Afyon'da ortaya çıkan ses kaydı ortalığı karıştırdı

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul'a ait olduğu söylenen ses kaydında geçen sözler tartışmalara neden oldu.

27 Haziran 2013 Perşembe 0:46
Afyon'da ortaya çıkan ses kaydı ortalığı karıştırdı
Ortaya çıkan ses kaydında "Müdürler kusura bakmasın. Bundan sonra işler ve işlemler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin kontrolünde gerçekleşecek. Bunu Ankara da böyle istiyor. Bunu valilik de böyle istiyor. Allah da böyle istiyor" sözleri nedeniyle CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Meclis'e soru önergesi verdi.

Afyon Lisesi Konferans Salonu'nda geçen 24 Ocak'ta kentte görev yapan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile toplantı yapıldı. Yeni yönetmeliklerin ve seçmeli derslerin konuşulduğu toplantıya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul başkanlık ederken, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın da katılımcı olarak yer aldı.

KAYITTA ŞU SÖZLER YER ALIYOR


Bu toplantının üzerinden 5 ay geçtikten sonra bir sendikanın yöneticileri, bu toplantıda kaydedildiği iddia edilen 20 dakikalık ses kaydını ortaya çıkardı. Bu yöndeki haber de Afyonkarahisar'daki bir yerel gazetede dün yayınlandı. Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul'a ait olduğu iddia edilen, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine yönelik kayıtta şu sözler yer aldı:

"Sizler okul müdürlerinin başdanışmanısınız. İdari yetki olsun ya da olmasın. Okul müdürü bir adım atacak, size soracak. Müdürler kusura bakmasın. Müdürler de var burada. Bundan sonra işler ve işlemler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin kontrolünde gerçekleşiyor ve gerçekleşecek. Bunu Ankara da böyle istiyor. Bunu Valilik de böyle istiyor. Bunu Milli Eğitim Müdürü de böyle istiyor, biz de böyle istiyoruz. Allah da böyle istiyor. Ondan dolayı sizin yeriniz, bizim başımızın üzeri."

CHP'Lİ TOPTAŞ MECLİS'E SORU ÖNERGESİ VERDİ


Yerel gazetedeki haber üzerine CHP Afyonkarahisar Milletvkili Ahmet Toptaş, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Toptaş, Bakan Avcı'ya "Şube müdüründen böyle bir talebiniz oldu mu?" diye sordu. Bakan Avcı'ya bu açıklamayı nasıl değerlendirdiğini de soran Toptaş, bu davranışın 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na aykırı olduğunu vurgulayarak, valilik oluruyla vekaleten bu göreve atanan şube müdürünü asaleten atama düşüncesi olup olmadığını sordu. 

MÜDÜR METİN YALÇIN İDDİALARI YALANLADI


Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ise bugün yaptığı yazılı açıklamada din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle yapılan toplantıdaki konuşmaların kasıtlı olarak çarpıtıldığı görüşünü savundu. Toplantıda, öğretmenlere, seçmeli dersler (Kuran-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler) konusunda bilgi verildiğini kaydeden Müdür Yalçın, Şube Müdürü İbrahim Özkul'un, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı M. Emin Zararsız imzalı yazının son paragrafında yer alan, "Seçmeli din dersleri öncelikle okullardaki mevcut din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri tarafından, bunların yetersizliği halinde ise imam hatip meslek dersi öğretmenlerinin maaş - ek ders karşılığı görevlendirilmeleri suretiyle okutulacaktır. Bu suretle de öğretmen temin edilemediği hallerde ücretli öğretmen temin edilecektir. Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda gerekli işlemlerin yapılması ve aykırı davranan okul yönetimleri hakkında gerekli işlemlerin yapılması hususunda gereğini rica ederim" sözlerini okuduğunu söyledi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »