Adil Öksüz'ü serbest bırakan eski hakimler meslekten ihraç edildi!

HSK 2. Dairesi, açığa alınan Şemdinli davasının eski savcısı Ferhat Sarıkaya'yı, FETÖ'nün sözde "Hava Kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ü serbest bırakan eski hakimler Köksal Çelik ile Çetin Sönmez'i meslekten ihraç etti.

1 Kasım 2018 Perşembe 20:17
Adil Öksüz'ü serbest bırakan eski hakimler meslekten ihraç edildi!
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), açığa alınan savcı  Ferhat Sarıkaya ile Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde "hava kuvvetleri  imamı" Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez'i  meslekten ihraç etti. Alınan bilgiye göre, HSK 2. Dairesi, bazı hakim ve savcıların disiplin  soruşturmaları nedeniyle hazırlanan müfettiş raporlarını görüştü.  Daire, darbe  girişiminin ardından açığa alınan savcı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihracına  karar verdi.

FETÖ'NÜN TSK'YA İLK TERTİBİ

Türkiye, Ferhat Sarıkaya'nın adını, 2005'te dönemin Van Yüzüncü Yıl  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında "tarihi eser kaçakçılığı" ve  "çete kurmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianameyle duydu. Sarıkaya'nın yürüttüğü  bu soruşturmada, üniversitenin Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı da  gözaltına alındı. Tutuklanan Arpalı, 13 Kasım 2005'te intihar etti, Rektör Prof.  Dr. Aşkın ise yargılandığı davada beraat etti.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Umut Kitabevi'nin, 9 Ekim 2005'te  bombalanması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Dönemin Van Savcısı Sarıkaya, aynı  yıl olayla ilgili "Şemdinli iddianamesi"ni hazırladı. "Türk Silahlı Kuvvetlerine  yapılan ilk tertip" kabul edilen iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında "Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde  suç işlemek için çete kurmak" suçlamaları yer aldı.

HSYK, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan Van  Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya'yı 20 Nisan 2006'da Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun  69. maddesinin son fıkrasına göre 1'e karşı 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etti  ancak Anayasa değişikliğine ilişkin 2010'da yapılan referandumla hakim ve  savcılara mesleğe dönüş yolu açıldı.

Referandumla yeniden şekillenen HSYK Genel Kurulu da Sarıkaya  hakkındaki ihraç kararını kaldırıldı. Ferhat Sarıkaya, 2011'de mesleğe yeniden  kabul edildi ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına atandı.

İTİRAF İDDİANAMEDE 

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Sarıkaya, bu kez itirafçı olarak  kamuoyunun gündemini meşgul etti. Şemdinli iddianamesine Yaşar Büyükanıt'ın adını, cemaatçi hakim ve  polis müdürünün isteğiyle eklediğini söyleyen Sarıkaya, "Meslekten ihracımdan  sonra hakim İlhan Kaya, 'Hocaefendi böyle bir kahraman çıkmış, kendisine ve  ailesine ölünceye kadar bakılacak, bu da size bir vasiyetimdir dediğini' söyledi.  Anlattığına göre Fetullah Gülen cemaati benim bütün ihtiyaçlarımı giderecek,  aileme bakacak ve benimle ilgilenecekti. Açığa alındığım dönem boyunca bütün  maaşımı almış gibi mali hiçbir kaybım olmadan hayatıma devam ettim." şeklinde  ifade verdi.

Bu itirafların ardından Sarıkaya hakkında HSYK'ya suç duyurusunda  bulunuldu, meslekte kalmasının sakıncalı olacağı iddia edildi. Suç duyurularını ele alan HSYK tarafından Sarıkaya hakkında soruşturma  başlatıldı. HSYK 2. Dairesince, 24 Ağustos 2016'da hakkındaki soruşturma  tamamlanana kadar Sarıkaya'nın geçici olarak meslekten uzaklaştırılmasına karar  verilmişti.

HSK 2. Dairesi ayrıca, FETÖ'nün sözde hava kuvvetleri imamı Adil  Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez'in meslekten  ihracına karar verdi. Darbe girişiminin ardından 16 Temmuz sabahı Ankara'daki Akıncı Üssü  yakınlarında yakalanan Adil Öksüz, 18 Temmuz'da getirildiği Sincan Batı  Adliyesi'nde hakim Köksal Çelik tarafından adli kontrol şartıyla serbest  bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmaz'ın karara itirazını da Asliye  Ceza Hakimi Çetin Sönmez, delil yetersizliğinden reddetmiş, Öksüz 21 dakika  kaldığı Sincan'daki adliyeden çıkarak kayıplara karışmıştı. Hakim Çetin Sönmez, "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan  yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »