AKM'nin yerine yapılacak yeni proje tanıtıldı!

Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılacak opera binasının tanıtımı Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle tanıtıldı. Yeni AKM'nin yerine yapılacak opera binasının ilk görüntüleri yayınlandı.

6 Kasım 2017 Pazartesi 16: 4
AKM'nin yerine yapılacak yeni proje tanıtıldı!
"Yeni  Atatürk Kültür Merkezi Projesi"nin tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un ev sahipliğinde düzenlenen tanıtım toplantısına, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ,milletvekilleri, belediye başkanları, aralarında sanatçılar Orhan Gencabay, Ajda Pekkan'ın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda "Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi"nin tanıtıldığı bir video ve fotoğraflar gösterildi.Projeyi Mimar Murat Tabanlıoğlu yaptı. Programın başında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Bale Sanatçıları Serkan Kocabebek ve Erdal Erdoğan salonda bulunanlara kısa bir opera gösterisi sundular.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 15 YIL ÖNCE BAŞLAMALIYDI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projenin detaylarını açıkladı. Yeni AKM'nin 2019 yılının ilk çeyreğinde açılacağını duyuran Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:  Bugün projesinin tanıtım toplantısını  yaptığımız Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni dönemin sembol eserlerinden biri  olacağına inanıyorum ve Taksim Meydanı inşallah çok daha farklı hale geliyor, çok  daha zenginleşiyor. AKM maalesef talihsiz bir mekandır. İlk gündeme geldiğinde  1930’larda başlayan macerası yaklaşık  40 yıl sonra fiziki gerçekleşme sonuçlanabilmiştir. Yangın felaketiyle kapılarını tekrar kapatmak zorunda kalmış, 1977 yılanda yeniden açılmıştır. Depreme dayanıksız olduğu ortaya çıkmasına kadar hizmet vermiştir. 2007 yılından itibaren  çeşitli vesilelerle  farklı birimlerce yapılan incelemeler  bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir. Tüm veriler  bu binanın yıkılıp yeniden inşasına karşı gösterilen direnişini kültür sanat hassasiyetinden değil ideolojik saplantılardan kaynaklandığını gayet iyi biliyoruz. Protestolar davalar kampanyalar onca kavga gürültünün ardından  sonunda bilimin, aklın, mantığın yoluna girilmiştir. AKM'nin yıkılarak, yeniden inşa süreci başlamış oluyor.

ÇOK ÜZGÜNÜM...

Türkiye 10 yıl  önce yapması gereken bir işe ancak bugün başlayabiliyor. Bundan dolayı çok  üzgünüm. Çünkü çoktan biz AKM'yi bitirmiş ve milletimizin hizmetine sunmuş  olacaktık. Ekranları başında izleyen tüm milletime sesleniyorum. Ülkemizin  kaybettiği bu 10 yılın hesabını kim verecek? Çünkü bu engellemeyi yapanların  sırtlarında yumurta küfesi yok. Kaybettikleri hiçbir şey de yok. Sadece ülkemize  kaybettirdikleri var.

AKM'nin yeniden inşasına karşı çıkan  zihniyetle Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadelesini engellemeye çalışan  anlayış aynıdır. Ülkede taş üstüne taş koydurmamayı maharet sanan, bunun için sistemin açıklarını, tüm zaaflarını kullanan, hatta dışarıdan da ciddi destek alan, adeta  kurumsallaşmış bir lobi var.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu gün bu lobiyi tespit ve  teşhir ettik.
Başbakan olduk, bu lobinin Türkiye'nin  her işinde, her yerinde aynı faaliyeti gösterdiğini gördük. Cumhurbaşkanı olduk,  Avrupa'dan Amerika'ya kadar dünyanın dört bir yanında yine aynı lobinin  uzantılarıyla karşılaştık. AKM'nin yeniden inşasına karşı çıkan zihniyetle  Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadelesini engellemeye çalışan anlayış aynıdır.  İstanbul'da inşa ettiğimiz yeni havalimanı ve diğer büyük projelerimizi  engellemek için uğraşan güçlerle Suriye ve Irak'taki operasyonlarımızı sabote  etmeye çalışan eller de aynıdır

Biz proje tanıtım töreninde bir arada bulunduğumuz AKM'nin yeniden inşası konusunda da sabırlı bir duruş sergiledik. Hedeflerimizden de taviz vermeden işte bugüne geldik. Daha işlevsel bir şekilde inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi'nden  en çok yıllardır bu  projeyi sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını da biliyorum. Fakat  onların yanlış yolda gidiyor olmaları, bizi doğru işler yapmaktan alıkoyamazdı,  alıkoyamaz. Nitekim benzer görüntülere Marmara'dan Avrasya Tüneli'ne ve Yavuz  Sultan Selim Köprüsü'nden Osmangazi Köprüsü'ne kadar nice projelerde şahit.  

"2019'UN İLK ÇEYREĞİNDE BİTİRECEĞİZ"

 AKM'nin inşallah 2019 ilk  çeyreğinde bitecek. Zaten mermerlerine varıncaya kadar her şey bunuldu. Şu uygundur, şu değildir gibi hazırlıkları yaptık.Çünkü eğer  işimize sahip çıkmazsak bunun sonucunu yakalamak da mümkün değildir. Buna sahip  çıkacağız. Bu izim için olmazsa olmaz, adeta bir süreç. Nasıl ki Harbiye'deki  kongre merkezini 17 ayda yerin dibine girerek bitirdiysek, inşallah burayı da  kısa zamanda bitireceğiz.

TAKSİM MEYDANI DA  YAYALAŞTIRILACAK

Taksim Meydanı'nda inşallah araçları da  görmeyeceğiz. Gümüşsuyu'ndan geliş ve araçlar oradan yerin altından Mete  Caddesi'nden Taşkışla'ya doğru devam edecek. Dolayısıyla Atatürk Kültür  Merkezi'nin önünde bir araç trafiğini görmeyeceksiniz. Aynı şekilde Marmara  Oteli'nin önünde de bir araç trafiği görmeyeceksiniz. Orada da yine yerin altına  almak suretiyle tamamen yayalaştırılmış bir Taksim Meydanı'nı göreceksiniz.  Dolayısıyla Taksim Meydanı'nın bu yayalaştırma süreci, yeni peyzaj  düzenlemeleriyle birlikte meydana farklılık kazandıracak, farklı bir zenginlik  getirecek.

İnşallah 2 bin 500 kişi içerde programları izleyecek ama bunun dışında da dışarda dev ekrandan inşallah halkımız meydanda gelecek, icabında çimlerin üzerinde bankların üzerinde ekrandan orayı izleme imkanı bulacak. Dünyada gelişmiş ülkeler meydanlarıyla anılır. Hepsinin kendilerine has dev meydanları vardır. Bizim maalesef bu tür meydanlarımız hep yok edildi, yok oldu. İnşallah Taksim yeniden o özelliğine kavuşacak ve bu trafiğin tamamen yer altına alınmasıyla Taksim Meydanı inşallah ortaya çıkacak. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »