28 Mayıs 2018, Pazartesi

Ak Saray'daki 29 Ekim resepsiyonuna Metin Feyzioğlu da davetli

12.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, eşi Emine Hanım ile birlikte Ak Saray'da vereceği 29 Ekim resepsiyonuna Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu da çağırıldı.

16 Ekim 2014 Perşembe 17:56
Ak Saray'daki 29 Ekim resepsiyonuna Metin Feyzioğlu da davetli
Feyzioğlu ile Erdoğan arasında yaşanan Danıştay ve Yargıtay krizlerinin ardından 29 Ekim resepsiyonuna Feyzioğlu'nun davet edilip edilmeyeceği merak ediliyordu. Feyzioğlu, Erdoğan'ın ev sahipliğinde verilen 30 Ağustos resepsiyonuna çağrılmışsa da o davetiyeler 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi içinde gönderilmişti.

Feyzioğlu Hürriyet'e, 30 Ağustos'ta Köşk davetine daha önceden planlanmış bir program nedeniyle katılamayacağını ancak her zaman olduğu gibi 29 Ekim resepsiyonuna katılacağını söylemişti.

"DAVET GELMEMESİNİ DÜŞÜNEMEM BİLE"
Feyzioğlu Hürriyet'in, "29 Ekim resepsiyonuna davet gelmeme olasılığı olabilir mi?" sorusuna "29 Ekim için TTB Başkanı'na davet gelmemesini düşünemem bile. Çünkü bir Cumhurbaşkanı kendisine gelen bir davete kişisel tercihi olarak katılmayabilir. Ama, 29 Ekim gibi bir resepsiyona davet etmemesini düşünmek bile istemem. O zaman bir camiayı tamamen yok saymış olur. Devlet protokolünü de yok saymış olur. Onun polemiğine girmem, spekülasyonunu da yapmam" yanıtını vermişti.

DANIŞTAY TÖRENİNİ TERK ETMİŞTİ
Danıştay’ın 10 Mayıs'ta yapılan 146.kuruluş yıl dönümü törenine Erdoğan, Başbakan olarak katılmıştı. Törende Feyzioğlu'nun sözlerine ve uzun konuşmasına sinirlenen Erdoğan, 11.Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisini sakinleştirmeye çalışmasına rağmen salonu terk etmişti.

''BARO BAŞKANI KONUŞACAKSA BEN KATILMAM"
Erdoğan, Yargıtay'ın ev sahipliğinde 1 Eylül'de yapılacak Adli Yıl Açılış Töreni'ne Feyzioğlu'nun katılacak olması nedeniyle gitmeyeceğini açıklamıştı. Erdoğan, Danıştay'ın kuruluş yıldönümü yaşadıkları olayı bir daha yaşamak istemediğini söyleyerek, "Eğer Yargıtay, Baro Başkanı'nı çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam. Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanını dinlemek durumunda değil. Bugüne kadar bu tür şeyler olduysa artık bunların reforme edilmesi lazım. Bütün bunlara rağmen Yargıtay Başkanı orada konuşacaksa, Yargıtay Başkanını ben de seve seve dinlerim, Yargıtay'ın başı olduğu için dinlerim. Beni süreler hiç ilgilendirmez, katılmam. Orada Yargıtay Başkanı sadece konuşacaksa eyvallah, ödüllerine vesaire eyvallah. Zaten işin asıl formatında, yasal formatında bu yok. Neymiş teamülmüş. Bir teamül arıyorsanız, böyle bir yerde konuşması gereken Yargıtay üzerinde böyle bir şey aranıyorsa orada cumhurbaşkanı konuşur" demişti. 
 
BAŞKANLAR KURULU YENİDEN GÖRÜŞTÜ
Erdoğan'ın bu sözlerinden sonra Yargıtay Başkanlar Kurulu, durum değerlendirmesi için toplanmış ve ardından Yargıtay Başkanı Ali Alkan şu açıklamayı yapmıştı: 
"Başkanlar Kurulu uzun müzakerelerden sonra davetiyelerin dağıtılmış olması, ifade özgürlüğü gibi kavramları gözeterek Barolar Birliği Başkanının toplantıya katılmasını kabul etti."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »