21 Şubat 2019, Perşembe

Afrin'de Zeytin Dalı harekatı başladı! Özel Kuvvetler sınırı geçti

Türkiye; Suriye’nin kuzeyindeki terör koridoru oluşumunu engellemek için Fırat Kalkanı’nın ardından ikinci büyük operasyon olan Zeytin Dalı Harekatı’nı Afrin bölgesine yönelik olarak başlattı.

21 Ocak 2018 Pazar 9:45
Afrin'de Zeytin Dalı harekatı başladı! Özel Kuvvetler sınırı geçti
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı ikinci gününde. Afrin bölgesine giren Özgür Suriye Ordusu, karadan geniş kapsamlı operasyon başlattı. TSK da terör hedeflerini topçu atışları ile vuruyor.

Anadolu Ajansı, terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin bölgesine giren Özgür Suriye Ordusu, geniş kapsamlı operasyon başlattığını duyurdu. ÖSO birlikleri, Afrin topraklarına girerek içerİde ilerlemeye başladı.

Sınırda konuşlu Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlikler de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara top atışları gerçekleştirdi. Kilis-Hatay hudut hattındaki bazı köylerden top sesleri duyuldu. 

Afrin'e yönelik başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' ile ilgil itüm detayları dakika dakika buradan takip edebilirsiniz:

09:37 - SINIRDA TOP SESLERİ DUYULUYOR

 Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin, Zeytin  Dalı Harekatı kapsamında Suriye'deki terör hedeflerine yönelik operasyonlarını  başlatmasının ardından sınırın Kilis tarafından top sesleri duyuluyor. 

09:30 - ÖZEL KUVVETLER VE KOMANDOLAR SINIRI GEÇTİ

Kara operasyonun ilk adımı için Bolu ve Kayseri'den gelen Özel Kuvvetler ve komandolar iki noktadan sınırı geçti

08:34 - ÖSO KARADAN KAPSAMLI OPERASYON BAŞLATTI

Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın  işgalindeki Afrin bölgesine giren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), örgüte yönelik geniş  kapsamlı operasyon başlattı. 

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Zeytin Dalı Harekatı  kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) destek veren ÖSO birlikleri, Afrin  topraklarına girerek içerde ilerlemeye başladı.

05.16 - ESAD REJİMİ'NDEN PYD/PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE YARDIM

AA’nın Halep merkezindeki güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere  göre, Esad rejimi, PYD/PKK terör örgütünün işgalindeki Şeyh Maksud mahallesinden Afrin’e takviye gönderebilmesi için kara yolundan geçiş imkanı sağlıyor. Örgütün, rejimin izniyle Halep merkezi Afrin'e bağlayan Nubul Zehra kara yolunu kullanmaya başladığı öğrenildi.

04.51 - CENTCOM'DAN AFRİN AÇIKLAMASI


ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, "Afrin'in kendileri için bir operasyon alanı olmadığını" ve "Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği operasyon konusunda kendilerine bilgi verdiğini" kaydetti. Votel, Türkiye'nin niyetini bilmediğini ancak söz konusu Afrin  operasyonunun DEAŞ'la mücadeleye yapacağı etki konusunda endişe ettiklerini dile  getirerek, "DEAŞ ile Suriye'deki mücadele devam ediyor. Halen bu konu üzerine  oldukça odaklanmış durumdayız ve onların kontrol ettiği yerleri geri almak için  ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Amerikalı komutan ayrıca Türk yetkililerin kendilerine Münbiç'e  yönelik bir operasyondan bahsetmediğini de sözlerine ekledi.

03.16 - AFRİN'E EN BÜYÜK ASKERİ SEVKİYAT

Harekatın başladığı Afrin'e son dönemlerin en büyük askeri sevkiyatı yapılıyor. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinden çekilen tank, fırtına obüsü ve topçu bataryalarının da bulunduğu toplam 150 araçlık askeri konvoy Afrin'e doğru yola çıktı. 

02.02 - KİLİS'E 4 ROKET DÜŞTÜ

Kilis kent merkezindeki Ekrem Çetin Mahallesi'nde saat 01.40  civarında Suriye tarafından birkaç dakika arayla ateşlendiği belirtilen 4 roket, iki ev ve bir iş yerine isabet etti. Can kaybının meydana gelmediği olayda binalarda hasar oluştu. Bölgeye  sevk edilen polis ekipleri çevre güvenliğini aldıktan sonra sağlık ekipleriyle  olay yerinde inceleme başlattı. Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan açıklamasında, "4 noktaya roket isabet etti. Can kaybı yok, bir kişinin yüzüne cam parçası isabet etti. Bize 1 tane atana biz 100 tane atacağız" dedi.

01.50 - SURİYE SINIRINDA ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ KARARI

TSK'nın Afrin operasyonu kapsamında Öncüpınar Sınır Kapısı çevresinde ve bazı sınır mahallerinde Zeytindalı Harekâtı’na karşı olası terörist eylemlerden doğabilecek zararlardan vatandaşlarımızın korunması için özel güvenlik bölgesi oluşturuldu. 15 gün sürecek olan özel güvenlik bölgesi uygulamasında bu bölgeye girişin kolluk kuvvelerinin iznine bağlı olduğu belirtildi. 

01.15 - ÇOK SAYIDA TÜRK KOMANDOSU SINIR BİRLİĞİNE KATILDI

Zeytin Dalı Harekatı'na katılacak olan komandoların bulunduğu çok sayıda otobüs, Hatay'ın Hassa ilçesindeki sınır birliğine vardı.

01.11 - AFRİN'E 40 DAKİKADA 20 ATIŞ

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait fırtına obüslerinin Afrin'deki hedeflere 40 dakikada 20 atış yaptığı bildirildi.

00.20 - TSK OBÜSLERLE VURUYOR

Türk ordusu, terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği Suriye'nin Afrin bölgesine yönelik obüs atışları gerçekleştiriliyor. 

00.11 - AFRİN'DE ŞİDDETLİ PATLAMA

Afrin'de geceyarısı şiddetli bir patlamanın meydana geldiği bildirildi. Yaşanan patlamanın Kilis'ten de hissedildiği ifade edildi.

23.36 TÜRK KOMANDOLARI REYHANLI'YA GETİRİLDİ

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gelen 3 otobüs komando da sınır birliklerine sevk edildi.

23.03 ORG. AKAR: SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGILIYIZ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nın yönetildiği komuta merkezinde yaptığı açıklamada, "Hedef siviller değil, sadece teröristlerdir. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız" dedi.

22.41 - İNGİLTERE, FRANSA VE ÇİN BÜYÜKELÇİLERİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyelerinden İngiltere, Fransa ve Çin'in Ankara büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak "Zeytin Dalı Harekatı" hakkında bilgilendirildi.

22.30 - TÜRK TANKLARI SURİYE'DE

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında Türk tankları Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Suriye’ye geçti. Akşam saatlerinden itibaren Kilis’e gelen tanklar ile obüs teçhizatı, Kilis’in Öncüpınar Sınır kapısı üzerinden geniş güvenlik önlemleri altında Suriye’ye geçiş yapıyor. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »