25 Nisan 2018, Çarşamba

"Ailemizden sildik" açıklamasına suç duyurusu!

HDP Rize adayı Karafazlı: Onlar aileden çıksın

16 Nisan 2015 Perşembe 6:38
"Ailemizden sildik" açıklamasına suç duyurusu!
Rize'de HDP'den aday gösterilince ailesi tarafından akrabalıktan reddedilen Selda Karafazlı'ya babası Gençağa Karafazlı sahip çıktı. Girişimi provokasyon olarak değerlendiren baba Karafazlı, bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Baba Karafazlı, "HDP'nin ciddi oy potansiyeline ulaşması ırkçıları rahatsız etti" dedi. HDP'den 2. sıra adayı Selda Karafazlı ise, "Komik bir girişim. Adaylığımla ilgili bütün dünyadan olumlu mesaj alıyorum. Demokratik mücadeleyi hazmedemeyen akrabam varsa o çekip gitsin" diye konuştu.

53 gazeteciler Derneği’nde basın açıklaması yapan Karafazlı ailesinden Ali, Lokman, Harun, Birkan, Yüksel, Akif ve Osman Karafazlı, HDP’den Rize 2. sıra milletvekili adayı gösterilen Selda Karafazlı Kurşun’u ve ailesini akrabalıktan sildiklerini açıkladı. Rize’deki Nabız gazetesi sahibi Gençağa Karafazlı, akrabalarının girişimini provokasyon olarak değerlendirdi. Karafazlı, şunları söyledi:

"Bu provokasyonu yapanlar MHP içerisinde yer alan amcaoğlu Ali'yi de kandırmışlardır. Rize'de HDP'nin ciddi bir oy potansiyelinin oluşması, bazı ırkçıları rahatsız etti. Özellikle de Cumhurbaşkanı'nın memleketi olması nedeniyle HDP üzerinden kargaşa sağlamaya çalışıyorlar. Bu çabaları tutmadı. Açıklamayı yapan Ali Karafazlı dışında, açıklama görüntüsünde başka soyadlarından insanlar da vardı. Ancak açıklamayı yapan şahısın iki kardeşi Fahrettin ve Tuncay Karafazlı İstanbul ve Bursa'dan kızıma desetek vermek için Rize'ye geliyorlar. bu girişim aile içerisinde özellikle kadınlarımız arasında büyük bir tepki çekti. MHP'ye oy vermiş, CHP'ye oy vermiş bazı kadınlarımız bu davranış sonrası açık bir şekilde HDP'ye oy verecelerini ilan ettiler."

Suç duyurusunda bulunacaklar
Basın açıklaması ile kızını akrabalıktan reddetiklerini açıklayanların halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiklerini, bu kapsamda cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağını ifade eden baba Karafazlı, "O açıklamada tahrik, provokasyon, her şey var" dedi. Rize'de daha önce HDP'ye yönelik saldırı nedeniyle sokakta propaganda faaliyeti yapılmaması konusundaz partinin kararı olduğunu belirten Karafazlı, şöyle devam etti:
"Biz barış içerisinde seçime girmek istiyoruz. Provokasyonlara yol açmamak için afiş asmak, bildiri deağıtmak, sokağa çıkmak gibi çalışma yapmama kararı almıştık. Aldığımız kararla bunların provokasyonu tutmadı. HDP burada korkunç derecede meşruiyet kazandı ve oylarını artırdı. Karafazlı ailesi denildiğinde sol partiler, CHP akla gelirdi. Son yıllar AKP gelince CHP ikinci parti oldu. Amcaoğlumuz Saadet Karafazlı, üç dönem AKP'nin ilçe başkanı, bir dönem il başkan yardımcılığı yaptı. Bu dönem de İl Meclis üyeliği yapıyor. Kızımın adaylığını amcaoğlu Saadet bile arayıp tebrik etti. Hiç kimsenin böyle bir ithamda bulunmaya hakkı yok, ne huhuken ne ahlaken... Yürekleri yok. Yüreğin yoksa Karafazlılıktan sen çık. Senin beni Karafazlılıktan çıkarma hakkın yok. Ben bu soyadını ailemden babamdan almışım."

Seçime girmeye kararlı
Baba Karafazlı, HDP adayı kızının gazeteci olduğunu, yurtdışında eğitim gördüğünü ve iyi bir dalgıç eğitmeni olduğunu belirterek, "Bu olayı kızımın moralini bozmadı. Kendisi seçime girmeye kararlı. Barış içinde seçime girmek istediğini söylüyor. kendisi bölgedeki çay, doğal sorunlar, çevre, yaşam, HES ve kadın sorunları ile yakından ilgileniyor. Ciddi bir hayvansever. 'siyasete gireceğim' dedi, biz de destek verdik" diye konuştu.

Yolumdan dönmem
Gençağa Karafazlı, kızı Selda Karafazlı'nın, "akrabalıktan silme"ye yönelik ilk tepkisine yönelik "komik" diye değerlendirdiğini aktardı. Selda Karafazlı'nın, "Rize'den aday olmam nedeniyle tüm dünyadan olumlu mesaj alıyorum. Demokratik mücadeleyi hazmedemeyen akrabam varsa o çekip gitsin. Bu girişim beni üzdü ancak moralim iyi. Bu olay beni yolumdan dönderemez, yola devam edeceğim. Seçimin barış ve kardeşlik içinde geçmesini istiyorum. Bütün partilerle olumlu diyalog içindeyiz. Burda kavga gürültü istemem. Rahatsızlık duyarım" dediği bildirildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »