26 Mayıs 2018, Cumartesi

Afyonkarahisar'da ishal vakalarında artış

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Lütfi Akgün, birkaç gün içinde bazı belde, kasaba ve köylerde bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal vakalarının arttığını bildirdi.

20 Temmuz 2014 Pazar 2:40
Afyonkarahisar'da ishal vakalarında artış
Akgün, yaptığı açıklamada, artan vakalara ilişkin inceleme ve araştırmalarda Haydarlı beldesi, Yıprak, Doğanlı, Tatarlı, Çiçektepe, Kızıklar, Göçerli, Okçular, Karataş, Ergenli köylerinde son 3 günde 58 vakanın tespit edildiğini ve hepsinin hastanelerdeki tedavilerinin ardından taburcu edildiğini belirtti. 

Haydarlı İlçe Entegre Hastanesi dışında başvuru olmamasının ishal vakalarının bu bölgede sınırlı kaldığını gösterdiğine dikkati çeken Akgün, şunları kaydetti:

"Nedenine yönelik inceleme ve araştırmalarımızda tüm bölgelerden alınan su numunelerinin mikrobiyolojik analizleri ve ekimleri yapılmış, su depolarındaki içme sularının klor bakiyelerine bakılmış, klorlama cihazlarının çalışıp çalışmadığı teker teker kontrol edilmiştir. Mevcut olan vakaların su kaynaklı olmadığı düşünülmekle beraber ekim sonuçları çıktığında netlik kazanacaktır."

Yaz dönemi, hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle özellikle bakteriyel enfeksiyon ajanlarının besinlerde daha hızlı ve daha kolay ürediğine işaret eden Akgün, besinler aracılığıyla insan vücuduna geçen bu organizmaların ishal ve kusma şikayetlerine yol açacağını aktardı.

Yaz aylarında, diğer mevsimlere oranla ishal şikayetlerinin daha sık görüldüğünü vurgulayan Akgün, şu ifadelere yer verdi:

"Uzun süre bekletilmiş ve iyi pişirilmemiş besinlerin yanı sıra, kaynağı belli olmayan içme suları da mikropları barındırarak ishale neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda, bağırsak enfeksiyonları, virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar, gıda zehirlenmesi, diş çıkarma, bazı gıdalara alerji oluşumu, gereğinden fazla meyve ve meyve suyu (özellikle elma, üzüm, kavun, şeftali) tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar, antibiyotik tedavisi, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları ishallere yol açmaktadır. İshal vakalarında bol su ve ayran, meyve suyu gibi içecekler verilerek kaybedilen sıvının tekrar alınmasının sağlanması ve sağlık kuruluşuna başvurulması önem taşımaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal vakası olursa anne sütü kesilmemeli, bebek emzirilmeye devam edilmelidir. Açıkta gıda bırakılmaması, temiz gıda ve su tüketimi, el yıkama kişisel alınacak en basit tedbirlerdir."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »