Adana'da termometreler 51 dereceyi gösterdi

Adana'da termometreler 51 dereceyi gösterirken gençler ve çocuklar sulama kanalı ile barajda serinlemeye çalıştı. Bunaltıcı sıcakta sokaklar bomboş kaldı.

19 Haziran 2016 Pazar 18:53
Adana'da termometreler 51 dereceyi gösterdi
Doğu Akdeniz'de hava sıcaklığının giderek arttığı  Adana'da sokak ve caddeler boş kaldı, Mersin'de ise serinlemek isteyenler denize  akın etti. Türkiye'yi etkisi altına alan sıcak hava Adana'da da kendini hissettirdi. Adana'da bugün öğlen saetlerinde  termometreler önce 46 sonra ise 51 dereceyi dereceyi gösterdi. Sıcaktan bunalan gençler ve çocuklar sulama kanalları ve Seyhan Baraj Gölü'ne girerek serinlemeye çalıştı.


Her yıl onlarca kişinin boğulduğu sulama kanallarında tehlikelere aldırış etmeden serinlemeye çalıştı. Polis ekipleri ise sulama kanalları boyunca devriye gezerek kanallarda yüzen çocuklara engel olmaya çalıştı. Boğulma tehlikesine rağmen barajda yüzerek serinlemeye çalışan gençler, "Hava çok sıcak. Evde bunaldık bu yüzden gelip burada yüzüyoruz. Biraz tehlikeli ama yapacak bir şey yok hava çok sıcak, ancak böyle serinliyoruz" dedi.

Adana'da hafta sonu çoğu aile yayla ya da denize gitti. Kentte sokaklar bomboş kalırken, dışarı çıkmak zorunda kalanlar ise şemsiye ile dolaşarak parklarda ağaç gölgelerinde dinlenmeyi tercih etti.

 Bazı vatandaşlar ise sıcak havadan korunup serinlemek için camilere  koştu. Adana'nın en büyük camisi Sabancı Merkez Camisi, sıcak havadan korunmak  isteyen vatandaşları ağırladı.
Sıcak havadan etkilenen kuşlar da parklarda su içti. Adana'da hava sıcaklığının yarın 41 derece olacağı hafta boyunca da mevsim normallerinin 5 ila 8 derece üzerinde seyredeceği öğrenildi.

MERSİN'DE DENİZE AKIN

Bölgede sıcak havanın etkili olduğu Mersin'de ise vatandaşlar  serinlemek için sahilleri tercih etti. Kentin UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan turizm merkezi  Kızkalesi'nde sıcak havanın etkisiyle yoğunluk yaşandı, vatandaşlar denize  girerek vakit geçirdi.   Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin  Öztop, yaptığı açıklamada, hava sıcaklığının 36, deniz suyu  sıcaklığının ise 25 derece olduğunu belirterek, havaların ısınmasıyla bölgede  hareketlilik yaşandığını söyledi.

DENİZLİ'DE 9 YILIN REKORU 

Denizli’de mevsim normalleri üzerinde seyreden hava  sıcaklığı, haziran ayında son dönemlerdeki en yüksek değerlerine ulaşarak, dün  42,9 dereceye çıktı.   İl Meteoroloji Müdürü Oğuz Ali Avcı yaptığı açıklamada,  beklendiği gibi hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyrettiğini  belirtti.  Denizli'de son 9 yılda haziran ayında hava sıcaklığının en yüksek  değerinin 42,4 olarak tespit edildiğini bildiren Avcı, dün ise 42,9 derece olarak  ölçüldüğünü vurgulayarak şöyle konuştu: "Denizlimizde 1970-2015 yılları arasında haziran ayı ortalama  sıcaklığı 38, ortalama en yüksek sıcaklık 40,1 derece olarak ölçülürken, hava  sıcaklığı dün en yüksek Sarayköy’de 41,5, Buldan'da 40, en düşük ise Çameli'de  33,2 olarak ölçüldü. Bugün 42,2 derece olarak ölçülen kentteki hava sıcaklığının  24 Haziran Cuma gününe kadar etkisini göstereceği tahmin ediliyor."

Aydın'da termometrelerin 42 dereceyi göstermesiyle  vatandaşlar parklarda oturmayı tercih etti, Kuşadası ve Didim ilçelerinde  plajlarda yoğunluk yaşandı. 

SU SICAKLIĞI24 DERECE 

 İzmir'de etkili olan sıcak hava nedeniyle vatandaşlar  serinlemek için denize girdi.  Hava sıcaklığının 41, deniz suyu sıcaklığının 24 derece olarak  ölçüldüğü İzmir'de vatandaşlar, sahillerde serinlemeye çalıştı.
Balıkesir'in Ayvalık, Burhaniye, Gömeç ve Edremit  ilçelerini de kapsayan Edremit Körfezi'nde hava sıcaklıkları 40 dereceyi buldu. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »