AK Parti'de '10 aylık Başbakan' senaryosu

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de AK Parti'nin başına geçeceği iddiaları ile ilgili yeni bir senaryo ortaya atıldı. Buna göre, 10 aylık geçiş sürecinde ülkeyi yönetmek için 'emanetçi Başbakan' göreve gelecek. 10 aylık Başbakanlık için ise 10 aday gündemde...

26 Haziran 2013 Çarşamba 17:41
AK Parti'de '10 aylık Başbakan' senaryosu
2014 yılında görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yerine gelecek isim bu seçimde ilk kez halk tarafından belirlenecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkmak için aday olması beklenirken Abdullah Gül'ün ise Erdoğan yerine AK Parti'nin başına geçeceği konuşuluyor.

Ancak  Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile 2015 yılında yapılacak genel seçimler arasında yaklaşık 10 aylık bir sürenin bulunması yeni senaryoları gündeme getirdi. İddiaya göre, 10 ay ülke AK Parti'nin öne çıkan isimlerden birine emanet olacak. 10 aylık 'emanetçi Başbakan' adayları arasında ise çarpıcı isimler var.

Zaman zaman gündeme gelen konulardan biri olan “Erdoğan Köşk'e çıkarsa Başbakan kim olur?” sorusu ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AK Parti'nin başına geçmesi durumunda 10 aylık geçiş dönemi için 10 ayrı isim konuşuluyor. 

PUTİN MODELİ GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR


Taraf'ın iddiasına göre, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, 4 Temmuz’da görev süresinin dolması nedeniyle Meclis Başkanlığı seçimi için süreç dün başladı. TBMM Başkanlığı için AKP’nin kimi aday göstereceği merakla beklenirken, kulislerde Başbakan Erdoğan’ın emanetçi başbakan olarak kimi işaret edeceği de tartışma konusu oldu. Meclis kulislerinde dolaşan bilgilere göre, Başbakan Erdoğan’ın Köşk’e, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ise partinin başına geçerek Başbakan olmasını içeren “Putin Modeli” halen geçerliliğini koruyor. Bu modelde ise en çok, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçimler arasındaki yaklaşık 10 aylık süre içinde kimin başbakan olacağı merak ediliyor.

HERKES BAŞBAKAN ADAYI


Kulislerde, geçiş döneminde Başbakanlık görevini üstlenecek olan kişiyle ilgili “toto”lar başladı. Buna göre, geçiş dönemi Başbakanlığı için yaklaşık 10 adayın ismi geçiyor. Başbakanlık adaylığı için ismi geçenlerin başında, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan ile, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı geliyor. Ayrıca AKP yönetiminden, Numan Kurtulmuş, Mehmet Ali Şahin, Yalçın Akdoğan’ın isimleri de Başbakanlık için konuşuluyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »