23 Mayıs 2018, Çarşamba

Ak Parti'den CHP ve MHP'ye son dakika öneri telefonu

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş çok tepki çeken cinsel istismar önergesiyle ilgili konuştu. Teklifi komisyona geri çekmeyeceklerini belirten Elita,"Muhalefetin değişiklik önerisi varsa bekliyoruz" dedi. Elitaş, daha sonra da CHP ve MHP grup başkanvekillerini aradı. Önerileri olup olmadığını sordu. Her iki parti de teklifin geri çekilmesi yanıtını verdi.

21 Kasım 2016 Pazartesi 17:33
Ak Parti'den CHP ve MHP'ye son dakika öneri telefonu
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, cinsel istismar önergesiyle  ilgili yaptığı açıklamada geri adım atmayacaklarını dile getirdi. Elitaş, erken yaşta evliliklerle  ilgili mağduriyetlerin giderilmesine yönelik önergelerinin doğru oduğunu,  tecavüzcülere af niteliği taşımadığını, bu nedenle düzenlemeyi komisyona geri  çekmeyeceklerini belirterek, "Muhalefetin değişiklik önerisi varsa bekliyoruz"  dedi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Genel Kurulunda geçen hafta görüşülen Ceza  Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa  Tasarısı'nda Ak Parti milletvekillerince verilen ve erken yaşta evliliklerle  ilgili önergeyle ilgili açıklamada bulundu."Bu toplumsal bir problem." diyen Elitaş, tasarı görüşmeleri ve Aile  Bütünlüğünün Korunmasına Yönelik Araştırma Komisyonu çalışmaları sırasında 3 bin  ailenin konuyla ilgili mağdur olduğununun ifade edildiğini, en son verilerin 4  bine yakın ailenin mağdur olduğunu gösterdiğini anlattı.
Elitaş, düzenlemenin, toplumdaki mağdurların mağduriyetini gidermek  için siyasetçilerin yapması gereken işlem olduğunu belirterek, kendilerinin de AK  Parti Grubu olarak bunu değerlendirdiklerini ve yaptıklarını söyledi. Önergenin  son dakikada değil, saat 19.00 civarında siyasi parti gruplarına verildiğini ve  kendileriyle görüşmeler yapıldığını vurgulayan Elitaş, şöyle devam etti:
 "Hatta komisyon üyesi, muhalefet partilerinden bölge milletvekilleri  de önerenin uygun olduğunu ifade ettiler. Bir kısmının da önergeye imza atma  niyetleri vardı ama daha sonra parti baskısıyla bundan vazgeçtiler. Biz şunu açık  ve et söylüyoruz ki; toplumda madem ki böyle bir sıkıntı var, gelin bu sıkıntıyı  birlikte çözelim. Gelin hep birlikte bu meseleyi halledelim. Eğer CHP'nin  toplumdaki bu mağduriyeti gidermek konusunda somut, net önermesi varsa buna açık  olduğumuzu ifade ediyorum. CHP'nin 'hayır, olmaz, bu görüşülemez' şeklindeki  çağrıyı biz AK Parti Grubu olarak mağduriyetleri gidermek açısından pek faydalı  olmadığını, sonuç almayacak yöntem olduğunu ifade ediyoruz. Önermelerini  getirsinler, aksi halde yarın bizim getirdiğimiz önergenin doğru olduğu  kanaatindeyiz. Hala da onda ısrarlıyız. Aksi halde yarın son oylamasını yaptıktan  sonra kanunlaşmasını sağlamış olacağız. MHP'nin de herhangi bir itirazı varsa,  konuyla ilgili somut, insanların mağduriyetini giderecek önergeleri, değişiklik  önerileri varsa onları da dikkati alırız."

'GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPTIK'
  
Elitaş, CHP Grubu'na çağrı yaparak, "Bu konuyla ilgili sorunu çözmek  yönünde adımınız varsa, o attığınız adımı görüşmeye hazırız." ifadesini kullandı.Gazetecilerin, "Sizin önergeniz olmayacak, muhalefetin önergesi olursa  mı değerlendireceksiniz?" sorusuna Elitaş, "Önergemizin doğru olduğuna  inanıyoruz. Önergemizde kesinlikle tecavüzcüleri serbest bırakan, tecavüzcüleri  aklayan bir durum olmadığını söylüyoruz. Maddenin başında 'cebir, şiddet, tehdit,  hile, aldatılarak yapılan bir cinsel istismar konusu...' diye ifade ediliyor.  Bunun tecavüzü kapsamadığı açık ve net şekilde ortada. Gelecekle ilgili  istifhamlar oluşturarak maddenin geri çekilmesini istemek doğru bir düşünce tarzı  değil, doğru bir yaklaşım değil" karşılığını verdi. Elitaş, CHP'nin düzenlemenin yasalaşması haline Anayasa Mahkemesine  taşıyacaklarının söylenmesi üzerine, "Olabilir. Anamuhalefet partisinin hakkıdır  ama bu bir af düzenlemesi değildir. Cezanın ertelenmesine yönelik durum söz  konusudur. Kesinlikle af düzenlemesi değil. Orada görüş ayrılığımız var zaten."  dedi.

Önergenin içeriğinin değiştirileceğine yönelik haberlerin  hatırlatılması üzerine Elitaş, "O konuda arkadaşlarımızla konuştuk. Gerekli  çalışmaları yaptık. Orada netiz" karşılığını verdi. Elitaş, "Değişmeyecek mi?" sorusuna, "Yok. Muhalefet bize bir teklif  getirirse değerlendiririz. Yarın görüşülecek; çünkü oylaması yapılacak işlerden  olduğu için ilk yapılacak iş bu..." ifadesini kullandı.Elitaş, "Komisyona geri çekilmesi söz konusu değil mi"  sorusuna,  "hayır" yanıtını verdi.
 
ELİTAŞ, CHP'Lİ GÖK VE MHP'Lİ AKÇAY'I  ARADI
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, cinsel istismar önergesiyle ilgili CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ı telefonla arayıp"Öneriniz var mı?" diye sorduğu öğrenildi.

MUHALEFETTEN AK PARTİ'YE: TEKLİFİ ÇEKİN SONRA KONUŞALIM

Buna karşılık Gök'ün "Niçin öneri verelim? Yanlışınıza ortak olmayız. Önergenizi çekin. Bu düzenleme af niteliğinde" yanıtını verdiği kaydedildi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ın da "Önce teklifinizi çekin sonra konuşalım" dediği öğrenildi. 

AK PARTİLİ CAN: GEREKİRSE DÜZENLEME YAPARIZ AMA...

Tartışma yaratan cinsel istismar önergesinin sahibi AK Parti milletvekili Ramazan Can, Başbakan Binali Yıldırım'ın AK Partili kadın milletvekilleriyle yaptığı toplantıya katıldı. AK Partili Can, "resmi evlilik şartı" getirilmesi durumunda 16 yaşından küçüklerin bu öneriden yararlanamayacağını söyleyerek, AK Parti'nin yasada değişiklik düşünmediğini söyledi.
Gerekirse düzenleme yapabilabileceğini belirten AK Partili Ramazan Can, AK Parti'nin önergesinin doğru ve yerinde olduğunu söyledi ve bazı tashihler yapılabileceğini açıkladı

İŞTE TARTIŞILAN O ÖNERGE!

TBMM BaşkanlığınaGörüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1. maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesin ve teklif ederiz. "(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçdan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir."

Meclis'e sunulan önerge, CHP ve MHP'li vekillerin itirazlarına rağmen ilk oylamada kabul edildi. Önergenin yarın görüşülmesi bekleniyordu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »