18 Şubat 2019, Pazartesi

Afrin girişindeki son köy de alındı!

Afrin'in girişindeki Kibar köyünün yanı sıra Kastel Keçik, Kara Tepe, Halidiye, Culbul ve Kane Kauer köyleri teröristlerden temizlendi.

11 Mart 2018 Pazar 12: 0
Afrin girişindeki son köy de alındı!
Bölgedeki Anadolu Ajansı muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrin'in  kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Kara Tepe ve Kastel Keçik köyleri ile  Afrin ilçe merkezine bağlı Halidiye, Culbul köyleri ve  Cinderes beldesine bağlı  Kane Kauer köyünü terörden arındırdı.

Son olarak Afrin'in kuzeydoğu girişindeki Kibar köyü teröristlerden alındı. Burası, Afrin şehir merkezi ile Zeytin Dalı birliklerinin arasında teröristlerin kontrol ettiği son köydü.

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu  yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 141'i köy, 31'i  kritik nokta olmak üzere toplam 177 bölgeyi kontrolüne aldı.

YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde Afrin ilçe  merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek için nüfusu  zorla ilçe merkezine yönlendiren örgüt, merkezden Beşşar Esed rejimi ve askeri  muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt nüfusa ise engel  oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletler'den de tepki görüyor.

TSK: 3291 terörist etkisiz hale getirildi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bu sabah yaptığı açıklamada, 51. gününe girilen Zeytin Dalı Harekâtı'nda şimdiye kadar 3 bin 291 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. 

Afrin merkeze adım adım...
Mehmetçik ve ÖSO savaşçıları, dün 23 köyü PKK’dan temizleyerek Afrin’e ulaştı. İlçeye kuzey ve doğudan bakan tüm noktaları ele geçiren birlikler merkeze girmek için emir bekliyor.

Edinilen bilgilere göre, Afrin’e meskûn mahal operasyonu hemen başlamayacak. Cinderes’te olduğu gibi Afrin önce her yandan kuşatılacak. TSK, Afrin merkezden sivillerin çıkışı için koridor açacak. Sivillerin çıkmasından sonra ise merkeze yönelik meskûn mahal operasyonu başlayacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »