Akdağ'dan vize krizi ile ilgili flaş açıklama!

Türkiye'den vize başvurularına 13 ay sonrası için randevu veren ABD'nin tutumunu değerlendiren Başbakan Yardımcısı, "Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak vizeler konusunda belli limitler koyuyoruz. Dolayısıyla bir an önce bu anlamsız tutumdan vazgeçilmeli" dedi.

20 Aralık 2017 Çarşamba 16:23
Akdağ'dan vize krizi ile ilgili flaş açıklama!
ABD'nin Türkiye'den vize başvurusu yapacaklar için en erken tarih olarak Ocak 2019'u vermesine, Türkiye'den tepki var.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Washington'ın politikasına karşı Ankara'nın da limit koyduğunu söyledi.

Bir gazetecinin "Dün ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'deki temsilciliklerinde göçmen olmayan vize başvuruları için randevuların 2019 yılının ocak ayından itibaren verileceğini duyurdu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bu meseleyi bütün olarak iyileştirmek lazım artık. Karşılıklı adımlar atıldı. Bu noktada vatandaşların işlerini, karşılıklı iki ülke arasında gelip giden insanların işlerini kolaylaştırmak lazım.

Aslında Amerika Birleşik  Devletleri'nin bu tutumu neticesinde Amerika vatandaşlarının işini de zorlaştırıyor. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak vizeler konusunda belli limitler koyuyoruz. Dolayısıyla bir an önce bu anlamsız tutumdan vazgeçilmeli bence."
8 Ekim'den bu yana...

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını 8 Ekim’de açıklamıştı.

6 Kasım’da ABD Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını yeniden kabul etmeye başladığını duyurmuştu.

Son olarak dün ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının vize işlemi randevuları için en erken tarihin 2019 yılının Ocak ayı olduğunu açıkladı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »