18 Haziran 2018, Pazartesi

Akşam plaket verildi, sabah işyeri yıkıldı

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde dün akşam Belediye Başkanı MHP'li Mustafa Gül'ün esnaflığının 20'nci yılına ilişkin plaket verdiği 73 yaşındaki Hüseyin Kibar'ın kafeteryası, kaçak olduğu gerekçesiyle bugün belediye ekipleri tarafından yıkıldı

10 Mart 2015 Salı 5:48
Akşam plaket verildi, sabah işyeri yıkıldı
Kemer Belediyesi’nin Kaçak yapılarla ilgili başlattığı çalışma kapsamında Beldibi’nin ardından Çamyuva Mahallesi’nde de yıkımlar yapıldı. Öğle saatlerinde iş makineleriyle bölgeye gelen belediye ekipleri, kaçak yapıların yıkım işlemini yaptı. 5 yıldır işlettiği kafeteryası yıkılan Hüseyin Kibar’ın, dün akşam Kemer Belediyesi tarafından Grand haber Otel’de düzenlenen etkinlikte 20 yıl ve üzerinde esnaflık yapması dolayısıyla Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül tarafından teşekkür plaketiyle ödüllendirildiği ortaya çıktı.

’RUHSATIM HER ŞEYİM VAR’

Konuya ilişkin konuşan Hüseyin Kibar, 28 yıldır Kemer’de olduğunu ve o dönemden beri turizm ve ticaretle uğraştığını belirtti. 2003 yılından bu yana da Çamyuva Mahallesi’nde esnaflık yaptığını kaydeden Kibar, "Çamyuva’da dükkan açtım. 2003 yılında baraka dükkanlar yıkıldı. Sabit dükkanlara geçtik. İmarlı, iskanlı dükkanlara geçtik. İflas ettim. Kendime bir kafeterya açtım. 5 senedir de bu kafeteryayı işletmekteydim. Ruhsatım her şeyim var, zamanın belde belediyesinden aldım" dedi.

’AKŞAM PLAKET ALDIM, Sabah DÜKKANIMI YIKTILAR’

Dün akşamki törende 20 yılı aşkın süredir yaptığı esnaflık faaliyetleri dolayısıyla plaketle ödüllendirildiğini vurgulayan Kibar, "20 yıldan fazla hizmet yaptım. bugün sabah da çalıştırdığım kafeterya kepçelerle yıkıldı. Ben başkana teşekkür ediyorum. Sağolsun, var olsun. 20 yıl sonra en azından bizi hatırladı. Eskiden seçimden seçime hatırlıyordu. Ama bu sefer çok iyi hatırladı ve hiç hatırlardan çıkmayacağız, ona teşekkür ediyorum. Akşam konuşmasında ’Beldibi’ndeki kaçak inşaatları dükkanları yıktım, daha Çamyuva’da, Tekirova’da da yıkacağım dükkanlar var’ dedi ve bu sabah da ilk benim dükkandan başladı. Kimse bize haber vermedi. Ben de sezon başladı diye 30 bin liralık yatırım yaptım. Ne malımı koyacak yerim var, ne de başka dükkan tutacak param var" diye konuştu.

’KENDİMİ SAVUNACAK GÜCÜM YOK’

Her şeye rağmen Başkan Mustafa Gül’e kırılmadığını kaydeden Kibar, şöyle dedi:
"Eğer turizm daha çok Kemer bölgesine gelecekse andolsun ki Karadeniz’deki 5 katlı evimi de yıkmazsam namerdim. Kepçeyi de kendi göndersin yıkacağım. Ama bilmiyorum benim param kalmadı. Kendimi savunacak gücüm yok. Tanıdığım kimse yok. Gariban diye, yabancı diye bizi burada gelip yıkıyor. Niye yıkmıyor ötekileri? Yan tarafı niye yıkmıyor? Adamın parası varmış gitti yürütmeyi durdurma kararı aldı. Biz alamadık, bizim paramız yok, avukatımız yok. Sağolsunlar, Allah razı olsun. Ben yine de teşekkür ediyorum. Hayırlı sezonlar diliyorum herkese. Merak etmesinler, bu turizm de gelip geçicidir. Zamanında halıcılar, dericiler paraya para demiyordu. Şimdi nerede onlar? Bu otelciler de kalmayacak, dükkan sahipleri de kalmayacak."

BAŞKAN GÜL: İKİSİ ÇOK FARKLI

Belediye Başkanı Gül ise "Esnaflıkta 20’nci yılını dolduruyor olması birinin kaçak yerinin yıkılmayacağı anlamına gelmiyor. İkisi çok farklı şeyler. Biz bu ödülü verirken hiç kimsenin dükkanının iskanına, ruhsatına bakmadık. Yapılan araştırmalarda 20 yıl ve üzeri çalışanlara bu ödülleri veriyoruz. 30’uncu yılını doldurduğunda gerekirse yine ödül veririz. Kaçak yapılaşmayla bu işin alakası yok" diye konuştu.

İŞYERLERİ MÜHÜRLENMEK İSTENEN ESNAF BELEDİYE HİZMET BİNASINI BASTI

Kemer Belediyesi’nin kaçak yapılarla ilgili başlattığı çalışma kapsamında Çamyuva Mahallesi’nde yıkımlar yapılırken,göynük Mahallesi’nde ise ruhsatsız işyerlerine yönelik mühürleme çalışması başlatıldı. Kemer Belediyesi zabıta ekipleri, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleriyle 5 yıldızlı Le Chateau De Prestige Otel’in caddeye bakan kısmındaki 11 işyerini ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlemek istedi.

ARAÇLARLA YOLU KAPATTILAR

İşyerlerinin mühürleneceğini duyan bölge esnafı caddede toplanarak, duruma tepki gösterdi. Konudan habersiz olduklarını söyleyen esnaflar, Kemer Belediyesi Başkan Yardımcısı Semih Top ile görüşmek için Göynük Hizmet Binası’na gitti. Araçlarıyla yolu kapatan 30 kişilik grup, hizmet binasına girdi. Bunun üzerine jandarma, binanın içinde güvenlik önlemi aldı. Merkez Karakol Komutanı Üsteğmen Mithat Çakar, esnafla görüşerek araçlarının yoldan kaldırılmasını istedi ve yaptıkları işin doğru olmadığını söyledi.  

EMNİYET MÜDÜRÜYLE GÖRÜŞTÜLER

Ortamın yatışmasının ardından araçları yoldan çeken esnaf binadan ayrılarak, Kaymakamlığa gitti. Burada esnafları İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Ergen karşıladı. Esnafların taleplerini dinleyen Emniyet Müdürü Ergen, "Netice almak istiyorsanız hakkınızı hukuki yollardan aramanız gerekmektedir. Bu konuda kimsenin bir şeyler yapmaya yetkisi yok. Bununla ilgili olarak tek yetkili Kemer Adliyesi’dir" dedi. Bunun üzerine esnaflar dilekçe yazarak yarın Kemer Belediye binası önünde eylem yapmak için başvuruda bulundu, ardından da kaymakamlıktan ayrıldı.

"YASAL OLMAYAN TÜM DÜKKANLAR KAPATILACAK’

Konuya ilişkin açıklama yapan Kemer Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Gül ise kapatılan Göynük Belediyesi’nin eski yönetimini suçladı. Ruhsatsız olan işyerlerinin eski yönetim tarafından kapatılmadığını savunan Başkan Gül, "Hiçbir yasallığı yoktur. Onun için ve diğer vatandaşları da mağdur etmemek için burası kapatılıyor. Yasal olmayan diğer otellerin altındaki dükkanlar da kapatılacak" dedi.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »