25 Nisan 2018, Çarşamba

Ali İsmail Korkmaz davasında sanık polis mazeret bildirdi

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın altıncı duruşması saat 09.30'da Kayseri'de başladı. Tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan, Korkmaz Ailesi'nin karar beklediği duruşmaya böbrek taşı düşürmesini gerekçe gösterek katılmadı. İkinci şok ise mahkeme başkanının sözleriyle yaşandı: Bu durumda karar vermemiz mümkün gözükmüyor. Duruşma, sanık ve avukatlarının savunmalarıyla devam ediyor.

26 Aralık 2014 Cuma 17:57
Ali İsmail Korkmaz davasında sanık polis mazeret bildirdi
Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, Adliye binasının zemin katındaki konferans salonunda yapılıyor. Çeşitli illerden gelen ve müdahil olmak isteyen avukatlar, salonda yerini aldı.
     
Tutuksuz yargılanan polisler Hüseyin Engin, Şaban Gökpınar ve Yalçın Akbulut, tutuklu sanıklardan Muhammed Vatansever, Ebubekir Harlar, Ramazan ve İsmail Koyuncu, duruşmada hazır bulundu

SANIK POLİS VE AVUKATI MAZERET BİLDİRDİ

Sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan, üç gün önce Ankara'da ameliyat olduğu gerekçesiyle mazeret bildirdi ve duruşmaya gelmedi. Saldoğan'ın böbrek taşı düşürdüğü için rapor aldığı öğrenildi. Aynı şekilde avukatının da Nevşehir'de başka bir mahkemede duruşması olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmayacağı öğrenildi.

KARAR BEKLENTİSİ BİTTİ

Kavada karar beklentisi, müebbet cezayla yargılanan polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın mahkemeye gelmemesi nedeniyle sona erdi. Mahkeme başkanı, "Bu durumda karar vermemiz mümkün gözükmüyor" dedi.

Duruşma, sanık ve avukatlarının savunmalarıyla devam ediyor...

Ağabey Gürkan Korkmaz sanık polis Mevlüt Saldoğan ile ilgili bu belgeyi paylaştı.DURUŞMADAN NOTLAR

Duruşmayı, Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel, babası Şahap ve ağabeyi Gürkan Korkmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekilleri Müslim Sarı ve Şafak Pavey, HDP Milletvekili Sebahat Tuncel, Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesinden gözlemci Andrea De Rujiter de izliyor

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Öte yandan, polis ekipleri, duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Kaldırım Caddesi, Bağdat Caddesi girişinden eski Veterinerlik Kavşağı arası, Erkilet Bulvarı, Çevreyol İstasyon Caddesi Kavşağı (Sümer Üst Geçit) ile eski Veterinerlik Kavşağı arasını gece yarısından itibaren araç trafiğine kapatan polis, 3 farklı arama noktası oluşturdu.
Duruşmayı izlemek için farklı illerden gelenler, İstasyon Mahallesi'ndeki pazar yerinde toplandı. Buradan Kaldırım Caddesi'ni takip ederek, spor tesisleri önündeki arama noktasına kadar sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 100 kişilik grup, kendileri için ayrılan bölüme geçti.

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel ve babası Şahap Korkmaz da CHP Kayseri İl Başkanı Mustafa Ayan ile adliyeye geldi. Korkmaz ailesi ve yakınları, adliye yerleşkesi önünde bariyerlerle oluşturulan koridorun ve adliye binasının girişindeki kontrolün ardından duruşma salonuna girdi.

Emel Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, davanın karara bağlanmasını ve sanıkların hak ettikleri cezayı almalarını beklediklerini ifade ederek, “Katillerden bir tanesi hasta olduğu bahanesiyle duruşmaya gelmeyecek. Hasta olduğundan değil de duruşmayı erteletme amaçlı" dedi.

KARAR ÇIKMASINI BEKLİYORUZ

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinden karar çıkmasını beklediklerini ifade eden ağabey avukat Gürkan Korkmaz dün yaptığı açıklamada, "Altıncı duruşmadan karar çıkmasını bekliyoruz. Zira tüm deliller toplandı. Savcı, mütalasını, sanıklar ve sanık avukatları da savunmalarını yaptı. Dosyada hem bizim açımızdan hem de sanıklar açısından noksan kalmadı. Bir karar çıkmasını, çıkmadığı takdirde mahkemenin birkaç gün süre verip, 2015 yılına girmeden, kardeşimin katilleriyle ilgili bir karara varmasını bekliyoruz" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »