25 Haziran 2018, Pazartesi

Albayrak: İlki tamam ikincisi de hayata geçiyor

22. Dünya Petrol Kongresi, 'Enerji için anahtar Türkiye' mottosuyla İstanbul'da bugün başladı. Kongrede konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat: "Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağladığı sürece yatırımları desteklemeyece devam edeceğiz. 'Enerji için Anahtar ülke Türkiye" sloganını bu kongrede motto olarak belirledik." ifadelerini kullandı.

9 Temmuz 2017 Pazar 21: 5
Albayrak: İlki tamam ikincisi de hayata geçiyor
Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dünya Petrol Konseyince organize edilen 22. Dünya Petrol Kongresi (WPC) kapsamında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Sıvılaştırılmış Yüzer LNG Santrali ile ilgili olarak, "FSRU ünitemizi faaliyete aldık ve yakın zamanda ikincisini de hayata geçireceğiz.

"Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağladığı sürece yatırımları desteklemeyece devam edeceğiz. 'Enerji için Anahtar ülke Türkiye" sloganını bu kongrede motto olarak belirledik.

Dünya Petrol Konseyi tarafından düzenlenen petrol ve  doğalgaz endüstrisinin olimpiyatları olarak adlandırılan 22. Dünya Petrol  Kongresi, İstanbul Kongre Merkezinde 5 gün devam edecek. 

Kongre kapsamında  katılımcılar küresel petrol sektöründeki kilit konuları tartışmak üzere  İstanbul'da bir araya gelecek.

 "Enerji Geleceğimize Köprüler" temasıyla bugün başlayacak kongreye,  devlet başkanları, 100'ün üzerinde ülkeden ve yaklaşık bin 500 şirketten  temsilciler, 50'ye yakın bakan, pek çok şirketin genel müdür ve yönetim kurulu  başkanları, 5 binden fazla delege ve 20 bin civarında ziyaretçinin katılması  bekleniyor.

Kongrede, petrol ve doğalgaz endüstrisine yaptığı üstün katkılarından  dolayı bir dönem ExxonMobil'in başkanlığını da yürüten ABD Dışişleri Bakanı Rex  Tillerson'a, Dünya Petrol Konseyinin en büyük onur ödülü olan "Dewhurst Ödülü"  verilecek.

Kongre süresince düzenlenecek yaklaşık 100 oturumda, küresel petrol  sektörü, petrol ve doğalgaz kaynaklarının geleceği, enerji verimliliğine yönelik  küresel politikalar, altyapı ve yatırım imkanları ile düşük karbonlu çözümler  gibi çeşitli konular ele alınacak.

Etkinlik kapsamında ev sahibi ülke Türkiye'nin de petrol ve gaz  sektöründeki gelişiminin değerlendirileceği oturumlar düzenlenecek.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »