimlerdir, iktidarları el değiştiren de seçimlerdir. Her zaman Sayın Başbakanımız da bizler de ifade ediyoruz, balans ayarı demokrasilerde tankla, tüfekle, hileyle, entrikayla değil, balans ayarları, seçim ve sandıkla oluyor" dedi.

19 Nisan 2014 22:42
Kasımpaşalı oyunculardan galibiyet pozu
22:06 Spor

Kasımpaşalı futbolcular, Galatasaray maçı sonrası soyunma odasında galibiyet pozu verdi.

19 Nisan 2014 22:06
Mancini, Hakem Cüneyt Çakır'a Yüklendi
22:00 Spor

G.Saray Teknik Direktörü Roberto Mancini, maçın hakemi Cüneyt Çakır'ı yerden yere vurdu, "Umarım bir daha maçımızı yönetmez." dedi.

19 Nisan 2014 22:00
Bursaspor Elazığspor 1-0 Maç özeti
21:47 Spor

Bursaspor, evinde karşılaştığı Elazığspor'u 1-0 yendi ve puanını 41'e yükseltti.

19 Nisan 2014 21:47
Arena'da bir ilk!
21:44 Spor

TT Arena'da bir maça Galatasaray ilk kez sadece kadın ve çocuk taraftarlarının önünde çıktı!

19 Nisan 2014 21:44
Kadın Taraftarlar, Mancini'yi İstifaya Davet Etti
21:29 Spor

Galatasaray'ın Kasımpaşa karşısında 4-0 geriye düşmesinin ardından kadın ve çocuk taraftarlar teknik direktör Roberto Mancini'yi istifaya davet etti.

19 Nisan 2014 21:29
Akyazı'da hırsızlık iddiası
21:13 Yerel

Kuzuluk Mahallesi'nde evden elektronik ve ziynet eşyası çalındı

19 Nisan 2014 21:13
Mescid-i Aksa'da namaz engeli
21:06 Gündem

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa'nın bazı kapılarını kapatarak 50 yaşın altındaki erkeklerin camide namaz kılmasına engel olduğu bildirildi.

19 Nisan 2014 21:06
Galatasaray Kasımpaşa 0-4 maç özeti ve golleri
20:59 Spor

Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Galatasaray, Kasımpaşa'ya 4-0 mağlup oldu.

19 Nisan 2014 20:59
O makama ikiside çok yakışır
20:35 Gündem

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, "Cumhurbaşkanımız da başbakanımız da o makama en yakışacak isimdir. İkiside çok yakışır" dedi.

19 Nisan 2014 20:35
Midibüs şarampole yuvarlandı
20:34 Gündem

İzmir'in Menemen ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi öldü, 32 kişi de yaralandı.

19 Nisan 2014 20:34
Twitter, 'Haramzadeler333' ve 'Başçalan' Hesaplarını Gizledi
20:15 Yerel

Yolsuzluk iddialarıyla ilgili ses kayıtlarını Twitter üzerinden paylaşan "Haramzadeler333" ve "Başçalan" gruplarının Twitter hesapları gizlendi.

19 Nisan 2014 20:15
 

Anket

Derbiyi kim kazanır

Beşiktaş - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?» Tüm anketler

Şans Oyunları

Süper Lig Puan Durumu

Namaz Vakitleri

Şehir seçiniz:
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:2405:5712:5516:3719:4021:05

Astroloji

 
Gazete5 - Gerçeğin Habercisi
 
 

Twitter'dan Engelleme Açıklaması

Twiter, 'Haramzadeler333' ve 'Başçalan' hesaplarının engellenmesiyle ilgili, Twitter Policy hesabı
facebook twitter google plus rss