18 Şubat 2019, Pazartesi

Ağıralioğlu'ndan bedelli askerlik açıklaması

Meclis'te yaptığı konuşmada bedelli askerlikle ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu, "Bu konuları konuşurken çocuklarımızı, şehitlerimizin çocuklarını karşıya dizeceğiz öyle konuşacağız" dedi.

27 Temmuz 2018 Cuma 21:16
Ağıralioğlu'ndan bedelli askerlik açıklaması
İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Meclis'te yaptığı konuşmada bedelli askerlikle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ağıralioğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Hükûmetimizin 'Şöyle yapsın, böyle yapsın' tekliflerine 1'inci gruptan arkadaşlarımız cevabını verirken mesela, tren kazasıyla ilgili konuşmalarını daha hassas yapmalarına imkân verecek bir şey buldum; ölenlerimizin yakınlarının karşıda oturması lazım.

Askerlikle ilgili bu kanunu konuşurken dışarıda, kuliste bıraktığımız kalplerimizi yanımıza almamıza imkân verecek bir şey buldum; çocuklarımızı, şehitlerimizin çocuklarını karşıya dizeceğiz öyle konuşacağız. Yani şöyle bir şey demiyorum: Kanun çıkaracağız. Bu kanunu çıkarırken bütün detaylarıyla çıkardığımız kanunun hangi hassasiyetlere havi olduğunu bilerek çıkaracağız.

Bu kanundan istifade eden arkadaşlarımızın da bu kanundan istifade eden çocuklarımızın da gençlerimizin de kötü bir şey yapıyorlarmış duygularına kapılmalarına engel olacağız. Yani 'Biz para verdik de bir vatan hizmetinden kurtulduk' gibi bir suçluluk psikolojisine girmelerine de engel olacağız, bir sosyal psikoloji yönetecek bir alan da bulacağız bunlara.

Yani bu çocuklarımız 15 bin lira verince askerlik hizmetinden beri olmalarının kendilerinde oluşturacağı psikolojik savrulmayı da yönetebilsinler diye bu Meclis şöyle yapacak, misalen söylüyorum: Gazilerimiz üzerindeki sosyal projelerde bunlara alan açılacak. Çok zor değildir bunlar. Ama şöyle konuşmaktan illallah ettik arkadaşlar...

Askerlik konuşuyoruz. Biz burada bu kanunları rahat konuşulabilelim diye ölenlerin çocuklarına da değecek kanunlar çıkarıyoruz. Yani biz burada, ışıkların altında, konforlu bir mekânda çocuklarımız için, daha rahat yasa yapsınlar diye bizim için ölmüş insanların bir şekilde ilgileneceği kanunlar çıkarıyoruz. Dolayısıyla ihtimam göstermemiz lazım. Benim bu mevzuda söylediğim sitem sayacağınız her lafın sizin de ortak sükûnetiniz olduğuna inanıyorum."

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »