28 Mayıs 2018, Pazartesi

Adana'daki yasa dışı dinleme davasında ilk duruşma

Adana'da yasa dışı dinlemelere ilişkin soruşturma kapsamında, ikisi emniyet müdürü 10 polisin yargılandığı davanın ilk duruşması başladı.

16 Temmuz 2014 Çarşamba 18: 7
Adana'daki yasa dışı dinleme davasında ilk duruşma
Adana'da hakim ve savcıları yasa dışı dinleme iddialarıyla ilgili tutuklanıp 5 gün sonra tahliye edilen biri emekli 10 polisin yargılanmasına başlandı. Sanıklar hakkında açılan, polislerin yasadışı dinlenmesiyle ilgili açılan ikinci dava da, bu davayla birleştirildi.

Adana Cumhuriyet savcılarından A.G.'nin F.U. sahte kimliğiyle, Y.K.'nin H.S. sahte kimliğiyle ve Adana Hakimi K.V.'nin A.Y. sahte kimliğiyle organize suç örgütü kapsamında dinlendiği; Adana Cumhuriyet savcılarından C.T.'nin de G.G. sahte kimliğiyle organize suç örgütü kapsamında 'uydurma suçlar işlemiş gibi göstermek ve resmi belgede sahtecilik yapmak' suretiyle dinlendiği geçen mayıs ayında ortaya çıktı.

Bu dinlemelerle ilgili olarak yapılan soruşturma sonunda tutuksuz şüpheliler Emniyet Müdürü olarak görev yapan İ.B ve E.Y. ile emniyet amiri A.A., komiser F.M. ve polis memurları A.K., A.Ş., B.A.D., M.A., H.S., ve R.K. hakkında; 'haberleşmenin gizliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' suçlarından 16'şar yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi.

5 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen 10 polisin bugün 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı. 

DOSYA BİRLEŞTİRİLDİ

Duruşmada, sanık polisler hakkında, emniyet müdürleri A.T., İ.U., ve S.Y., emniyet şube müdür yardımcıları N.K.D. ve H.A., emniyet amiri Ö.K., komiserler F.U. ve Ö.Ö., komiser yardımcıları C.U., F.U. ve eşi olan D.U. ile polis memurları Y.D. ve A.F.Ç.'yi 'organize suç örgütü kapsamında uydurma suçlar işlemiş gibi göstermek ve resmi belgede sahtecilik yapmak suretiyle mahkemelerden kararlar alıp yasadışı dinledikleri iddiasıyla yürütülen bir başka soruşturma sonucu 25'er yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talebiyle bir başka dava daha açıldığı belirtildi. Mahkeme heyeti, her iki dosyanın birleştirilmesine karar verdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »