AK Parti'den 'Gezi Parkı' için araştırma önergesi

AK Parti Gezi Parkı olayları ile ilgili Meclis'te araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

28 Haziran 2013 Cuma 0:42
AK Parti'den 'Gezi Parkı' için araştırma önergesi
AK Parti'den Gezi hamlesi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gezi Parkı olaylarının derinlemesine incelenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

AK Parti'nin önergesinde “27 Mayıs 2013 gecesi Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve kamu düzenini ve barışını bozucu bir nitelik kazanan olayların tüm boyutlarıyla araştırılması ve bu tür üzücü olayların bir daha yaşanmaması için demokratik hukuk devletinde alınması gereken önlemlerin tespiti amacıyla anayasamızın 98. İÇ TÜZÜĞÜMÜZÜN 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis araştırma komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz” ifadelerine yer verildi.

Akşam'dan alınan bilgiye göre, AK Parti tarafından verilen önerge dilekçesinde olaylarla ilgili geniş çaplı bir döküm de yapıldı. Önergede şu ifadelere yer verildi:

“27 mayıs akşamı onaylı taksim meydanı yayalaştırma projesi kapsamında İ.Ü Orman Fakültesi Dekanlığı’ndan alınan ağac, röleve ve transplantasyon raporu çerçevesinde Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan ağaçların bir kısmının başka yerlere nakledilmek üzere sökülmeye başlaması ve cadde genişletme çalışmaları nedeniyle parkın Asker Ocağı caddesine bakan duvarının 3 metrelik kısmının yıkılması çevreci duyarlılığı ile hareket ettiğini iddia eden 40-50 kişilik protestocu grubun tepkisiyle karşılaşmıştır. Önce küçük bir grubunun Taksim Gezi Parkı’ndaki protestosuyla başlayan gösteriler polisin olaya müdahalesi sırasında aşırı biber gazı ve tazyikli su kullanmak suretiyle orantısız güç kullandığı ileri sürülerek sosyal medya ve bazı televizyon kanallarında provokatif söylemlerle tahrik edilerek kalabalıkların sokaklara dönülmesi yönünde yaygın bir kara propaganda başlatılmıştır. Bu kapsamda Türkiye dışındaki şiddet olaylarına dair insanları tahrik edici görüntüler sanki Türkiye’de olmuşcasına kamuoyuna sunulmuştur.

SANATÇILARA ELEŞTİRİ


Eylemlere destek veren bazı ünlüler, kanaat  önderleri, yerli ve yabancı gazeteciler ve siyasetçiler halkı galeyana getirici, ayrıştırıcı, toplumsal duyarlılıkları kaşıyıcı şekilde beyan ve mesajlar vermiştir.

35 MİLYON TWİT ATILDI


Gezi parkı olaylarının başlaması ile Türkiye’de atılan twit sayısı 8 milyondan 35 milyona kadar çıkmıştır. Bir sanatçının Twitter'da attığı ‘ Mesele sadece gezi parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel’ çağrısı durumun göründüğü gibi masum bir çevre duyarlılığı olmadığını göstermiştir.

YARALI SAYISI


Gösterilerin yol açtığı maddi zararın 250 milyon Türk lirasını aştığı tahmin edilmiştir. 271 sivil araç, 116 polis arabası, 58 kamu binası, 45 ambulans,4 özel otobüs, 90 belediye otobüsü, 337 işyeri ve bir konut binası, 5 polis merkezi, biri CHP, diğer Ak Parti’ye ait 14 parti binası zarar görmüştür. İkisi silahla, ikisi bıçakla olmak üzere olaylarda toplam 668 güvenlik görevlisi ile 4152 sivil yaralanmıştır”
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »