20 Haziran 2018, Çarşamba

AK Partili vekilden '3. köprünün ismi değişsin' çağrısı

AK Parti'nin tek Alevi milletvekili olan İbrahim Yiğit, İstanbul'a yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesinin doğru olmadığını ifade ederek Cumhurbaşkanı Gül'e çağrı yaptı. Yiğit, 'Alevi toplumunun hassasiyetlerini göz önüne almaları lazımdı. İnanıyorum ki, yakın zamanda o isim değişecektir' dedi.

27 Haziran 2013 Perşembe 7: 0
AK Partili vekilden '3. köprünün ismi değişsin' çağrısı
İstanbul Boğazı'na yapılacak olan 3. köprüye 9'uncu Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in isminin verilmesi Alevi vatandaşları oldukça kızdırmıştı. Vatandaşlara bir destek de AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit'ten geldi. AK Parti'nin tek Alevi milletvekili olan İbrahim Yiğit Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 3. köprünün isminin değiştirilmesi için çağrıda bulundu.

TRT'de yayınlanan bir programa katılan Yiğit, "500 yıl önce kapanmış bir olayın üstünü açmaya çalıştılar, isim koydular. Ben karşı çıktım, halen de karşı çıkıyorum. Bunun değişmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan da bunu istirham ediyorum. Bu ismi açıkladı ama bu yasal değil. Alevi toplumunun hassasiyetlerini göz önüne almaları lazımdı. Bilerek ya da bilmeyerek alınmadı. İnanıyorum ki, yakın zamanda o isim değişecektir" dedi.

"İSİM DEĞİŞİRSE KIRGINLIKLAR BİTER"


Nevşehir ve Tunceli'deki Üniversiteye Hacı Bektaş ve Pir Sultan isimlerinin verilmesinin tepkileri dindirmeye yetmeyeceğini belirten Yiğit şöyle devam etti: "Aleviler şu anda kırgın, küskün. Hacı Bektaş Veli'nin adını 50 üniversiteye versen de Yavuz ismi değişmediği sürece bir anlam ifade etmez. Önemli olan bu ismi kaldırabilmek. İsim değişirse kırgınlık, dargınlık biter."

"AK PARTİ'DE ALEVİ OLARAK HEP SAYGI GÖRDÜM"


Geçmişte SHP'de politika yapan ve iki dönemdir AK Parti milletvekili olan İbrahim Yiğit, Alevi kimliğinden dolayı partide hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. "AK Parti'de hep saygı gördüm. Milletvekili, bakanlar ve Sayın Başbakanımızla ilişkilerimiz gayet sıcak. En ufak bir zorluk görmedim. Her konuyu da rahatça konuştum" diyen İbrahim Yiğit, yaşanan sorunların Cumhuriyetin ilk yıllarına dayandığını anlattı: "Daha önce Alevilerin tekkeleri vardı, burada cemler yapılırdı. O zaman Devlet eliyle Diyanet kuruldu.1925'te Alevilere bir daire başkanlığı verilse belki bu sorun olmayacaktı. O zamandan beri Cemler gizli yapıldı"
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »