Adana'da Hollandalılar, Patriot hava savunma sistemini İspanyollar'a devretti

ADANA'ya Hollanda tarafından kurulan ve 2 yıllık görev süresi dolan Patriot hava savunma sistemlerinin yerine konuşlandırılan İspanya'ya ait Patriotlar, aktif hali getirildi.

27 Ocak 2015 Salı 0:24
Adana'da Hollandalılar, Patriot hava savunma sistemini İspanyollar'a devretti
Suriye'den gelebilecek olası saldırılara karşı Türkiye'nin NATO'dan talebi üzerine Hollanda tarafından 26 Ocak 2013'te İncirlik Hava Üssü ile Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na kurulan 2 Patriot hava savunma sistemlerinin süreleri doldu. Bunların yerine İspanyol hükümeti tarafından gönderilen sistem sadece Adana Havalimanı yanındaki Korgeneral Recai Engin Kışlası'na konuşlandırıldı. Hollandalılar'ın aksine İncirlik Hava Üssü'ne hava sistemi kurulmazken, 150 personeli bulunan İspanya'nın kurduğu bir bataryaya bağlı 10 füze rampasından 5'i aktif hale getirildi. 5'nin de kurulumuna devam ediliyor. Hava savunma sisteminin aktif hale getirilmesinin ardından Hollanda da kendilerine ait hava savunma sistemlerini sökmeye başladı.

TANITIMI YAPILDI

İncirlik Hava Üssü'nde yapılacak devir teslim töreni öncesi İspanya hükümeti aktif hale getirdiği Korgeneral Recai Engin Kışlası'ndaki sistemi tanıttı. İspanya patriotlarından sorumlu Yüzbaşı Luis Burgos Sanchez kurulan sistem hakkında soruları yanıtladı. Sanchez, Ortadoğu'dan gelebilecek bir saldırıya karşı hazır durumda olduklarını söyledi. Bir bataryaya bağlı 10 füze rampası kuracaklarını, bunların 5'inin aktif hale geldiğini anlatan Yüzbaşı Sanchez, "Sistemimizi Adana'ya konuşlandırmış durumdayız. Kontrol noktamız burası olacak. Şu anda 5 füze rampası hazır durumda. Her rampada 4 füze bulunuyor. Balistik füze tehdidine karşı hazırız. 70 kilometreye kadar etkili bir sistem. 1 yıl burada kalacak şekilde geldik. 150 kişilik personelimiz var. Bir bölümü sistemin yanında diğer bölümü de İncirlik Hava Üssü'nde bulunacak. Adana'nın güvenliğini sağlamak için buradayız. Türkiye Cumhuriyeti askerleri ile işbirliği içinde çalışıyoruz" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »