23 Mayıs 2018, Çarşamba

AİHM’den Pınar Selek’e ret

AİHM, sosyolog Pınar Selek'in gözaltındayken kötü muamele gördüğü, adil yargılanmadığı ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği temelinde dava açmak için yaptığı başvuruyu reddetti.

2 Şubat 2015 Pazartesi 19:57
AİHM’den Pınar Selek’e ret
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), sosyolog Pınar Selek’in yaptığı başvuruyu kabul etmedi. Kararına gerekçe olarak Pınar Selek'in mahkemeye başvuru için 6 ay kuralına uymamış ve iç hukuk yollarını tüketmemiş olmasını gösterdi.

Kararı alan 3 kişilik yargıç heyeti, ulusal yargı organlarının Selek'in kötü muamele iddialarını ciddiye almadığını ve soruşturma başlatmadığını belirtti. Buna karşın başvurunun 2008 yılı kararından 6 ay sonra yapılmasından dolayı başvurunun kabul edilemeyeceği kaydedildi. Mahkeme, Pınar Selek'in "uzun gözaltı süresi" hakkındaki başvurusunu da aynı gerekçeyle geri çevirdi.

AİHM, Selek'in "dava süresinin uzunluğu" konusundaki başvurusunu ise "iç hukuk yollarını tüketmediği" gerekçesiyle “kabul edilemez” buldu. Pınar Selek'in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine dair hiçbir bulguya rastlanmadığı da kaydedildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »