23 Temmuz 2018, Pazartesi

Afyonkarahisar'da muharrem iftarı

Vali Balkanlıoğlu: "Kimseyi ameliyle, görüşüyle, yaşantısıyla yargılama görevi bize düşmez"

13 Kasım 2013 Çarşamba 5:17
Afyonkarahisar'da muharrem iftarı
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, "Kimseyi ameliyle, görüşüyle, yaşantısıyla yargılama görevi bize düşmez" dedi. 

Osmanbey Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından bir otelde muharrem orucu iftarı düzenlendi. Etkinliğe katılanlar, ozan Şemsettin Kubat tarafından yapılan dua ile oruç açtı.

Vali Balkanlıoğlu, burada yaptığı konuşmada, İslam tarihinde muharrem ayının birçok hayırlı ve güzel olaylara yıl dönümlüğü yaptığı gibi bir taraftan da son derece acı, hatırlandıkça insanın içini acıtan, kanatan ve asla yarası kapanmayacak büyük dramlara sahne olduğunu söyledi. 

Balkanlıoğlu, bu üzücü hadiselerin içerisinde insanı en çok etkileyenlerden birisinin Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin'in şehit edilmesi olduğunu hatırlattı. 

İnsanlardaki makam mevki hırsının Hazreti Peygamber'in sevmeye bile kıyamadığı torunlarının katline sebep olduğunu ifade eden Balkanlıoğlu, Kerbela olayında şehit edilenlerin arasında 6-7 aylık bebeklerin dahi olduğunu dile getirdi. 

"Allah bir daha böyle acıları İslam ümmetine göstermesin" diyen Balkanlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zenginliğimiz olması gereken, insanlara iyiliği, dostluğu tavsiye eden bu inanç, insanların gözünden düşürülmeye çalışılmış. Bu memleketi birlikte kurduk, birlikte yücelttik, şehitler koyun koyuna yatıyor. Kim evladını kaybetse üzülür, ağlar. Herhangi bir insanı incitmek, bulunduğu diyarlardan sürgün etmek, hak katında en aşağılık şeydir. Birbirimizi anlayıp, sayıp, sevmemiz lazım. Birlik beraberliğimizi güçlü tutmak için bu gerekiyor. Kimseyi ameliyle, görüşüyle, yaşantısıyla yargılama görevi bize düşmez. Dolayısıyla bunu böyle anlamak lazım." 

- "Farklı kültür ve inanışlar bu toprağın zenginliği"

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise aynı bayrak, toprak ve vatana sevgi duyulduğuna işaret ederek kendisini "Bektaşi, Alevi, Caferi ve Şii" olarak takdim edenler ile "Sünni" olarak takdim edenler arasında hiçbir fark olmadığını söyledi. 

Bu topraklardaki farklı kültürler ve inanışları, zenginlik olarak kabul ettiklerine işaret eden Çoban, bu zenginliği çekemeyenler olduğunu söyledi.

Osmanbey Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çarkgil ise içeriden ve dışarıdan gelen tüm fitnelere rağmen herkesin bu topraklar için şehitler verdiğini anımsattı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »