25 Nisan 2018, Çarşamba

AKP'de "Fethullah Gülen" gerginliği

AKP Ankara İl Başkanlığı’nda, Fethullahçılarla cemaat dışındaki AKP’liler arasında gerginlik yaşandığı ileri sürüldü.

12 Kasım 2010 Cuma 23:19
AKP'de "Fethullah Gülen" gerginliği

 

ceyhun-bozkurt.jpgGAZETE 5/Ceyhun BOZKURT

Gazete 5’e ulaşan kulis bilgisine göre, son dönemlerde AKP’ye yeni üye olan kişileri, Fethullahçıların adeta abluka altına alması, parti içinde huzursuzluğa neden oldu. Özellikle AKP Ankara İl Başkanlığı’nda bu gerginlik doruk noktasına çıktı.

Yeni üyelerin sık sık cemaat toplantılarına davet edilmesi ve huzursuz edilmesi üzerine cemaat mensubu olmayan yöneticiler bu rahatsızlığı yüksek sesle dile getirdi. Bunun üzerine Fethullahçılar ile diğer partililer arasında bir gerginlik yaşandı.

Bu gerginlik, Ankara İl Başkanlığı’nda geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantıda doruk noktasına ulaştı. Toplantıda ciddi tartışmalar yaşandığı bildiriliyor.

Bu durumun AKP Genel Merkezinde de rahatsızlık yarattığı da dile getiriliyor.

BASINA DA YANSIMIŞTI

Başta Fethullah Gülen olmak üzere birçok cemaatin gerek siyaset içinde gerek devlet içinde yarattığı sıkıntılar sık sık dile getiriliyor. Geçtiğimiz günlerde Yeni Akit Gazetesi yazarı Şaban Şimşek de devlet içinde cemaatlerin büyük bir mücadeleye giriştiğini, bunun da ciddi sıkıntılara yolaçtığını yazmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın eski müsteşar yardımcılarından Yeni Akit Gazetesi yazarı Prof. Şaban Şimşek, kaleme aldığı "Allah bu memleketi cemaatçilikten korusun!.. Amin" başlıklı yazısında, dini cemaatlerin devlet içindeki kadrolaşmasının çok dikkat çekici bir noktaya ulaştığını ileri sürmüştü. AKP'ye cemaat kadrolaşması konusunda önlem almayı öneren Şimşek, yazısını "Bu belki ileride, parti içerisindeki cemaate dayalı grupların yukarıdan gelen (kutsal bir emir gibi addettikleri) talimatlarla hareket ederek partiyi bölmeleri tehlikesine karşı da şimdiden alınmış bir tedbir olacaktır" diye bitirmişti.

İşte Şimşek'in yazısından özetle çarpıcı bölümler:

ÖTEKİLEŞTİRİYORLAR: Bugün, gelişmeler onu gösteriyor ki, cemaatler arasında kıyasıya bir "devlette yer kapma savaşı" yaşanmakta ('Devleti ele geçirmek' tabirini kullanmak istemiyorum) ve bunu yaparken de diğerlerini ötekileştirme, büyümelerine engel olma, mümkün olduğu kadar zayıflatma, sistem dışına itme gibi altıncı kol faaliyetleri sürdürülmektedir.

CEMAATSİZLER: Bu arada, dinsel anlamda kardeş saymaları gereken ama günlük pratikte rakip gibi algıladıkları cemaatlere bunları müstahak görenlerin başka kategorilere koydukları (cemaatsiz!) vatandaşlara neyi reva gördüklerini söylemeye çok da gerek yoktur sanıyorum!

ÖRTÜLÜ SAVAŞ: Açık yüreklilikle ve cesaretle söylemek gerekiyor: Dün milleti paylaşmak için (tabii İslam adına ve o insanları kurtarmak için!) yapılan örtülü mücadele, bugün devleti(n zenginliğini) paylaşmak üzere (yine İslam adına ve hem insanları, hem memleketi kurtarmak için!) verilen örtülü bir savaşa dönüşmüş durumdadır.

YURTİÇİYLE SINIRLI DEĞİL: Konuştuğum bazı cemaat ehli dostların anlattığına göre bu örtülü savaştaki meydan sadece yurtiçiyle de sınırlı değil!

NAKŞİ İDDİASI

Başbakan Erdoğan'ın hemşerisi olan Şimşek, Van 100. Yıl Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştığı 9 yılda dönemin rektörü Yücel Aşkın'la ters düştü. Bir soruşturma kapsamında tutuklanan Aşkın'ın kasasından çıktığı iddia edilen fişlemelerde Şimşek'in "Nakşibendi", "DYP tandanslı olduğu" ifadesi yer aldı. 2003'te üniversitede bir dönem birlikte çalıştığı dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. 2.5 yıllık görevi sırasında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen yeni YÖK yasasının hazırlanmasında büyük rol oynayan Şimşek, Bakan Çelik'le fikir ayrılığına düşünce mesleğine geri döndü. "Kırmızı Çizgi YÖK" adlı bir kitabı bulunan Şimşek, halen Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi ve Yeni Akit Gazetesi yazarı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »