AKÜ: 5 Milyon Üniversite Öğrencisi İçin 5 Milyon Fidan Dikimi

Üniversitelerin ağaçlandırılması projesi kapsamında başlatılan ''5 Milyon Üniversite Öğrencisi İçin 5 Milyon Fidan Dikimi'' töreni AKÜ'de gerçekleştirildi.

16 Kasım 2013 Cumartesi 1:30
AKÜ: 5 Milyon Üniversite Öğrencisi İçin 5 Milyon Fidan Dikimi
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, üniversitenin Ahmet Necdet Sezer Yerleşkesi'nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Türkiye'yi ağaçlandırma, yeşil alanları artırma çalışmalarının son dönemde en üst düzeyde sürdürüldüğünü söyledi. 

Bakanlık ile 40'ı aşkın üniversite arasında ağaçlandırma protokolü imzalandığını dile getiren Solak, Ahmet Necdet Sezer Yerleşkesi'nde de fidan dikimine uygun alanların belirlendiğini ifade etti. 

Merkez kampüsteki 800 dekarlık alana fidan dikimi planladığını aktaran Solak, ''Başta üniversitemiz ve ülke genlinde yapılan bu uygulamayla kısa sürede yerleşkelerin ağaçlandırılması ve yeşil alanlar oluşturulmasıyla yaşanabilir çevre meydana getirilmesi hedeflenmektedir. Üniversitemiz,  ağaçlandırmaya özellikle önem veriyor. İçinde bulunduğumuz toprak alana yüzlerce kamyon toprak çektik. Bölgenin en büyük sorunu toprak kalitesiydi onun için de çeşitli çalışmalar yaptık. Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum'' dedi.

390 bin dekar arazi ağaçlandırıldı


Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş ise Afyonkarahisar'da son 10 yıldır ormanlık alanın dışında kalan ve fonksiyonunu yitirmiş, erozyona maruz kalmış 390 bin dekar araziyi ağaçlandırdıklarını belirtti.

Afyonkarahisar'da, 51 bin 500 dekar alanda ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Ateş, şu ifadelere yer verdi:

''2013 yılında bugüne kadar yaklaşık 3.5 milyon fidanı toprakla buıluşturduk. Bugünden itibaren, ağaçlandırma sezonunun da açılmasıyla, Afyonkarahisar'da 9 milyon fidanı toprakla buluşturmaya devam edeceğiz. Ülkemizin yeşillenmesini, daha güzel, daha ferah bir ülkede yaşamayı temin etmeye çalışıyoruz. Bugün dikilecek fidanlarla çok önemli, kutsal bir görevi de yerine getireceğiz.''

Konuşmaların ardından, Afyonkarahisar Vali Vekili Ali Osman İşşen, protokol ve öğretim üyeleri ile öğrenciler, fidan dikti. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »