20 Haziran 2018, Çarşamba

AİHM'in Kıbrıs Kararı Hukuksuz

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamayla AİHM'in Kıbrıs kararına tepki gösterdi. Bakanlık "AİHM kararı hukuki zeminden yoksun." dedi.

13 Mayıs 2014 Salı 4:11
AİHM'in Kıbrıs Kararı Hukuksuz
Kıbrıs Harekatı ile ilgili yaşananlar çerçevesinde 2001 yılında Rum tarafını haklı bulan Avrupa İnsana Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'ye kestiği maddi tazminat miktarını akşam saatlerinde açıklamıştı. AİHM, Türkiye'ye tam 90 milyon Euro Kıbrıs Harekatı cezası kesmişti.

"HUKUKSUZ KARAR"

Dışişleri Bakanlığı AİHM'in bu kararına yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Bakanlık, AİHM'in Kıbrıs ile verdiği 90 milyon euro tazminat cezasını hukuki zeminden yoksun bir karar olarak nitelendirdi.

İşte Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama:

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin ülkemiz aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 1994 yılında açtığı dördüncü başvurunun 10 Mayıs 2001 tarihinde sonuçlanmasından bir gün sonra Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada ifade edilen görüşlerimiz geçerliliğini korumaktadır.

9 YIL SONRA KARAR BAĞLANDI

Mahkeme bu defa, esasa ilişkin karardan 9 yıl geçmesinin ardından, GKRY’nin tazminat konusunda yapmış olduğu müracaatı karara bağlamıştır.

"KARAR YANLIŞ VE TUTARSIZLIK İHTİVA EDİYOR"

Rum tarafının Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm müzakerelerinin devam etmekte olduğu 2010 yılında yaptığı iyi niyetten uzak müracaatın, müzakerelerin sonuç vermesi için çabaların yoğunlaştırıldığı bir aşamada karara bağlanmış olduğu da dikkat çekmektedir. Bu kararın da, Kıbrıs'ın gerçeklerine aykırı ve haksız olduğu, içeriği itibarıyla yanlışlık ve tutarsızlıklar ihtiva ettiği, hukuki zeminden yoksun bulunduğu ve Kıbrıs sorununun devam ettiği koşullarda uygulanma kabiliyeti olmadığı görülmektedir.

"KIBRIS SORUNUNU ÇÖZMEKTEN ALIKOYMAYACAK"

Mahkemenin hakkaniyetten uzak ve yeni bir adli hata teşkil eden bu kararı, Türkiye’yi Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı müzakere edilmiş bir çözüm bulunması yönündeki kararlı tutumunu sürdürmekten alıkoyamayacaktır.

Kararın BM Genel Sekreterinin İyi Niyet Misyonu çerçevesindeki çabaları zorlaştırmamasını umuyor ve tüm tarafları kapsamlı çözüm müzakerelerinin biran önce başarıya ulaşmasına destek vermeye davet ediyoruz.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »