Afrin'de bugün 15 köy alındı!

Zeytin Dalı Harekâtı'nda Afrin'in etrafındaki köyler birer birer temizlenmeye devam ediyor. TSK ve ÖSO, bugün 15 köy ve bir stratejik tepeyi teröristlerden temizledi.

15 Mart 2018 Perşembe 18:47
Afrin'de bugün 15 köy alındı!
20 Ocak'ta başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı'nda Afrin'in etrafındaki çember gün geçtikçe daralıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) harekatın 55. gününde Afrin'in Kafer Çil, Birka, Alicaro ve Hamoraco köylerini  teröristlerden temizledi.

Daha sonra Korzlu, Çakur, Naz, Zerkanlı ve Balal köylerinin de teröristlerden temizlendiği duyuruldu.

Son olarak da TSK ve ÖSO, Afrin'in Kelanlı, Barakaş, Kovanlı, Çalkama, Çarkatlı ve  Çakanlı köyleri ile 883 rakımlı tepeyi teröristlerden aldı.

Afrin ilçe merkezi etrafındaki kuşatmayı sıkılaştıran birlikler, Kafer  Çil'i alarak merkeze ait dış mahallelerin 600 metre yakınına ulaşmış oldu.Afrin ilçe merkezi  çevresindeki kuşatma sıkılaşırken, Mabatlı beldesine yönelik operasyonlar hız  kazandı.

TSK ve ÖSO'nun harekatta kontrol altına aldığı bölge sayısı 198'i köy  ve 39'u kritik nokta olmak üzere 237'ye ulaştı.

BÜYÜK KAÇIŞ
Uluslararası gözlemciler, YPG'li teröristlerin engelleme çabalarına rağmen Afrin'den bir günde 30 bin sivilin ayrıldığını bildiriyor. Teröristlerin sivillerin önünü kestiği görüntüler, dün akşam Anadolu Ajansı tarafından yayınlanmıştı.

Afrin bölgesi, ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes,  Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde  merkezleri TSK ve ÖSO'nun kontrolünde bulunuyor.

TSK YENİ SAYIYI AÇIKLADI
TSK, bu sabah yaptığı açıklamada Zeytin Dalı Harekâtı'nda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3 bin 24'e çıktığını duyurdu.

Terör örgütü YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde  Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek  için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren terör örgütü, merkezden Beşşar Esed  rejimi ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt  nüfusa engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletlerden de tepki  görüyor.

Afrin ilçe merkezini kuşatan TSK ve ÖSO, buradan güneye gitmek isteyen  sivillere ise güvenli geçiş imkanı veren bir koridoru açık tutuyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »