18 Haziran 2018, Pazartesi

AK Parti’de ikinci Erdoğan dönemi

Ak Parti’de ‘İkinci Erdoğan’ dönemi bugün yapılan kongreyle başladı.Kongre için partililer salonu hınca hınç doldurdu. Salona sığmayanlar için salonun dışında ekranlar kuruldu.Kongre salonunda, 'Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek', Yürüyeceksin, gençler yürüyecek arkandan', FETÖ, PKK; DAEŞ topunuz gelin' sloganları sık sık atıldı. Salonda Erdoğan belgeseli gösterildi.

21 Mayıs 2017 Pazar 13:16
AK Parti’de ikinci Erdoğan dönemi
AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi  başladı. Kongre için partililer sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Arena spor Salonu'nu doldurdu. 27 Ağustos 2014 tarihinde 1. Olağanüstü Büyük Kongresi ile görevini Ahmet Davutoğlu’na devreden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra yeniden “aşkım, sevdam” dediği partisinin başına geçiyor. 

ERDOĞAN  VE YILDIRIM PARTİLİLERE SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  saat 11.20'de Ankara Arena Spor Salonu'na geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Beştepe'den kongrenin yapıldığı salona geldi. Salonun dışında  Başbakan Yıldırım ve eşi çiçeklerle karşıladı. Erdoğan ve Yıldırım birlikte hazırlanan otobüsün üstün çıkıp partilileri selamladı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, salona giremeyen ve dışarıda bekleyen partililere otobüsün üstünden seslendi. Yıldırım, "AK Parti kongreleri bir şölendir, bir bayramdır. İşte güzel bir bayramı bugün birlikte yaşıyoruz Sayın Cumhurbaşkanım. Ak Parti teşkilatının mensupları olarak hasretin vuslata dönüştüğü anı yaşıyoruz. Hoş geldiniz Sayın Genel Başkanım, liderim" dedi. 

GECE GÜNDÜZ YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, partililere hitap etti. Başbakan Yıldırım'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Değerli yol arkadaşım Sayın Binali Yıldırım Bey, değerli yol arkadaşlarım; 998 gün sonra en kalbi duygularla selamlıyorum. Bugün yine sizlerle beraberiz. Sizlerin heyecanı heyecanımızdır. Sabah 04.00'ten itibaren buradasınız. Bu kongredeki heyecanı paylaşmak üzere buradasınız. İzmir'den gelen bir midibüste bir kazanın olması bizleri üzdü. Hamd ediyoruz herhangi bir ölüm söz konusu değil, yaralılara şifa diliyoruz. İnşallah gündüz gece yürümeye devam ediyoruz ve emaneti bugünlere kadar taşıyan gönüldaşım, değerli yol arkadaşım Binali Bey'e huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Durmak yok, çok çalışacağız; ama unutmayın bizim kapı kapı dolaşma geleneğimiz var buna devam edeceğiz. Üzerimizdeki spekülasyonların cevabını sandıkta vereceğiz

SALONA BİRLİKTE GİRDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, ile Başbakan Yıldırım  ve eşi Semiha Yıldırım birlikte salona girdiler. Platformdan partilileri birlikte selamladılar.

DİVAN BAŞKANLIĞI'NA YAZICI SEÇİLDİ 

Tüzük gereği kongrenin açılışını AK Parti Teşkilatlardan Sorumla Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş yaptı. Yoklamanın ardından İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Divan Başkanlığı'na AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı seçildi. Kongreyi Yazıcı başkanlığındaki divan heyeti yönetti. Kürsüye gelen Yazıcı, "Bu tarihi günde hepinize saygılarımı sunuyorum" dedi.

BİTMEYEN SEVDA İSİMLİ FİLM İZLENDİ 

AK Parti Genel Merkezi tarafından hazırlanan "Bitmeyen sevda" isimli film salondakilere izletildi. Kısa filmde, AK Parti'nin doğuşu, önüne çıkarılan engeller, Erdoğan liderliğindeki icraatları ve FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain kalkışması anlatıldı. 15 Temmuz bölümünde salonda büyük bir ıslık ve tepki sesleri yükseldi. 

İŞTE ERDOĞAN'IN A TAKIMI 

Erdoğan'ın oylamaya sunulacak A tamıkı belli olduğu iddia edildi. Oylamaya sunulucağı belirtilen MKYK listesinde 19 yeni isim var.  İşte o liste Binali Yıldırım, ABDülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Erol Kaya, Ethem Sancak, Fatih Şahin, Fevzi Şanverdi, Hacı Ahmet Özdemir, Hamza Dağ, Harun Karacan, H. Kübra Öztürk, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, E. Emrah Karayel, Jülide Sarıeloğlu, Mahir Ünal, Markar Esayan, Mehmet Emin Yılmaz, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Muş, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ravza Kavakçı Kan, Recep Uncuoğlu, Rumeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Vedat Demiröz, Yasemin Atasever, Zeki Aygün, Zelkif Kazdal, Zeyid Aslan, Zeynep Alkış

MKYK'DA OLMAYAN İSİMLER 

Geçen dönem MKYK listesined olup da şimdi olmayan bazı isimler şöyle:Galip Ensarioğlu, ,Şaban Dişli, Sema Ramazanoğlu, Veysi Kaynak, Yaşar Karayel, Ayhan Oğan, Mehmet Müezzinoğlu ve Yasin Aktay.

BİNLER ORAYA AKIN ETTİ...

Kongre için yoğun güvenlik önlemleri alındı.Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona kadar yürüdü.  Ankara Arena'ya gelen partililer tek tek aranarak kongre salonuna alındı. Salona giremeyen partililer için dışarıda çadır ve dev ekranlar kuruldu.Dev Türk bayrağı asılan salonda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri yer alıyor.

ERDOĞAN BELGESELİ İZLETTİRİLDİ 

 AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Aşık Veysel Şatıroğlu, Tarkan ve Barış Manço’un sesinden ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsü ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan kısa bir belgesel partililere izletildi. Belgesel’in sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Yetişmek için menzile gidiyorum gündüz gece’ mısralarını okudu.  'Yeni Atılım Dönemi' olarak nitelendirilen yeni dönem, demokrasi, reform değişim, özgürlük, gelişme ve refah başlıklarıyla paylaşıldı. 

SALONDA DİKKAT ÇEKEN  SLOGANLAR 

Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Yürüyeceksin... Gençler yürüyecek arkandan", "Millete efendilik için değil millete hizmet için varız", "Hep birlikte yeni hedeflere", "Değişimin lideri, milletin partisi", "Kutlu dava, güçlü Türkiye", "Sağlam irade, güçlü Türkiye" pankartları asıldı.  FETÖ, PKK; DAEŞ topunuz gelin', 'Güven demek, vefa demek, can demek, Erzincan demek', 'Değişimin lideri, milletin partisi' pankart ve afişleri yer aldı.

ÖMER HALİSDEMİR'İN BABASI SALONDA
15 Temmuz'un seyrini değiştiren ve darbe girişimi sırasında şehit olan Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir kongreye özel misafir olarak davet edildi. Salonda 15 Temmuz'da şehit olan Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un dev posterlerinin altına "vatan size minnetar" yazıldı.

'GENEL BAŞKAN VEKİLİ KOLTUĞU YILDIRIM İÇİN'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Habertürk TV'de yaptığı açıklamada, tüzük değişikliği ile getirilecek olan AK Parti Genel Başkan Vekilliği koltuğunun Binali Yıldırım'a özel olduğunu belirterek kendisinden sonra kalkabileceğini söyledi.

Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve tüm delegelerin imzası ile “genel başkan adayı” olarak önerilecek. Genel başkan, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK), Genel Merkez Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek.

6 AYLIK PROGRAM...

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, yeni döneme dair ilk 6 ayda atılacak adımlara dair mesajlar verecek. Erdoğan mesajlarında iç politikanın yanı sıra AB süreci ve ABD temaslarının ardından ABD ile yeni yol haritasına, dış politika sürecine dair de yeni bir vizyonu çizmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide atılacak adımlar ve reform paketleri ile Meclis çalışmaları ve siyasi adımlarla ilgili de konuşmasında 6 aylık dönemde atılacak adımlara dair açıklama yapacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »