Alarm verildi! Tahliyeler başladı

Edirne’de Meriç ve Tunca Nehirleri’nin debileri giderek artıyor. Karaağaç Mahallesi ile il merkezi arasındaki ulaşım tamamen kapanırken mahallede yaşayan vatandaşlar, yatılı okullara yerleştiriliyor.

3 Şubat 2015 Salı 2:56
Alarm verildi! Tahliyeler başladı
Edirne’de Tunca ve Meriç Nehirlerinin debilerinin giderek artması sonucu yaşanan taşkınların ardından Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı ’Acil’ koduyla toplantı yaptı.

Bulgaristan’daki aşırı yağışlardan dolayı Tunca ve Meriç Nehri’nin debilerinin artarak taşmaya başlaması üzerine kriz masası kuruldu. Taşkın sebebiyle il merkezi ile bağlantısı kesilen Karaağaç Mahallesinde yaşayan halk, evlerinden boşaltılarak okullara yerleştirilmeye başlandı. Vali Dursun Ali Şahin ise kriz masası kararlarını gazetecilere açıkladı. Merkez ile Karaağaç Mahallesi arasındaki ulaşımı sağlayan bütün köprülerin trafiğe kapatıldığını ifade eden Vali Şahin, taşkından etkilenen Karaağaç’ta evlerin boşaltıldığını söyledi. Yaklaşık bin 500 kişiyi yatılı bölge okuluna yerleştirmeye başlandıklarını belirten Vali Şahin, nehir sularının bu gece saat 21.00 sıralarında en yüksek seviyelere ulaşacağını kaydetti.

2006 ve 2008 yıllarında nehir debilerin bin 800 seviyelerine ulaştığını bu defa ise bu seviyelerin 2 bin 500’lere çıkmasının beklendiğini açıklayan Vali Şahin, "Tedbir amaçlı olarak, Karaağaç’ın bir bölümünü bin 500 kadar kişiyi, orada bulunan yatılı okullara nakliyesini başlamış bulunmaktayız. Diğer kalanları da şehrin bu tarafına geçirmeye maalesef imkan kalmadı. Köprüler kapalı olduğundan kapalı spor salonlarına maalesef intikallerini sağlayamıyoruz. İki helikopter istedik, afad’tan o iki helikopter İstanbul ve Ankara’dan görevlendirmeleri yapılarak yola çıktı. Sadece helikoptrelerin gelişi değil, su altı ve su üstü kurtarma timleri de görevlendirmeleri AFAD tarafından sağlanarak Edirne’ye geliyor. sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu da İstanbul’dan Edirne’ye bir ambulans helikopter görevlendirmesi yapıldı. Onun da yola çıktığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Toplantıya Vali Dursun Ali Şahin’in yanı sıra Belediye Başkanı Recep Gürkan da katılarak yapılan çalışmaları değerlendirdi.

MAHALLE SAKİNLERİ ENDİŞELİ

Karaağaç Mahallesi sakinlerinde diyaliz hastası Necmi İrmisit, yarın diyalize girmesi gerektiğini belirterek, "Her sene su taşkınları olmuyor, geçen yıl olmamıştı ancak bu sene durum kötü. Diyaliz hastasıyım. Yarın diyalize girmem gerekiyor, bakalım nasıl gideceğim?" diye konuştu.

Diğer bir mahalle sakini Yılmaz Kuş da eşinin hamile olduğunu ve sağlık durumundan endişe ettiğini dile getirerek, "Taşkınlar artık senede iki sefer olmaya başladı. İşimize gidemiyoruz. Sayın başbakana sesleniyorum. Bu işe bir çare. Mağduruz. Eşim hamile ve burada hiçbir sağlık güvencemiz yok" dedi.

BÖLGEYE HELİKOPTERLER SEVK EDİLİYOR

Öte yandan, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı’nın da aralarında bulunduğu İl Kriz Masası’nın almış olduğu kararlar doğrultusunda, kent merkezine yakın bulunan Değirmenyeni Köyü’nün tamamının boşaltılacağı ve Karaağaç Mahallesi’nin düşük kotlu bölümünde yaşayan bin 500’e yakın vatandaşında semtte bulunan yatılı bölge okuluna nakil edileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığıtarafından bölgeye 3 adet arama kurtarma, bir adet de ambulans helikopterin gönderilmesi bekleniyor.

RÖMORKTA MAHSURLAR
Edirne'de Yunanistan ve Bulgaristan'daki aşırı yağışların ardından taşan Tunca ve Meriç Nehirleri'ndeki yükseliş sürerken, 6 kişi Karaağaç Mahallesi Lozan Caddesi'ndeki bir depoda traktör römorkunun üzerine mahsur kaldı. AFAD ekiplerinden yardım isteyen Mustafa Yemver, beraberindeki 5 kişi ile birlikte depoda ürünleri taşkın için topladıktan sonra yükselen sularda mahsur kaldıklarını söyledi. Yemver, "Biz sabah saatlerinde depoyu toplamak için geldik. Ancak daha sonra sular yükselince burada kaldık. Yardım istedik geleceğini söylediler ama gelmediler. Şu anda benimle beraber Hikmet Fırtın, Gökhan Mavzer, Erdal Dere, Suat Koyuncıoğlu ve Selim Ölmez traktör römorkunda 4 saattir mahsur durumda yardım bekliyoruz" dedi.

MERİÇ 1910'U GÖRDÜ
Taşan Tunca ve Meriç Nehirleri'ndeki yükseliş sürüyor. Devlet Su İşleri 11'nci Bölge Müdürlüğü'nün saat 18.00 ölçümlerine göre Tunca 361 metreküp/saniye, Meriç nehri ise 1910 seviyesine yükseldi. Edirne Belediye Başkanlığı, Karaağaç Mahallesi'ndeki evlerine dönemeyen 48 kişi kent merkezindeki otellere yerleştirdi.

GERİ DÖNEMİYORLAR
Sabah askeri araçlar kent merkezine gelen ancak geri dönemeyenlerden Göksen Işıklar, 3 yaşındaki bebeğinin babasıyla evde yalnız kaldığını anlatarak, "Sabah işe gitmek için askeri araçla geçmiştim. Şuanda geri gidemiyoruz. Benim 3 yaşında bebeğim var. Babasıyla birlikte şu anda ve onlara kim bakacak" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »