24 Mayıs 2018, Perşembe

AKP'de 150 vekil liste dışında

AKP’de üç dönemlikler de dahil olmak üzere 150 milletvekilinin liste dışında kalması bekleniyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu AKP’den aday olmak için görevinden istifa etti. Davutoğlu seçim mitinglerine 27 Nisan’da başlıyor.

7 Nisan 2015 Salı 21:19
AKP'de 150 vekil liste dışında
Cumhuriyet Gazetesi'nden Emine Kaplan'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile istişare ederek milletvekili aday listesini hazırlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim mitinglerine e-muhtıranın yıldönümü olan 27 Nisan’da başlayacak. Üç dönemlik milletvekilleri de dahil olmak üzere 150 kadar milletvekilinin liste dışı kalması beklenirken bazı eski milletvekillerinin listelerde yer bulacağı belirtiliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün de milletvekili aday listesi için gün boyu çalışmalarını sürdürdü. Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı istişarenin ardından son biçimini vereceği liste bugün YSK’ye sunulacak. Listede, 3 dönem kuralına takılanlarla birlikte 150 kadar milletvekilinin yeniden aday gösterilmeyeceği belirtiliyor. Özellikle Başbakan Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanları ile bakan olarak düşünülen bürokratların listenin üst sıralarında aday yapılacağına dikkat çekiliyor.

Akraba adaylara sınır

Akraba adaylara sınır Üç dönem kuralına takıldığı için aday olamayan milletvekillerinin adaylık için başvuran eş, çocuk ve yeğenlerinden sınırlı sayıda ismin listede yer verileceği konuşulurken bu seçimde kadın aday sayısının daha fazla olması bekleniyor. Özellikle türbanlı adayların seçilebilecek yerlerden gösterileceği kaydedilirken mevcut türbanlı milletvekillerinin de yerlerini koruyacağı dile getiriliyor. Davutoğlu’nun, özellikle 3 dönem kuralı nedeniyle Meclis dışında kalacak milletvekillerinin partiden kopmaması için bazı eski milletvekillerini de yeniden aday göstereceği kaydediliyor. Böylece 3 dönemlik milletvekillerine “sonraki seçimde tekrar aday olabilirsin” mesajı vereceği belirtiyor.

AKP’nin seçim beyannamesinin açıklanacağı ve aday tanıtımının yapılacağı toplantı, 15 ya da 16 Nisan’da yapılacak. Milletvekili kesin aday listelerinin YSK tarafından 24 Nisan’da ilan edilmesinin ardından Davutoğlu, mitingler için alanlara inecek. Davutoğlu’nun ilk mitingini e-muhtıra olarak nitelendirilen Genelkurmay bildirisinin yayımlandığı 27 Nisan’ın yıldönümünde yapacak. İlk miting yapılacak illerden birisi de Hakkâri olacak. Davutoğlu’nun büyükşehirlerin tamamıyla kongre sürecinde gidemediği illerde miting yapması bekleniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »