20 Şubat 2019, Çarşamba

Ahmet Maranki hakkındaki soruşturma

Programda kullandığı ifadeler üzerine hakkında soruşturma açılan Ahmet Maranki, savcıya verdiği ifadede suçlamaları kabul etmedi

30 Mayıs 2018 Çarşamba 21:24
Ahmet Maranki hakkındaki soruşturma
Akit TV'de yayımlanan "Bilgi Savaşları" programında  kullandığı ifadeler üzerine, hakkında "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa  tahrik veya aşağılama" suçundan cezalandırılması istemiyle soruşturma açılan  Prof. Dr. Ahmet Maranki'nin, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği  ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. 

Maranki ifadesinde, söz konusu programda, Türkiye'nin içinde bulunduğu  güncel meselelerin değerlendirildiğini, programın yaklaşık 2 saat sürdüğünü,  programda değişik konularla ilgili görüşlerini dile getirdiğini söyledi.

Seçim süreciyle ilgili olarak da geçen dönemlerden örnekler verdiğini,  Adnan Menderes'in seçilmiş olduğu halde darbe ile indirildiğini, Turgut Özal'ın  şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiğini, o dönemlerde yapılan ekonomik ve  değişik manipülasyonların değerlendirmesini yaptığını ifade eden Maranki,  "Günümüzde de aynı geçmişte olduğu gibi bu tür hareketlerin olduğunu söyledim. 15  Temmuz gibi bir olayı yaşayan ülkemizin bu badireden büyük bir başarı ile  çıkmasını değerlendirdim ve tam bu sürede 15 Temmuz'un değişik bir türü olarak  dövizle ilgili adeta bir iktisadi darbe yaparak hükümeti zor durumda bırakmak ve  sonucunda düşürmek senaryoları ile ilgili kendi birikimim ve aldığım eğitimle  detaylı değerlendirme yaptım." dedi.

Uzun süren programın yaklaşık 30, 35 saniyelik bölümündeki bir  konuşmasının başı sonu kesilmiş bir şekilde adeta cımbızlanarak alınıp sanki iç  savaş çıkartacakmış gibi değerlendirilerek sosyal medyada bir saldırıya  uğradığını ileri süren Maranki, şöyle konuştu:

"Söz konusu bölümde olayları anlatırken 'Olmadı artık Belgrad  ormanlarında talim şeyimizi oraya gömdük, çıkaracağız.' cümlesinden sonra  devamında, bu sözlerim ile ne söylemek istediğimi şu şekilde açıklamıştım. Bu  millet, 15 Temmuz'da nasıl tanka tüfeğe saldırmış ise bu şekilde bir saldırı olur  ise aynı şekilde millet olarak da şahsım olarak vatanı savunacağımı söylemiştim.  Belgrad ormanı söylemi de şuradan çıkmıştır. Ben 1980 öncesi üniversitede  okuyordum. O dönem yine sağ sol çatışması başta olmak üzere değişik terör  saldırıları ile karşı karşıyaydı. O dönem ben adeta hayatta kalma ve öğrenimimi  tamamlamak amacıyla judo gibi savunma sporlarına başladım. Zaman zaman  arkadaşlarımızla Belgrad ormanlarına gider, orada olaylara karşı duyduğumuz kin  ve nefreti, öfkemizi ağaçların altına toprağa gömerek bir nevi kendimizi  topraklayıp stresimizi atıyorduk. Sporumuzu yapıyorduk ve bununla ilgili  kendimizi geliştiriyorduk."

Askerlik dışında eline silah almadığını kaydeden Maranki, silahının  yazdığı kitaplar ve ülke için ürettiği eserler olduğunu anlattı.

İnsanları sükunete, sağlıklı yaşamaya ve düşünmeye sevk eden  konferanslar verdiğini aktaran Maranki, şunları söyledi:

"Dolayısıyla bizim silahla, tüfekle, tabancayla işimiz olmaz. Sadece  15 Temmuz gibi bazı operasyonlar, darbe teşebbüsleri olursa ülkemizi savunmak  amacıyla tankın, tüfeğin önüne çıkarız. Bizim eserlerimiz ortadadır. Tüm medyada  yaptığımız binlerce program ortadadır, yaklaşık 1,5 milyon takipçimizle birlikte  birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizin kalkınması ve ilerlemesi için  çalışmaktayız."

"Akit TV'deki program sonrasında bize karşı yapılan planlı bir  saldırıdır ve belli örgütler tarafından servis edilmiş olduğunu tahmin  etmekteyim." diyen Maranki, programdaki konuşmasının başından sonuna kadar  dinlenildiğinde herhangi bir olumsuzluk veya suç teşkil edilebilecek bir husus  olmadığını öne sürdü.

Olayın geçmişi
Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Ahmet Maranki'nin 23 Mayıs'ta  bir televizyon kanalında yayımlanan programda "Şayet aksi olursa gidecek hiçbir  yerimiz yok. Ben onun için umudum Kaf Dağı'nın arkası 25 Haziran'da... Olmadı  zaten o zaman artık Belgrad Ormanı'nda ağacın dibinde talim şeyimizi oraya  gömdük. Çıkacağız sokağa artık" şeklinde başlayan ve devam eden sözlerine ilişkin  soruşturma başlatmıştı.

Maranki, "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan  açılan soruşturma kapsamında, şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »