AİHM'den Hazreti Muhammed'e hakaret ile ilgili karar

AİHM, Hazreti Muhammed'e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti.

25 Ekim 2018 Perşembe 19:58
AİHM'den Hazreti Muhammed'e hakaret ile ilgili karar
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avusturyalı  bir kişinin Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren ifadelerinin düşünce özgürlüğü  kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmetti. 

AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 47 yaşındaki Avusturyalının  2009'da Hz. Muhammed’e yönelik kullandığı hakaret içerikli ifadelerin İnsan  Hakları Sözleşmesi’nin düşünce özgürlüğü ile ilgili 10. maddesi kapsamında  değerlendirilemeyeceğine oy birliği ile karar verildi.

Açıklamada, Avusturya mahkemelerinin şahıs hakkında yerinde ve doğru  gerekçelerle hükmettiğinin altı çizilerek, "Kullanılan tartışmalı ifadeler  objektif tartışma sınırlarını aşmıştır. Kullanılan ifadeler İslam Peygamberi Hz.  Muhammed’e hakaret içeren bir saldırı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu tür  başka saldırılar, ön yargıları körükler ve Avusturya’daki dini özgürlüğünü tehdit  eder.” değerlendirmesine yer verildi.

Avusturya makemelerinden ceza

Avusturya’da 2009’da “İslam’ın Temel unsurları” başlıklı bir seminerde  konuşan 47 yaşındaki kişi,  Hz. Muhammed’e hakaret içeren ifadeler kullanmış,  2011'de yerel mahkeme Avusturyalıyı dini öğretiyi aşağıladığı gerekçesiyle 480  avro para cezasına çarptırmıştı.

Cezaya itiraz eden Avusturyalı davayı Yüksek Mahkemeye taşımış, ancak  mahkeme Hz. Muhammed’e hakaret eden kişinin itirazını kabul etmemişti. Bunun  üzerine söz konusu kişi davayı AİHM’e taşımıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »