21 Haziran 2018, Perşembe

Adrasan küllerinden doğacak

Adrasan'da yanan araziyi yine yanmış ağaçların tohumları kurtaracak.

11 Temmuz 2014 Cuma 17:17
Adrasan küllerinden doğacak
Araziye hem yeni ağaçlar dikilecek, hem de yangın esnasında kendini kapatarak 3 seneye kadar yeniden fidan verebilme özelliğine sahip kızılçam kozalaklarının filizlenmesi beklenecek. 

Türkiye'nin cennet köşelerinden Antalya'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı tatil bölgesi Adrasan'daki İnceboyun mevkisinde 28 Haziran günü çıkan orman yangını sonucu 125 hektar kızılçam ormanı zarar gördü, bölgedeki 4 otel, hediyelik eşya mağazası ve restoran yandı. Yangının ardından Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgede ağaçlandırma çalışmalarına başlandı. 

Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilk etapta arazideki yanan ağaçların temizliği ile endüstriyel olarak kullanılabilecek olanların depolanması işlemleri yapılıyor. Bölgede 15 bin metreküp kızılcam ağacının yandığı tespit edilirken, bu yıl kasım ayı sonuna kadar arazinin tüm kesim işlemlerinin bitirilmesi hedefleniyor. 

Bölgede Yangına Dayanıklı Ormanlar Projesi ADRASAN'da yangının büyük zarar verdiği kızılçam ormanı, küllerinden yeniden doğacak.(YARDOP) de uygulanacak ve ormanın yerleşim yerleriyle olan birleşme noktalarına şeritler halinde meyveli ve yapraklı türlerden oluşan ağaçlar dikilecek. Harnup, fıstık çamı, servi ve incir gibi yangını durdurucu özelliğe sahip meyveli ürünler orman çevresine dikilirken, ormanda oluşabilecek yangının yerleşim yerleri ya da zirai alanlara yayılması engellenecek.
 

KIZILÇAM YENİDEN FİLİZLENECEK


Adrasan'da yanan araziyi yine yanmış ağaçların tohumları kurtaracak. Yanmış olsa bile yangın esnasında kendini kapatarak 3 seneye kadar yeniden fidan verebilme özelliğine sahip kızılçam kozalaklarının doğal olarak çimlenip yeniden filizlenmesi beklenecek. Doğal filizlenme gerçekleştikten sonra, arazide gençleştirme çalışması yapılacak. Aynı zamanda araziye yeni kızılçam fidanları dikilecek. Ağaçlandırma çalışmaları tamamlanan arazinin etrafı da tel çitle çevrilecek.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »