Akar ve Dunford İncirlik'te görüştü

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile İncirlik'te görüştü.TSK'dan yapılan açıklamada Akar'ın Dunford'a El Bab'a ilişkin bilgi verdiğini açıkladı. Görüşmede PKK ve DEAŞ ile mücadelede görüş birliğine varıldı.

17 Şubat 2017 Cuma 16:45
Akar ve Dunford İncirlik'te görüştü
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, bugün İncirlik'te görüştü. Görüşme sonrası TSK'dan açıklama yapıldı. Açıklamada Akar'ın ABD'li mevikdaşı arasında yapılan gröşümede PKK ve DEAŞ ile mücadelede görüş birliğine varıldığı anlatıldı. 

TSK'dan yapılan bilgilendirmeye göre, Akar, Orgeneral Dunford'a şunları söyledi:

*Ülkemizin hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla Koalisyon çerçevesinde 24 Ağustos 2016 tarihinden itibaren icra edilmekte olan Fırat Kalkanı harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde büyük bir başarı elde edildi.

*Güvenliği sağlanan bölgelere yerinden edilmiş insanlar geri dönmeye başladı.
*El Bab bölgesinde de büyük ölçüde kontrol sağlandı. Arama/tarama faaliyetlerine geçildi.

*Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve terörizmle mücadele konuları kapsamında, DEAŞ başta olmak üzere her türlü terör örgütüyle etkin bir şekilde mücadeleye devam edilecek ve edilmesi gerekli.

*Koalisyon güçlerince bu kapsamda verilen desteğin artarak devam etmesi büyük önem taşıyor.

PKK VE DEAŞ İLE MÜCADELE

Görüşmede, bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak, başta PKK ve DEAŞ olmak üzere Suriye ve Irak’taki terör örgütleri ile mücadele konularında görüş birliği de teyit edildi.

 SAAT 10:45'TE GELDİ 

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'ı taşıyan uçak saat 10:45'te Adana'daki İncirlik Üssü'ne indi. Dunford, Perşembe günü Rus mevkidaşı Valeriy Gerasimov'la da Bakü'de bir araya gelmişti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ABD  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'un, İncirlik'te bir araya geldiği  sırada üste hava trafiği yaşandı. 

  İNCİRLİK'TE YOĞUN HAVA TRAFİĞİ 

   Görüşme esnasında "63239" kuyruk numaralı beyaz bir uçak, ayrıca 4 de  Türk savaş uçağı İncirlik Üssü'ne iniş yaptı.    Öte yandan üsse 13.35'te ABD’ye ait bir kargo uçağı da indi. 

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »