16 Temmuz 2018, Pazartesi

AİHM'den Srebrenitsa Anneleri'ne kötü haber

1995 yılında Sırp güçler tarafından katledilen Müslümanlar adına AİHM'ye Hollanda'yı şikayet eden Srebrenitsalı Anneler'in başvurusu 'doğrudan katliam kurbanı olmadıkları' gerekçesiyle geri çevrildi.

28 Haziran 2013 Cuma 7: 0
AİHM'den Srebrenitsa Anneleri'ne kötü haber
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) “Srebrenitsa Anneleri Vakfı”nın 1995 yılında Sırpların yaptığı Müslüman katliamı ile ilgili Hollanda ordusunun direniş göstermemesi nedeniyle Hollanda için yaptığı dava başvurusunu reddetti.

Mahkeme, Hollanda merkezli vakfın 'doğrudan katliam kurbanı olmadıkları' gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi temelinde hak talep edemeyeceğini kaydetti.

NTV'den alınan bilgiye göre, AİHM, Birleşmiş Milletler'in (BM) dokunulmazlığının sorgulamayacağına da kanaat getirdi. Strasbourg yargıçları, bu kararını, "BM çerçevesinde gerçekleşen askeri operasyonların ulusal yargı denetimine alınması BM'nin barış ve uluslararası güvenliği koruma görevine devletleri karıştırmak anlamına gelir" ifadeleriyle gerekçelendirdi.

Srebrenitsa 11 Temmuz 1995 tarihinde general Ratko Mladiç komutasındaki Sırp güçlerinin eline geçerken bölgede BM şapkası altında Hollanda ordusuna bağlı askerler görev yapmaktaydı. Hollandalı askerler Srebrenitsa'yı kuşatan Sırp güçlerine karşı direniş göstermemiş ve 8 bin Müslüman erkek çocuk ve yetişkin erkek Sırp milisler tarafından infaz edilmişti.

Katliam sonrası çocuk ve eşleri adına hak aramaya başlayan Srebrenitsa Anneleri "BM tarafından verilen koruma görevini yerine getirmeyerek 8 bin Müslümanın ölümünden sorumlu olduğu" gerekçesiyle 2007 yılında Hollanda mahkemleri önünde bu ülkeye karşı dava açmış ancak Hollanda mahkemeleri "BM'nin herhangi bir mahkemede yargılanamayacağı ve bu uluslararası kurumun yargılanmaktan muaf olduğuna" hükmetmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »