Akbil yerine manyetik kart geliyor

Milyonlarca İstanbullunun toplu taşıma araçlarında seyahat etmek için kullandıkları akbillerin yerine manyetik kartların kullanılacağı sisteme geçilecek.

12 Temmuz 2010 Pazartesi 23:52
Akbil yerine manyetik kart geliyor

Sisteme ilk geçecek olanlar ise öğretmen, öğrenci, 60 yaş üstü vatandaşların kullandığı indirimli seyahat kartları olacak.

Öğrenci pasoları ve engellerin kullandığı beyaz kartı olan vatandaşlar 31 Temmuz'a kadar akbillerini İstanbul'da belirlenen noktalarda manyetik kartlarla değiştirmeleri gerekiyor.

Daha önce 31 Temmuz olarak duyurulan 60 yaş üstü kartlarda ise kart değişim noktalarında yaşanan yoğunluk sebebiyle bu süre 31 Eylül'e kadar uzatıldı. Bu yoğunluklar ile ilgili sorularımızı cevaplayan İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı'nın Basın Danışmanı Ömer Bildirici, "Yaşlılık kartı almak isteyen vatandaşların bu noktalara gelmelerine gerek yok. İnternetten başvuru yapmaları halinde biz vatandaşlarımızın kartlarını ev adreslerine postalıyoruz" dedi.

Buna rağmen kartlarını kendisi almak isteyen vatandaşları da dikkate aldıklarını belirten Bildirici yoğunluk yaşamaması için değişim bu süresini 31 Eylül'e kadar uzattıklarını söyledi.

Temmuz veya Eylül ayı sonuna kadar akbillerini değiştirmek zorunda olan Öğrenciler, yaşlılar ve engelliler dışında kalan diğer vatandaşlar ise İETT'den ilgili duyuru yapılıncaya kadar akbillerini kullanmaya devam edebilecekler.

Bütün akbillerin ne zaman değiştirileceği konusunda kesin bir tarih olmadığını belirten Bildirici "Manyetik kartların bütün toplu taşıma araçlarında kullanılması için çalışmalarımız sürüyor. Bütün akbilleri manyetik kartlarla değiştireceğiz. Fakat bu değişim yapılacağı zaman gerek afişlerle gerek internet sitemizden vatandaşlarımıza değişim için gerekli duyuruları yapacağız" dedi.

Manyetik kartlar şimdilik sadece akbil yerine geçerken her yıl kart değiştirmek zorunda kalan öğrenci ve yaşlılarında bu değişim sorunlarını ortadan kaldıracak. İETT, vatandaşların ellerindeki akbili 6 TL'ye sayarken yeni manyetik kartlar için ise 10 TL talep ediyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »